Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Negative Photoresist Anti-etching Photosensitive Blue Paint


Postări Recomandate

  • 3 ani mai târziu...
1 oră în urmă, kinderu56 a spus:

deci pana la urma este mai ok persulfatul?

Este mai "OK" din punct de verere al "curateniei", daca patezi ceva cu clorura ferica NU mai iese, pe cand persulfatul este incolor la inceputul folosirii si devine albastrui dupa cateva folosiri, asemeni spirtului.

 

Acum depinde de fiecare cu ce se "acomodeaza" mai bine, clorura ferica, persulfat de sodiu, acid azotic ... etc

Link spre comentariu
Acum 5 minute, kinderu56 a spus:

din punct de vedere al curateniei este ok si clorura, nu am ce sa patez ,ma intereseaza care carodeaza mai rapid si nu roade din marginea  traseului 

Pai si aici sunt destule variabile ... depinde de metoda folosita la imprimarea cablajului.

 

Clorura ferica incalzita corodeaza destul de ok si repede.

Persulfatul ... in functie de concentratia lui corodeaza si el ok.

Acidul azotic, depinde si aici de concentratie, este destul de rapid si corodeaza ok.

 

Marginile"roase" cred ca sunt rezultatul unui transfer de cablaj (depinde de metoda) pe placat nu tocmai ok.

 

Asa cum am scris, conteaza metoda de imprimare a cablajului pe placat, poate fi foto (cablaj acoperit in fabrica, cu positiv 20, cu film foto), transfer toner la cald, transfer toner la rece, desenare cu cerneluri speciale (am folosit un timp bun cerneala din tipografie care se dilua cu spirt si desenam cu o penita), deci pentro corodare ok trebuie ca si transferul cablajului pe placat sa fie ok.

 

Acest lucru se obtine prin testari, degeaba spun eu acum ca este mai bine cu X, in situatia Y, NU o sa iasa ca si cablajul realizat de mine cablajul tau, depinde doar de cel care il realizeaza, ce si cum.

Link spre comentariu

ok multumesc de raspunsuri, osa incrc cu persulfat sa vad ce si cum , ca si imprimare folosesc o imprimanta laser samsung ML-2010PR + TRCEREPRIN LAMINATOR,  iar ca solutie de corodare acid azotic + acid clorhidric , ce ma dereanjeza de la o vreme a inceput sa  corodeze si traseul implicit ( carii in traseu ) si daia am zis sa schimb unpic retetaru 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări