Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Schema Preamplif cu corector de ton


lucianbl

Postări Recomandate

ala de cadre are deja intrefier. la fel si ala de sunet din tv-urile cu final ecl82 din cite am vasut eu ,,,,schema pe care o faci tu are balansul tot print-un condensator.... nu e clasic ca la masa. ai grija ca putometrele sa varieze identic ca sa nu ai surprize cum am avut eu ca la minimpe un canal sa se auda si pe unul nu...sau cind dai mai tare rezistentele sa nu se modifice liniar.... (identic pe fiecare ramura a putometrului) asteptam poze...

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

putometri nu erau bunio prin constructie,.,,la minim o ramaura avea zero iar alta 5k ,.,,la jumate erau simetrici iar la maxim unul avea pe un canal 900k air altu 1,1mega. asa ca pina nu am mers cu aparatul de masura la magazin si nu am masurat ce cumpar am tot avut problemem cu ei . acu sa-ti mai zic ceva,,,unul de volum fara sa-l misc ),,,ca la mine reglez volumul din calculator) dupa 2 luni a inceput sa fasaie..... ce sa mai zic de calitate .,..am luat de la 25k mii pin la 100mii lei rol si toti mi-0au facut figuri...acu ma l amunca o casare si sper sa pun miina pe niste putometri tesla din 80 ca is super...... merg desfacuti si curatati si is ca noil...,,, bafta.

Link spre comentariu

Cauta rusesti, polonezi sau RDGisti, cei Tesla sint mai aproape de ai nostri. Si mai ales cauta sa fie formatul mare, cu ax de 6 mm. Cei mai prosti sint cei cu contactul cursorului din grafit si cei mai buni sint unii rusesti care au vreo 5 lamele la cursor, au suprafata de contact mult mai buna.

Link spre comentariu

Astea sunt doar o mica parte din arsenal vreau sa le folosesc dar am zis sa incep cu ceva mai simplu sa vad ce iese.Cu 6c33c am ginduri mari dar am vazut ca au consum mare si iti trebuie cred ca un traf de alimentare super mare...ce e trist e ca am si socluri si lampile in vreo 8 exemplare. Am o cantitate impresionata de 6P6C (6П6C) SI 6P1P(6П1П) as da nishte lampi la schimb pe nishte trafuri de iesire.As mai avea de oferit lampi dar trebuie sa imi fac o lista cu numarul din fiecare categorie lampile sunt toate noi noute nu au fost folosite niciodata am unele in cutia originala ruseasca daca mai vreti o sa mai fac poze si am sa le arat. Toate au fost recuperate de mine si inca un coleg de la o casare au scapat multe intregi altele le-am scos din pamant dupa ce au fost ingropate de nishte timpiti.Daca e interes deschid un topic cu imagini cu radiouri cu lampi si lampile pe care le avem impreuna.Sper sa reusesc cu ajutorul vostru sa le folosesc in ceva ampuri ca e mare pacat de ele sa stea asa nefolosite. Vad ca telezimexul nu se grabeste cu piesele.... nu stiu cit de seriosi suntastept sa vad ce iese din asta,am sa va tin la curent cu tot ce fac in continuare la proiectul asta

Link spre comentariu

Mai multe poze sunt in linkul de mai sus.Nu fac poze cu interiorul.....risc sa nasc discutii "irelevante" despre transformatoarele cu tola E25 siliciu orientat sau despre condensatorii paper in oil si mkt.Am atasat poza asta nu spre lauda ci spre a face dovada ca se poate si in regim diy sa scoti un amplificator bun....nu decent,nu cu compromisuri la materiale...ci pur si simplu un amplificator bun din toate punctele de vedere.Asa ca ....Lucian...persevereaza si fii atent la detaliu (schema, componente, tole,bobinaj,finisaj).Daca o sa dai atentie la toate astea in final ai sa poti realiza ceva extraordinar.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări