Jump to content
Sign in to follow this  
stone100

verificare vfd

Recommended Posts

am cumparat un vu vfd de la un user pe t@cmai si am vazut ca integratul mama este distrus si nu gasesc nicaieri acest cip, este rusesc vechi si nu se gaseste nici nos nici folosite, dar acum eu cum pot verifica vfd-ul corect aplicaand tensiune corecta pinilor de la filamente ? 

acesta este modelul si vreau sa folosesc o schema a mea , sa scot display-ul de pe placa veche si sa fac una noua dar , inainte de toate , cu pinii si filamentele , ma cam incurca , adica , voltajul amperajul pentru verificarea vfd-ului la piniPosted Image

Posted Image

am gasit aceastqa schema si stateam si o analizam si am vazut ca tubul care s-a folosit avea 3 grid-uri , afecteaza cu ceva daca eu am doar 2 VFD.pdf

.

Ma gandeam sa folosesc BA6803 in loc de HA12010

se pare ca nu se mai fabrica nici unul din ic-uri

Edited by stone100

După 30 de ani e normal. Dar vezi că LM3915 e capabil să comande şi afişoare fluorescente.

Edited by zal

pe bune ? folosind schemele din datasheet ?

ca as avea 2-3 prin casa

Edited by stone100

nevand cele 2 ic-uri care nu se mai fabrica , si problema cu 3915 , am gasit o schema al unui user care se incadreaza in numarul de segmente ale mele , si am sa o fac cat de curand, va anunt cum a iesit http://www.alexandrugroza.ro/lumeatuburilor/Microelectronica/VU-Metru%20cu%20tub%20VFD/Fotografii/schema_large.png

Edited by stone100

Buna ziua,va rog sa-mi dati o mina de ajutor pentru vumetrul prezentat la pagina #3,am gsit schema,am identificat tensiunile pe fie care pin,asa dar in ordine de la stinga la dreapta cum arata montajul,am stabilit: pinu 1=in, 2=masa, 3=in, 4= -15vcc, 5=4v ac, 6=28vcc,7+15vcc,8=4v ac.Daca am gresit va rog sa ma corectati. O alta problema,o schema de alimentare pentru vumetrul respectiv,cum procedez cu masa tinind cont ca am 3 tipuri de alimentare?

pana la urma eu am facut alta placa , cu alt integrat programat si ceva amplificatoare mici de curent si tensiune cu ceva tranzistori pe fiecare etaj al vu-metrului , daca vrei sa faci cu placa originala , poti lua un traf mai mare , de 30v pe 2A si sa te ramifici , sau iei 3 trafuri cu 3 specificatii diferite