Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
matzah

Amplificator si un laptop in aceasi carcasa :)

Recommended Posts

Salutari. Tocmai vreau sa incep un nou proiect. Un amplificator cu o putere oarece rezonabila pt scopul lui, pe MOSFET-uri preferabil, in aceasi carcasa cu placa de baza si componentele unui laptop. Ideea e de a creea un dispozitiv compact util in sonorizarile mici si medii si care la randul lui ofera cateva posibilitati interesante. Am pus mana pe un laptop mancat de zile, un hp mai vechi din care am extras placa de baza cu toate cele si pe care ulterior o voi monta in carcasa amp-ului. Voi folosi o varianta de Linux ca sistem de operare (e mai "prelucrabil" decat windowsu) iar "statia" va avea un display (ecranul TFT extras din laptop) pe care toate chestiile vor fi afisate. Contrulul va fi digital multumita laptop-ului, tot ce inseamna volum etc... De asemeni touchpad-ul va fi folosit ca mouse si integrat si el pe carcasa si tot asa. Un hard de 40Gb e bun pt inceput. Chestiuta rezultata satisface mai intai mania mea inainte de a fi neaparat utila. :rolleyes: Dar oricum, cum o panarama de laptop poate fi luata si pe la 3-4 mil la SH (si un pentium 1 poate rula muzica, hardul sa fie cat mai mare) beneficiezi din start de destule chestiute care altfel ar fi mai costisitor de implementat "la mana" electronic. Voi posta cum decurge lucrarea aici, cred ca o sa mearga relativ greu, sunt fise din laptop care trebuie modificate, o carcasa bine proiectata, de facut un amp calumea si etc printre care si bani. Astept eventuale sugestii sau pareri pana sa incep propriu zis sa fac dracovenia. :smt005

Si eu am in plan un proiect asemanator. M-am gandit la faza cu laptopul, insa nu se merita, mult prea scump. Cea mai ieftina solutie ar fi folosirea unei antichitati (un K6-2 la 450MHz o sa utilizez eu) ce are placa de baza baby at (nu stiu daca asta e termenul insa nu-mi vine altceva in minte acum), un radiator supradimensionat, 2x64MB ram iar ca placa de sunet as vrea sa folosesc un DAC pe usb, pentru ca ocupa mai putin spatiu si consuma mai putin. Nu stiu cum o sa inghesui eu si sursa in cutia unui amplificator pe care o am deja si pe care planuiesc sa o modific, dar in fine....vad ce idei imi mai vin pe parcurs.Ca un dezavantaj la laptopuri: Hdd-urile sunt scumpe (si au viteza mai mica, dar asta nu deranjaza foarte tare)Later edit: Stii ca asta se preteaza mai mult la DiY decat la amplificatoare, avand in vedere ca nu ai pus nici o schema in discutie

Pai un hard de 40giga cum am eu e cam 100lei la second hand in constanta. Partea de laptop nu trebuie sa aiba cine stie ce procesor, multi rami sau alte chestii. Un model de 3 milioane isi face treaba bine, in principal avantajul fiind ca e micut. O sursa de calculator, necesitatea unui monitor, mouse extern etc si componete de marime mai mare fac varianta cu placa de baza de calc mai dificila pt mine. Am postat aici pentru ca propun sa revin cu poze descriind "oratania" si procesele de realizare ale ei. O vreau ca statie in principal nu ca unealta de jucat starcraft cu iesire audio de 2x400W.Referitor la mica placutza audio pe usb :supz: , asa ma gandeam si eu. :smt001