Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Motoare pas cu pas


Vizitator Liviu N

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Daca vrei sa-l verifici doar daca este functional il poti verifica folosind un ohmetru. De obicei MPP au 2 bobine deci patru fire. Capetele celor 2 bobine ies din motor si poti masura rezistenta infasurarilor direct la borne. Am vazut si MPP cu un fir comun deci erau numai 3 contacte.SPOR ! :smt006

Link spre comentariu

Daca vrei sa-l verifici doar daca este functional il poti verifica folosind un ohmetru. De obicei MPP au 2 bobine deci patru fire. Capetele celor 2 bobine ies din motor si poti masura rezistenta infasurarilor direct la borne. Am vazut si MPP cu un fir comun deci erau numai 3 contacte.SPOR ! :smt006

mai urate pentru identificare sunt cele cu 5 sau cu 6 fire ...
Link spre comentariu

Eu in "colectia" mea de MPP de aproape 10 bucati, numai unul este cu 3 borne. Celalalte sunt cu 4 borne...NU am vazut (desi sunt convins ca exista) MPP cu mai mult de 2 bobine. O alta posibilitate este sa aplici o tensiune pe ficare bobina sa vezi miscarea motorului. Este insa necesar sa stii domeniul de tensiune la care functioneaza MPP-ul tau...

Link spre comentariu

cand testezi MPP-ul nu-i deajuns sa vezi daca este intrerupt sau nu bobina, e util sa gasesti si polaritatile si secventele

De ce? :smt017 Invarti rotorul cu mana, se invarte usor deci mecanic nu este defect. Ai sa zicem 2 bobine. Hai 4 :rolleyes: Testezi sa vezi daca cele 4 bobine nu sunt intrerupte sau in scurt circuit. Ok, nu sunt. Ce altceva ar mai putea fi defect?Bobinele nu tin cont de polaritate, magnetul nu se intrerupe etc. Bobinele sunt ok, rotorul nu este blocat... si totusi sa nu merga MPP-ul?Nu as prea crede.
Link spre comentariu

Eu am zis ca-i util sa stii si polaritatile bobinelor, ca poate vrei si altceva decat sa rotesti cu "manuta" :snakeman: , d.p.d.v functional este deajuns ce ai zis (Bala), nu te contrazic.P.S. ca sa fiu si eu carcotas: daca a fost lovit, poate ce are magnetul spart/fisurat...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări