Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Samson S1500

Recommended Posts

Stie cineva la cat e alimentat railul? 

Aici manualul:http://www.fullcompass.com/common/files/2648-S1500-2000%20Samson%20manual.pdf

si schema aici:http://elektrotanya.com/samson_s1500_s2000_sch.pdf/download.html

Deci finalii sunt 2sc3281 si 2sa1943... 6 la numar

Cat ar duce Maxim ? Am un amplificator modelul asta si nu am traf la el cred ca ajunge unul de 1600VA la 2x65 V Filtrarea are condesatorii la 125V

Amplificatorul e cotat la 520 W pe 8 ohmi,750 pe 4 ohmi si 1500 in bridge pe 8ohmi RMS

Este cel de aici http://olx.ro/oferta/amplificator-putere-2-x-750-wati-ID3YEuo.html  ....vad ca inca nu a sters anuntul

Edited by malaescudaniel
  • Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tranzistorii 2sc3281 si 2sa1943 sunt bipolari si nu MOS-uri (cum scrie in anuntul de vanzare) si nu sunt perechi native.

Pe schema sunt trecuti ca finali 2SA1295 + 2SC3264 - de putere mai mare (200W in loc de 150W).

Amplificatorul a fost construit pt tari cu reteaua electrica de 115-120-125V~ asa ca probabil a fost distrus cand a fost pus la noi la  230V~

Probabil s-au ars mai multe piese decat transformatorul, finalii si prefinalii.

Pt puterea transformatorului limita este pur dimensionala - cel mai mare care incape fizic - se discuta cu producatorul de transformatoare. Ideea este ca oricum nu va incape un traf de 3kw cat ar fi ideal.

In privinta tensiunilor, pt 6 perechi de finali de 200W/230Vce in paralel se foloseste o tensiune (in gol) de 2 x 70V~. 

Pt finali de 230W se poate folosi tensiunea de 2 x 75V~.

Daca se intentioneza a se folosi ampliful pe 4 ohmi este bine a prevedea o priza la 2 x 55V~ (si se adauga un comutator pe spatele carcasei).

Mai sunt necesare inca infasurari secundare  de curent mic, una de 2 x 20V~ si una de 18V~.

Dupa parerea mea pretul cerut in oferta este f mare; daca se calculeaza costurile reparatiei (cu piese bune, nu facaturi) se ajunge rapid la 500 euro - fara manopera...si fara sa arzi (din greseala) nimic din piesele noi.

Edited by shambala

Eu zic sa te abtii in a investi in acel "amplif".

Evident omul nu stie ce vinde sau face pe prostul.

Traful ar trebui sa aibe cam 2x70Vac pentru un maxim de +/-110Vcc pe rail-uri.

Daca tot vrei sa incerci, iti recomand un traf de 2x65Vac, si sa il ti in maxim +/- 100Vcc.

iti dai seama ca daca traful a fost alimentat la dublu, pentru o scurta perioada de timp pina au zburat sigurantele, toate tensiunile de alimentare au fost aproape duble, m-as mira ca restul sa fi scapat "intacte".

Daca au trosnit ceva finali, iti dai seama cit te costa, trebuiesc schimbati toti pe ambele canale.

Ok va multumesc pt ajutor oricum am un traf de 2 x 64 o sa il incerc dar trb sa ii mai fac infasurarile alea mici.nu e ars nimic habar nu am de ce nu are traf... Si nu-nu am am dat atat pe el ar fi fost chiar culmea Pretul ala e pus pur si simplu la misto... .Oricum omul ala habar nu are exact cum ai zis tu Leco era ceva gen:

-E de la mama lui l-am adus din Italia(de parca ar conta din moment ce nu merge...) l-am luat cu 350 Ron dar nu are nimic ars 

Edited by malaescudaniel

Ei, in banii aia e ok, poti pune traful pe care il ai si din alt traf sa dai tensiunile auxiliare. Cind alimentezi, inseriaza pe primarul transformatorului de putere un bec de 150W/230V, astfel incit in caz de scurt pe undeva, tensiunea retelei sa pice pe bec, sa nu trosnesti mai multe pe acolo...

• 7 months later...
Guest regele_mar

Mai colegi....."malaescudaniel" va MINTE in in fata: nu a cumparat nici un amplificator,vrea doar sa alfe tensiunile acelui trafo care lipseste,in speranta ca il dau e pe degeaba.

Eu sunt proprietarul acelui amplificator,inca il am la vanzare si sa va spun pe scurt povestea lui: L-am avut in Italia,cumparat de acolo acum 4 ani cu 800 de euro si cand am venit in Romania,amplificatorul l-am avut intr-o magazie si vecinii mei rromi i-au furat transformatorul(se vad firele taiate cu clestele).Vazand treaba asta,am rugat un prieten sa mi-l aduca in Romania cand vine el acasa.A mers pe 220 de v nu pe 110v cum spun unii "meseriasi" de pe aici.L-am avut inchiriat intr-un club in Italia si mergea pe 4 basi de 18 toli,deodata.

Sunati-ma sau veniti si vi-l arat personal sa vedeti ca este la mine.Vedeti ca in ultimul post al lui de pe 1 septembrie 2015 va spune ca revine cu rezultate...si .........n-a mai venit,ca nu s-a inteles cu mine,voia sa il dau pe 250 lei si sa il duc tot eu la Targu-Jiu. Un om de nimic !!!