Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
itzu

am un tv la care nu fnctioneaza reglajul fazei pe orizontala

Recommended Posts

masa cred ca am, dar nu stiu la ce te referi ca nu am masa, pt ca tv merge normal numai ca are imaginea deplasata la stanga cu aprox. 1,5-2cm, in rest e focalizata si buna, fara distorsiuni de geometrie

evident, masa semireg vreau sa masori tens. la pin 39 si vei trage oconcluzie daca lucreaza . iar dz 5v1 este la linia de intarziere, pin 1 si 9.

8362 l-am schimbat si acelasi defect. 8v cred ca ii am, dar nu mai stiu daca fix 8v sau pe aproape, sunt stesat si nu mai stiu exact valorile masurate, dupa cate masuratori am facut. o sa continui cu sapaturile si maine si de aceea nu vreau sa va dezinformez cu valori sau masuratori false. Multumesc mult Petre

salutam continuat sapaturile si situatia este urmatoarea8v ampe pin 39 la 8362 variaza din semireg in limitele 0,6-2v aprox. aceasta tens ajunge la pin 39 printr-o rez de 820kla cursor semireg de unde pleaca r de 820k tens urca din semireg pana la 8vpe pin 9 la linie intarziere am 5.4v linie este tda4665si cu toate astea imaginea nu se misca nici in stanga nici in dreaptaorice parere e bine venitava rog

e mai greu sa rezolvi un defect de faza h ? . de ex. decat un defect de sursa(poate nu am dreptate)

Uneori poate fi FOARTE greu. Prin 1993 cand eram incepator am avut un Topcolor 5101 (sasiu de Cromatic dar cu tub de 20" Goldstar 90 grade) la care am verificat tot intre trafo linii si A255D sincro, am schimbat tot modulul sincro cu altul sigur bun dar degeaba. In final l-am dus in Pipera la Electronica Service unde mi l-au facut. Mi-au spus ca s-au chinuit cu el si ca in final a fost TRAFO DRIVER. C-a fost ca n-a fost pe mine tv-ul asta m-a disperat si fara rezultat.

mai aveti ceva idei?mai e cineva pe forum?multumesc anticipat!din cate vad inteleg ca nici voi nu v-ati confruntat prea des cu acest defect

arata-ne o poza,cu acest fenomen scoate rezistenta de 820k ,sa vezi daca apare o modificare la pin 40 e un c de 1mf ,schimba-l dupa cum sti pin 38 ,are doua functii: 1 intsem intoarcere linii si 2 out sancast.Aici se pare ca e problema ?!! tes pin 38=0.4,39=3.2,40=3.8 Baf !

cred ca aveti dreptate domnilor Tavi si Petredupa toate masuratorile in cc facute plus condi, rez si alte piese m-am gandit si eu la aceste semnale de intoarcere linii si castele de nisip care intra si ies din pin38 tda8362. din pacate osciloscopul meu nu merge momentan si nu am cum sa le vizualizez. apropo stiti cumva o interfata si un soft pt osciloscop pe calculator? v-as ramane indatorat!dar intreb: aceste semnale daca nu sunt corespunzatoare ca forma sau nivel nu ar trebui sa dea si alte manifestari pe imagine in functionarea tvului, dat fiind faptul ca ele intra si in alte blocuri din tv?