Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Mouse

Guest mirell2000

Recommended Posts

Guest mirell2000

Buna , nu mai imi merge mouse-ul , nu mergea nimic la el decât se aprindea becu si am schimbat toți condensatori in el si merge doar click si el se mișca foarte greu, ce poate sa mai fie ?

• Replies 17
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poate fi senzorul defect. Am intalnit in trecut o marca cu design deficitar la care picau senzorii gramada. Tracking sensor era si driver pt led iar acesta era alimentat printr o rezistenta de valoare mica ceea ce facea ca ic ul sa fie suprasolicitat si dupa un timp se ducea naibi

Guest mirell2000

Poate fi senzorul defect. Am intalnit in trecut o marca cu design deficitar la care picau senzorii gramada. Tracking sensor era si driver pt led iar acesta era alimentat printr o rezistenta de valoare mica ceea ce facea ca ic ul sa fie suprasolicitat si dupa un timp se ducea naibi

care este senzorul si cum verific?

ma duce gandu sa schimb rezistentele dar nu prea le disnting, si vreau sa pun rezistenta de pe celelalt mouse dar nu prea stiu codul culorilor

Guest mirell2000

post-248278-0-64964800-1440490552_thumb.jpg

pai pune si tu o poza, un nume, o marca/model de mouse..sa stim si noi despre ce dispozitiv e vorba. Cel pe care l-am intalnit eu era un vivanco, senzorul era ceva cu a1001.

Senzotul e IC ul cu pinii auriti

Posted Image

Guest mirell2000

Nu cumva la x1 ala trebuia sa fie un quartz? Eu unul as fi luat altul, chiar daca il aveam de nu stiu cati ani. 

nu a fost quartz a fost rezistenta aia 

Dacă nu sunt fire întrerupte (cel mai probabil caz) sau microcontacte uzate la click-uri sau encoder (mai rar dar se întâmplă) atunci nu ai ce-i face. Am la serviciu mouse de 10 Lei care merge de ceva ani....merită reparat doar dacă se strică seara și nu ai de unde cumpăra altul până dimineața.

pune poza si de pe spate daca tot l-ai desfacut.

senzorul seamana cu ADNS-2051, desi nu pare identic.

in general exista un quart figurat cu Y1 pe placi cu senzor de ala. X e symbol mai vechi, dar daca zici ca nu a avut niciodata quart, poate a fost manarit de vre-un chinez si pus pe spate pe undeva.

@sesebe: cred ca de asta ne-am cam prins toti astia care pomeneam de quart, problema e ca in poza postata de initiator, apare o simpla rezistenta in loc de rezonatorul care ar trebui sa stabileasca referinta pt acei CI. Sper ca, chinezii nu s-au coborat atat de jos incat sa faca un circuit rezonant RC  Oricum, dupa constructie pare un mouse de vreo 15 lei maxim, nu merita sa pierzi timpul cu el..tinand cont ca unii fumeaza tigari de 15 lei intr o zi, daca te enervezi cu reparatia mouse ului, e posibil sa dai inca 15 pe un pachet in plus :d