Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Daewoo CP330 - arde BU

Recommended Posts

Salutare....initial acest tv mi-a venit cu bobina de deflexie arsa (orizontal). Am luat de la DL. Tony marginean o alta bobina, (de philips probabil si cu tub mic) am montat-o insa imaginea este cu 2cm mai extinsa....dupa 15 min de functionare mi-a ars BU, l-am schimbat am mai facut cateva verificari dar pana sa-l opresc s-a ars si celalalt....radiatorul se incalzeste excesiv si bobina la fel....rog un mic ajutor

B+=110V

• Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

la cp330 din cate retin b+ este 103v.

inlocuiti:

-conzii din primar sursa mai ales cel de langa semireglabil de 1 micro sau 10 micro

-condul de22 micro/160v din pinul 4 trafo lini

-trafo linii trebuie testat daca are spire in scurt

-forma si amplitudinea impulsurilor hout

reglati sursa la 103v si mai vedem cu geometria care se poate ajusta usor.

Edited by bobo

daca este extinsa pe verticala atunci e posibil ca bobina de deflexie sa aiba impedanta  bobinei h ce difera destul de mult de cea originala,  poate fi modificata in unele cazuri cu o mica bobina inseriata cu cea a bobinei de deflexie h,sau prin schimbarea valorii condesatorului de iesire h sau celui de recuperare,totusi o diferenta mare a acestei impedante poate fi cauza defectarii bu------,sau daca ati montat un tranzistor fara dioda si rezistenta incorporate atunci sigur el a fost buba

Edited by iuliantv

o sa pun traful pe tester acum.....conzii din primar sunt buni, adica schimbati de mine, condul de pe pin 4 schimbat....ramane traful si sa-i fac un test....

Condul booster din pin 4 traf linii l-ai schimbat?Daca nu aia e problema.

a spus ca este schimbat - ramine sa aflam ce a spus testerul de traf

totusi cp330 este un sasiu cunoscut , la care se gasesc scheme clare cu tensiuni specificate clar - la vechimea lor se incepe cu o cura de condensatori si reglat tensiunea de baza - cum sa-l lasi cu 110V de la 103V

indiferent ce bobina de deflexie a folosit intai trebuie reglata sursa pe bec sa scoata 103v iar apoi se inlocuieste condul din pinul 4 trafo linii.

mai departe ramane de vazut dar se incepe cu reglarea sursei la 103v si inlocuirea condului amintit care produce avarii.