Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Robertbv

Proiectare panouri frontale

Recommended Posts

Salut

Am si eu nevoie de o recomandare de soft pentru realizarea panourilor frontale de la diferite proiecte

As prefera ceva destul de simplu dar care sa poata exporta proiectul mai apoi pentru tiparire pe autocolant sau sub alte forme

Ce am gasit pe net free nu are posibilitatea de salvare sau exportare a proiectului

Salut,

Deoarece am gasit ceva util in unul dintre programele din pachetul de programe oferit de Abacom, am studiat putin oferta lor.

Printre altele se gaseste si Abacom Front Designer:

http://www.abacom-online.de/uk/html/frontdesigner.html

E destul de ieftin.

Daca doresti ajutor sunt sigur ca se poate aranja ceva. Dar pe PM.

Edited by mars01

alte sugestii?

AUTOCAD sau orice alt program de prelucrare grafica. Problema rezida in obtinerea librariilor pentru astfel de reprezentari.

In aceasi idee cu nico ar mai fi Google SketchUp Make (produs free).

Doar ca gasesti o gramada de componente 3D in 3D Warehouse. Nu stiu despre modele 2D, probabil ca ti le construiesti tu.

Front Panel Designer ai încercat ? Eu n-am lucrat încă cu el , l-am descărcat  just in case . E complet gratis . 

Interesant programul ...  De fapt chiar am nevoie de o cutie facuta profesional asa ca o sa iau legatura cu nemtii astia. Multumesc!

UDAR mersi pentru sugestie

Am instalat si eu programul si urmeaza sa vad ce poate in zilele urmatoare

L-am descarcat si eu, deocamdata pentru Linux . Versiunea pentru windows inca nu ma ajuta prea mult, pentru ca nu prea folosesc laptopul pentru proiectare. La prima vedere e destul de usor de utilizat. 

Aveti o recomandare pentru autocolant A4 tiparibil pe imprimanta laser si folie de laminare la rece sau cald ?

In general germanelectronics au preturi cam mari, are ceva special folia lor ?

Designul la panourile frontale se pot face cu o gramada de softuri , de la cel mai cunoscut FrontPanel (abacom) , la acest soft poti creea si librarie pentru chestii standard

Problema este ca nu se gasesc materiale consumabile folii autocolante pentru alb-negru sau color ( nu se gasesc in toate orasele nici macar folie retro-proiector pentru laser print).

Am facut pentru un prieten un panou frontal din tabla de aluminiu slefuita foarte fin iar dupa aceea am bagat-o intr-o baie de de soda caustica , si a iesit albicioasa-laptoasa la culoare apoi am tranferat desenul la fel ca la pcb-uri iar la urma pentru protectie am tras cu spray polireutanic de tip auto (am facut cu ce am gasit prin jurul meu)

Majoritatea cutiilor si a panourilor care se gasesc in comert sunt mai plate ( mai mici in inaltime) pentru ca in afara nu se mai foloseste surse de alimentare cu traf

Eu am mai folosit si hirtie A4 adeziva, imprimata color si laminata...., pe spate folia laminata se desprinde inpreuna cu hartia de protectie si astfel se poate aplica/lipi pe panou ca si masca. Insa ce nu-mi place la hartia asta e ca in timp are tendinta sa se dezlipesca, o fixare suplimentara se poate face cu butoanele, potentiometrle, becurile etc de pe panou sau suruburi (de aspect) suplimentare. Oare foliile de la Germanos cat de adezive sant?