Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Selector 8 Surse Audio Digital


ALEKS

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Bilant: Cumparat toate piesele, testat la sange pe toate partile (comenzile simulate hard-wired, din lipsa placii de comanda care inca asteapta trasata in sertar, o baie de coroziune), rezultat final: necesita 2 rezistente in bazele tranzistoarelor BC107. De altfel asta simpla problema am omis-o din neatentie la proiectare.Montajul n-are brum, nu baga zgomot de fond in lantul electroacustic. Functioneaza exact cum mi-am dorit si dupa cum m-am asteptat.Din cauza ca am facut cablajele, rezistorii de 10k vor fi intercalati in cablurile de control (sau voi executa un nou cablaj... da sunt perfectionist).ALEKS

Link spre comentariu

Aloha!

 

Dublu-stratificare home made (inca mai am de lipit piesaraie pe placa inclusiv rezistorii pentru ADC si microselectorii pentru ICSP).

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Si testele (inca n-am terminat programatorul ICSP pentru microprocesor si mi-am permis o singura programare pana acum fara ICSP).

 

Posted Image

 

Posted Image

 

PS: Corectii la schema: pinul 8 al lui ULN2003 nu trebuie legat la Vss / GND. Daca se face cablajul se rezolva usor, pinul fiind rupt direct din integrat pentru a nu atinge soclul! Asa am facut eu.

 

Sanatate,

ALEKS

Link spre comentariu

PS: Corectii la schema: pinul 8 al lui ULN2003 nu trebuie legat la Vss / GND. Daca se face cablajul se rezolva usor, pinul fiind rupt direct din integrat pentru a nu atinge soclul! Asa am facut eu.

De ce ai rupt pinul 8 de la ULN? Cum mai functioneaza? Eu nu inteleg.
Link spre comentariu

Din pacate am uitat sa conectez CD+ in schema la Vdd. Din aceleasi considerente am rupt PIN 8. Rupand PIN 8, functioneaza dar LED-urile nu se aprind la intensitate maxima. Asta a fost primul gand al meu, sa incerc sa scot PIN 8 (sub imperiul bucuriei nesfarsite de la finalul placii de comanda). Iau un nou ULN2003A si-l voi folosi efectuand CD+ = Vdd.Pana la urma voi redesena schemele cu toate depanatiile, dupa ce voi termina proiectul.ALEKS

Link spre comentariu

De obicei la amplificatoare mutul nu e complect ci doar o atenuare de -20dB, ideia e sa-ti mai ramina semnal incet si in timp ce vorbesti la telefon, de exemplu. Se face simplu cu un atenuator cu rezistente, chiar pe putometrul de volum.Chiar daca sint mov capacelele la butoane, poti sa pui led rosu, fa o incercare, se vede bestial. :supz:

Link spre comentariu

Capacele sunt albe, LED-urile sunt mov-albastru foarte deschis.Pai la mine functia de mute e realizata de MCU si am ales sa fac fade volumului pana la o valoare apropiata de 0 dupa care sa inchid cu pinul INH de pe multiplexor.Totusi sunt probleme pe care nu le-a sesizat nimeni cand am expus schemele de principiu pentru a 2-a oara.Spre exemplu, integratul ULN2003A are intrarea activa pe 0 iar eu comanda LED-urilor am facut-o pe 1. As avea nevoie de un integrat simetric la pini cu ULN2003 dar care sa aiba intrarea pe 1.ALEKS

Link spre comentariu

As avea nevoie de un integrat simetric la pini cu ULN2003 dar care sa aiba intrarea pe 1.

Ma tem ca nu o sa gasesti, incearca sa cauti ceva "LED driver IC". Eu am cautat pe la magazinele din RO un fel de ULN cu PNP dar n-am gasit.Daca gasesti bine, daca nu ai bagat-o pe mineca, iti pica sa-ti faci integrat. Iei o placuta de PCB, montezi pe ea doa siruri de pini la 2.54 mm care sa se potriveasca cu soclul si pui pe ea 7 BC-uri, rezistente, tot ce trebuie. Daca nu incap te legi la soclu cu cabluri panglica si mergi la o placuta separata.Daca tu crezi ca te pot ajuta da-mi PM sau YM oricind.Sanatate!
Link spre comentariu

Exista din fericire un integrat arie de tranzistori PNP dar partea proasta este ca are 8 canale iar eu am nevoie de 7 canale. Numele lui este: UDN2981.

 

Daca as avea tehnologia necesara as face un "integrat" din tranzistori SMD cu tot cu rezistorii aferenti. Din pacate nu detin instrumente pentru lucrul cu SMD-uri.

 

Ma gandesc si la solutia cu placa aferenta cu tranzistoare clasice dar cum sunt perfectionist... cel mai probabil am sa reexecut cablajele (in momentul in care totul va fi gata, dupa ultimele teste pe aceste prototipuri).

 

Interesant ar fi fost, totusi, sa fi gandit (cu capul) in momentul in care am consultat datasheet-urile pieselor pe care le-am utilizat in conceperea schemei.

 

Multumesc d2134 pentru ajutor!

 

ALEKS

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări