Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Osciloscop, oscilograme...


Vizitator

Postări Recomandate

Citat:   Si unele din 2 surse ATX in care am observat o mare diferenta intre tens. induse de infasurarea de curent. Adica la una este crescatoare iar la cealalta descrescatoare!

 

M-am gandit ca traful driver este de vina, poate nu a fost strans bine. Am luat altul cu inductante mai mari si sursa si-a revenit. Va dati seama cum a functionat in sarcina mare, probabil asta e motivul pt care pica tranz. in ATX.

 

002m-traf mod.jpg

Link spre comentariu

001m--2-3-4m.jpg

Citat din Minitehnicus:

Măi noaptea minții. strălucești doar prin emisia de flatulență orală. Mă îneci cu inepțiile astea revărsate din preaplinul puțului gândirii mătaluță și, ca orice "puști din ziua de azi", la cei aproape 70 ani nu cred că mai pot înota prin emisiile de noxe cu pretenții de emanații intelectuale ale unora.

Victor and clauelf like this
 

Editat de Vizitator
specificarea sursei citatului, să nu se înțeleagă greșit...
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator

Sus(sambata) este curentul de magnetizare la un pistol lipit China. 125V si 0,5A/div si apoi 190V si 2A/div.

Defrisam o sursa FORW  si am zis sa vad cum stabilizeaza 12V cu soc iesire foarte mic. Sus, curentul in primar. Jos, tensiunea catod diode iesire. Sarcina 38ohm la care am adaugat 2,4ohm.

 

001m2.jpg

003m2.jpg

004mm.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Vizitator
On 4/29/2018 at 2:17 PM, miticamy said:

003mmm-002.jpg

Ieri eram cu gandul la mici si am incurcat rezistenta pe care am facut citirea curentului. In prima tensiunea de retea este 125V si curentul 50mA/div iar in a doua tensiunea este 210V si curentul 200mA/div.  Deci 700mA la varf. 

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Am demontat o sursa LLC din LCD Sony si am pus traful la montajul cu IR2153. Am redresat cu dublare de tensiune pt ca nu are priza mediana si am pus sarcina 56ohm.

Am ales 4 frecvente pt a evidentia regimurile de functionare: la rezonanta, putin peste rezonanta, aproximativ la trasfer maxim si usor sub transfer maxim.

 

010-66.jpg

011-66.jpg

012-66.jpg

013-66.jpg

Link spre comentariu

Deoarece IR2153 are timp mort prea mare am facut un montaj cu un traf asemanator cu L6599A. Sonda de curent este in secundarul trafului, 1A/div.

Oscilograme in 3 situatii, aprox la rezonanta, putin peste si putin sub:

 

003-64s.jpg

004-64s.jpg

005-64s.jpg

006-64s.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

LLC:      Lm=620uH      Lr=230uH       Cr=11nF

Sarcina 56 ohm

Sus:  curentul prin MOS-ul de jos, 1A/div

Jos:  tens pe 33 ohm in secundarul CT miez Leco K10000 cu 40 spire, 2V/div si reprez curentul prin diode iesire

Sub frecventa rezon, la rezonanta si peste.

 

 

001-6.jpg

002-6.jpg

003-6.jpg

 

Am adaugat 15nF in paralel cu 11nF. Pe orizontala tot 5uS/div

La rezonanta si sub.

 

004-6.jpg

005-6.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Am vazut in topicul LLC discutii despre puterea reactiva consumata. Parca nu se consuma ci doar circula inainte si inapoi. Am gasit un traf cu raport 1:1 si am pus o infasurare in drena unui mos si secundarul prin dioda inapoi pe cond de alimentare de 1000uF. pe masa am inseriat de la sursa 0,33R egala cu cea din S mos pt a compara usor curentul. Iata ce am obtinut, nu pun schema ca este ora mesei.

006-8P.jpg

007-8P.jpg

Link spre comentariu

Daca tot am montajul cu L6599 facut pot schimba usor trafurile pt masuratori. Am pus un traf de la alimentatorul de laptop HP de 19,5V/ 4,7A dar avea curentul de magnetizare mare (Lp=450uH) asa ca am pus 2 in serie. Redresarea cu 2 diode, deci 2 cond pe iesire pt + si -dar sarcina este intre capete (suma lor).

Retea 190V. Pe orizontala 5microsec/div.

Sus--curentul prin mos-ul de jos, 1A/div

Jos-tens intre mos-uri, 200V/div

La rezonanta,  peste si sub-frecventa se aproximeaza dupa baza de timp, cam intre 60 si 100khz.

002-6.jpg

003-6.jpg

004-6.jpg

Link spre comentariu

Am trafuri multe de ATX forw dar de putere pana in 400W. Am zis sa le pun in paralel si am incercat 2 formule: condensator comun si fiecare traf cu bobina lui rezonanta si apoi bobina comuna si fiecare traf cu cond separat. In ambele formule curentii au fost egali prin cele 2 cai.

 

002-6.jpg

003-6.jpg

Link spre comentariu

2 trafuri de laptop Leno de 20V/65W parca, cu primarul de doar 270uH, montate in serie. Am obtinut in apropierea rezonantei +/-30V pe sarcina 28 ohm intre capete. Curentul prim MOS-uri ajunge la 1,5A la varf.

 

003-6.jpg

004-6.jpg

Link spre comentariu

Traf mic ATX semipunte--EI28; IR2153; cond cuplaj 1uF;

Frecvente: 50-40-33kHz, se vede ca tensiunea de iesire nu se modifica.

 

001-6.jpg

002-6.jpg

003-6.jpg

 

REVIN cu tensiunea pe condensator la 40kHz, 5V/div

AM UITAT montajul:

005-6.jpg

004-6.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări