Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Imprimante pentru realizare PCB - toner transfer - marturii


Postări Recomandate

Daca imprimanta nu are toner original poti sa calci 10 ani ,dar degeaba. Foile alea de pe OLX sint o mare stevie ,am luat direct de la sursa ,incearca pe prospecte lucioase sau... oracal641.

In ceea ce priveste tonerul aveam banuieli dupa esecurile de care am avut parte.In ceea ce priveste foliile acelea galbene am vazut pe youtube ca merge transferul de toner perfect cu ele iar in plus sunt mai ieftine decat foliile albastre.Dar una este sa vezi si alta este sa experimentezi :rade:.Totusi nu mai vreau sa fiu o gura sparta pe aici...

Link spre comentariu

Cumpără cel puțin una albastră , folosește toner bun și vei avea pe urmă element de comparație când vei folosi hîrtie mai ieftină. Eu personal , până trec la foto , n-am de gând să folosesc altceva decât PnP blue. Timpul cu experimentarea altor hârtii îl pot folosi mai util. E drept că am acces la imprimante cu toner original dar există și centre de printare/copiere, nu-i musai să-ți cumperi o imprimantă laser numai pentru cablaje . 

Link spre comentariu

In ceea ce priveste tonerul aveam banuieli dupa esecurile de care am avut parte.In ceea ce priveste foliile acelea galbene am vazut pe youtube ca merge transferul de toner perfect cu ele iar in plus sunt mai ieftine decat foliile albastre.Dar una este sa vezi si alta este sa experimentezi :rade:.Totusi nu mai vreau sa fiu o gura sparta pe aici...

Ce ai vazut tu e reclama ,eu m-am jucat cu vo 3 buc si le-am aruncat ,daca m-ai aveam ti le dadeam gratis ,alea albastre e altceva ,cam scumpe dar daca faci citeva bucati de pcb ,merita.Fiind din Arad sint niste prospecte gratuite pe la benzinarii cred ca la Mol ,merg brici ,nu eu altcineva loco a facut sute de pcb pe asa ceva.

Link spre comentariu

Personal eu am folosit hartie foto luata de la librarie 4 lei tocul cu 15 bucati, granulatie 240 merge perfect. Am incercat si la xerox si la imprimanta acasa, bineinteles cu tonerul original, a iesit perfect de prima data.Daca nu ai imprimanta nu se merita sa cumperi una pentru asa ceva, cu 1 leu merge la orice copiator si cu rezultate destul de bune.

Editat de yo9gcc
Link spre comentariu

Daca nu ai imprimanta nu se merita sa cumperi una pentru asa ceva, cu 1 leu merge la orice copiator si cu rezultate destul de bune.

Din cate stiu eu la un copiator folosesc numai hartie de a lor deoarece se tem ca daca folosesc de altul fel  li se pot strica imprimantele.Dar eu oricum vreau sa-mi schimb imprimanta caci pe cea actuala o am de aproape 8 ani si oricum nu este laser.

Link spre comentariu

Este o papetarie-tipografie in oras cu cateva puncte de desfacere , la ei am fost, au un copiator destul de mare si cand am rugat sa-mi faca copie pe o hartie foto, tot de la ei, a setat cava la copiator- a spus ceva de grosimea hartiei, si a iesit perfect. Pret 1 leu cu coala lor.

Link spre comentariu

Hartia foto despre care tot vorbiti unii nu este aceea care se dezlipeste de pe placa fara a fi introdusa in apa si lasa un strat alb peste stratul de toner?Eu am zis ca o sa-mi comand hartie pnp galbena dar vad ca nu  prea ii multumeste nici aceea pe unii care au incercat-o,iar cea blue pe care o lauda cei mai multi este  scumpa.Totusi dupa ce imi i-au imprimanta laser ii pun un cartus original iar apoi  incerc tot cu hartie de afis lucioasa care nu ma va costa nimic,poate,poate...

Editat de cipri_mury
Link spre comentariu

Vis-a-vis de imprimantele pentru executare PCB (toner transfer dar se aplica si la metoda UV).

Atentie cand cumparati imprimante SH. 

Multe imprimante au probleme insesizabile pentru utilizatorul comun, mai exact apar probleme de scalare a print-ului.

Practic, din cauza unitatii de scanare laser, se ajunge ca dimensiunile print-ului atat pe axa X cat si pe Y sa nu coincida cu cele din design.

 

Asa ca daca aveti un design cu densitate mare de gauri si lungime mai mare, sau poate un panel, este posibil sa va pomeniti ca foaia tiparita nu se potriveste cu gaurile.

Evident acest lucru se intampla cand se dau gaurile inainte de transfer (acest lucru se intampla de regula cand folositi un router CNC pentru a da gaurile pentru ca e mai usor sa gauresti inainte de orice decat sa stai si sa aranjezi axele ca sa poti da gaurile corect in pad-uri peste tot).

 

Pentru cei care dau gaurile dupa transfer, nu ar trebui sa fie o problema foarte mare decat in cazurile in care diferentele intre design si print sunt mai mari de 1mm. In acest caz vor fi probleme sigure atunci cand se folosesc circuite smd cu distanta intre pini mica (SOIV, TSSOP, SOT23 etc.).

 

Morala este ca nu achizitionati un printer fara sa va asigurati ca tipareste corect.

Pentru aceasta va inarmati cu o rigla de precizie si cu un fisier PDF pe care l-am creat. Fisierul are un grid cu latura de 1mm pe celula si cu o lungime totala de 280mm si latime totala de 180mm.

Tipariti si verificati.

 

test_grid_1mm.pdf

Link spre comentariu

Vis-a-vis de imprimantele pentru executare PCB (toner transfer dar se aplica si la metoda UV).

Atentie cand cumparati imprimante SH. 

Multe imprimante au probleme insesizabile pentru utilizatorul comun, mai exact apar probleme de scalare a print-ului.

Practic, din cauza unitatii de scanare laser, se ajunge ca dimensiunile print-ului atat pe axa X cat si pe Y sa nu coincida cu cele din design.

 

Asa ca daca aveti un design cu densitate mare de gauri si lungime mai mare, sau poate un panel, este posibil sa va pomeniti ca foaia tiparita nu se potriveste cu gaurile.

Evident acest lucru se intampla cand se dau gaurile inainte de transfer (acest lucru se intampla de regula cand folositi un router CNC pentru a da gaurile pentru ca e mai usor sa gauresti inainte de orice decat sa stai si sa aranjezi axele ca sa poti da gaurile corect in pad-uri peste tot).

 

Pentru cei care dau gaurile dupa transfer, nu ar trebui sa fie o problema foarte mare decat in cazurile in care diferentele intre design si print sunt mai mari de 1mm. In acest caz vor fi probleme sigure atunci cand se folosesc circuite smd cu distanta intre pini mica (SOIV, TSSOP, SOT23 etc.).

 

Morala este ca nu achizitionati un printer fara sa va asigurati ca tipareste corect.

Pentru aceasta va inarmati cu o rigla de precizie si cu un fisier PDF pe care l-am creat. Fisierul are un grid cu latura de 1mm pe celula si cu o lungime totala de 280mm si latime totala de 180mm.

Tipariti si verificati.

Stii foarte bine ca pentru mine orice sfat de al tau este intotdeauna binevenit.Inca nu mi-am achizitionat o imprimanta laser dar vreau sa o fac in curand iar din cele scrise de tine mai sus ajung la concluzia ca nu este prea indicat sa o comand online mai ales ca vreau si una SH.Eu am fost de cateva ori la o cunostinta care detine imprimanta laser pentru a printa niste cablaje si au iesit ok.Nu eu am printat cablajele ci persoana care detine imprimanta iar tot ce a facut daca nu ma insel a fost stabilirea dimensiunii la 100%,mai trebuie facut si altceva?Acuma ori acea imprimanta nu era buna,ori tonerul nu era bun caci am folosit hartie de afis foarte lucioasa dar dupa presarea cu fierul de calcat a iesit un rahat despre care am scris deja in acest topic si numai repet caci si asa am cam devenit o gura sparta cand vine vorba despre realizat cablaje.

Link spre comentariu

Eu am auzit prima data de recomandarea pentru HP1022 pe un site din UK care se ocupau cu realizarea de stampile prin metoda UV. Si ei aveau nevoie de print master de calitate cu o densitate mare de toner, oarecum similar cu ce avem nevoie in realizarea de PCB. Iar recomandarea lor era aceasta imprimanta.

Link spre comentariu

eu folosesc lexmark t430___http://images.getprice.com.au/products/BimgT430%201.jpg

am folosit si toner original si refil , merge destul de bine_nu am incercat pe oracal sau pe folie retroproiector

pentru inceput , hirtie foto luciuosa normala , a mers ok___conteaza si temperatura de presare pe pcb__ideea de toner transfer nu este abandonata nici macar de firme , daca a-ti observat ca se produce inca  folie speciala pentru pcb , pentru ca este cea mai rapida si ieftina_____prin metoda foto este mai scumpa , costisitoare dar de calitate buna

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări