Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema cu montajul unei coarde vibrante!


Vizitator RaQ

Postări Recomandate

Am o problema poate este vreo cineva in masura sa ma ajute...Am facut montajul pentru o coarda vibranta un laborator adika care se face in anul 1 pe la mai toate facultatile la fizica...si aseara am reusit sa o fac sa meraga si sa scoata mai multe ventre si noduri pentru ca initial nu le facea...dar spre final cand sa termin treaba am facut o boacana...am alimentat cu o tensiune dubla fata de cat trebuia adika cu 32V si mi s-au ars 2 componente pe care le-am inlocuit...am verificat si restul componentelor in parte si se pare ca nu mai este nimic ars....dar nu stiu ce are acum ca nu mai merge sau coarda vibreaza foarte putin insuficient....ati putea sa-mi ziceti oare care ar putea fi problema?Dati-va cu parerea poate ma ajutati cu o idee ceva ptr ca nu mai stiu ce sa-i mai fac..Atasez aici pdf cu laboratorul respectiv dupa care am lucrat...dar fiind facut de casa am mai facut niste skimbari..ptr ca amplificatorul si generatorul tot eu le-am facut transformand alte aparate de prin casa ...ma rog niste idei sunt binevenite va rog ajutati-ma

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Curentul care trece acum prin coarda e prea mic, asta presupunand ca nu ai umblat la reglajele mecanice.Asta inseamna ca:1. Generatorul da semnal prea mic sau2. Amplificatorul nu mai amplifca suficient sau3. Contacte electrice proaste intre aparateCel mai probabil e ca nu ai schimbat toate componentele defecte. Mai cauta!

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări