Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Defect la tv tec 5165


mat70

Postări Recomandate

Salutare tuturor!Am un tv Tec: sursa cu tranzistori, proc. M50431-101SP, jungla TA7698A, cadre cu tranz. Sursa functioneaza corect pe o sarcina de 100w, cand cuplez liniile se incalzeste finalul de linii si U1=112v scade la 40-45v.Am gasit bobina de deflexie cu spire in scurt pe linii, am inlocuit traful de linii si am verificat toate secundarele. Jungla se alimenteaza in pinul 33(oscilator H)cu 8v;in momentul in care U1=40-45v, U2=7-8v. Va multumesc anticipat pt eventualele lamuriri.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Pentru a te lamuri, trebuie sa-ti raspunzi la cateva intrebari:Cat e tensiunea in Stand-by?(Ai reparat sursa si functioneaza OK? incearca si alta sarcina, de ex 60W)Cat e riplul in secundar pe 112V? ( verif. cond din secundar )Cat consuma BO?Frecventa liniilor e buna? Dar durata cursei inverse?

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

tensiunea in stand-by este normala (112v),in momentul in care alimentez etajul BO tensiunea cade la 45-47v. am inlocuit TA7698,am verificat tot ce tine de BO. frecventa liniilor e ok in stand-by dar atunci cand ii dau power-on creste frecventa peste 20kHz. am inlocuit conzii de pe bara de 112v. :smt003 are bobina de deflexie si traf de linii noi. nu stiu de unde sa-l mai apuc...pls help... :smt001

Link spre comentariu

cum ai constatat ca bobina de deflexie este cu spire in scurt?este posibil acest lucru, dar de regula aia incepe sa fumege, si se vad spirele arse.in mod normal daca aia a fost defectul, dupa inlocuirea ei cu alta LA FEL, (de aceleasi impedante) tv-ul trebuia sa functioneze.cred ca ai pus o bobina de alta impedanta :snakeman:

Link spre comentariu

Daca frecventa liniilor ajunge la 20Khz ( banuiesc ca ai masurat-o in baza sau colectorul finalului de linii ) problema e de comanda a etajului de linii.Se va verifica forma si frecventa semnalului furnizat de TA7698.Daca forma/frecventa e incorecta, verifica elementele externe oscilatorului linii TA7698 ( pot fi defecte si cristalele de quartz ).Exista si posibilitatea intreruperii buclei de reactie care vine de la finalul de linii, ca urmare iti recomand sa masori forma si frecventa semnalului de reactie linii care ajunge la TA7698.baza

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns,in special lui BAZA care e "bazat" pe....meserie. :partyman: Intr-adevar,problema a fost in bucla de reactie a finalului B.O.PCB foarte "coapta",componente devalorizate.Dupa ce am schimbat deflexia (spire carbonizate)am sperat ca s-a rezolvat dar... asta e...Topic inchis.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări