Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Fabrica mea


Postări Recomandate

Sper sa poti sa il salvezi , asta daca se poate salva... Si eu am gasit un sn400 la fier vechi in arad dar era deja rasturnat si taiat din el. Am demontat doar rotile din cutia de viteze sa am de schimb, Si am scos si axul care mi l-ai indreptat tu, acuma am de rezerva daca tamponez strungul :)) Restul era prea distrus ca sa il resuscitez.

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

M-am pricopsit cu o freza FU-FV 32 de Alexandria dar mi-e suficient FUS 32-ul si chiar nu am unde sa o mai bag si pe asta.

Daca intereseaza pe cineva, o dau la pret de fier vechi, respectiv schimb cu alte scule. E imensa, are 3...4 tone, 7.5 kw, ISO 50.

Sfatul meu este sa pui un anunt pe OLX, sau ceva similar. Freza din poza este excelenta si productiva, dar numai pentru operatii de serie mare. Este de fapt un FV32 (nicidecum FU32) deoarece nu are consola, unde sa se poata atasa si un cap universal. Frezele de acest tip au fost concepute special pentru frezari frontale cu freze de diametru mare (de tipul ROMASCON). De aceea au si fost dotate cu motoare atat de puternice. Cea mai reprezentativa lucrare la care se poate preta, este frezarea suprafetelor motoarelor termice si al chiulaselor acestora, pentru contactul de etansare prin garnitura de chiulasa. Indepartarea unui strat de cateva zecimi dureaza cel mult 10 minute si este bine platita. Problema este ca procedeul se preta la Daciile 1310. In ziua de astazi, service-urile asigura asistenta pentru cam toate marcile aflate in circulatie la noi si deci sansa de a avea asigurate asemenea lucrari, a scazut aproape de zero.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări