Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
mircea888

EBODA B50

Recommended Posts

Salut!Tot ce pot sa spune..este:Slab!I-l are cumnatul meu, l-a cumparat din carreforu pt suma de 1000 de lei.Nu a vrut sa ma asculte sa ia logitech z5500 si l-a luat pe acesta ca era mai ieftin si arata mai lux..Intr-o camera de 6X6 auzi decat cum se chinuie subwooferul sa faca galagie..:DEU am acasa jazz 9940 si ii da clasa la orice capitol.

da este adevarat, insa CONTEAZA AMPLASAREA, la mine (dupa multe incercari de amplasare) darama mobila (imi cad lucrurile de pe rafturi), am pus burete pe la sertare k sa nu mai huruie (camera are 4*4). am patit shi eu sa nu se auda nimic din el.Desi are difuzorul ala mare, nu face fata intr-o camera mare.Am obsevat o chestie: scoate niste frecvente foarte joase care se aud numa in ultima camera din apartament (asta inseamna ca sunetul strabate cam 6m shi camera mai are inca 6m) nu stiu exact de ce (lungimea de unda?).totusi daca are cineva informatii despre B50....

Am desfacut eu. Are 5 bucati TDA2030 si un final pentru subwoofer tranzistorizat, alimentat diferential cu+/-52v cc.Am avut probleme de nou cu el (finalul pentru subwoofer foarte instabil)In concluzie sunt ff nemultumit de el.

nu imi vine sa cred k are TDA2030, pare mai puternic. La tine radiatorul sta cald (30 de grade) shi in standby? k la mine asa sta. Daca ai putea sa mentionezi ce tranzistori finali are amp-ul la subwoofer ar fi excelent.Ce probleme ti-a facut ?(daca vrei sa dai niste detalii)Multumesc pt informatii.

radiatorul sta cald pentru ca tda-urile sunt alimentat permanent... nu are relee de cuplare a alimentarii lor la iesirea din standby...iar dupa cum se stie 2030 nu are pin de standby :toimonster: asta e solutia adoptata la 90% din sistemele 5.1 care folosesc acest integrat - sincer m-am mirat ca are altceva decat doua 2030-uri in punte pentru sub

mersi de raspuns, a iesit si al meu din garantie si l-am desfacut dar nu am scos partea de amplificare, am scos difuzorul ca sa ma uit inauntru si nu am putut sa vad ce finali are. intentionam sa scot placa si radiatorul dar acum nu mai este necesar multumita tie.