Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Strung SN320


Vizitator craciunescu bogdan

Postări Recomandate

Am facut poze cu ambreaj desfăcut, era plin de mizerie, în prima poza se vede stiftul de reglare ambreaj, se apasa cu un dorn sau o surubelnita, și piulita care e blocat de stift e liber pentru a roti, strângi sau slăbești piulita pt a regla ambreajul. La mine discurile sunt din tablă călit, mansonul din mijloc acționează căței care strânge sau slăbesc discurile, trebuiam sa schimb si cele doua rulmenti aflat pe axul erau duse făceau gălăgie.

received_234570540749279_compress_1.jpeg

received_274296996787140_compress_3.jpeg

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

@Balazs Andras

Sa-l stapanesti sanatos si voios pana la adanci batraneti!! Ai facut o investitie buna, ce imi  aminteste  de 2011,cand si eu am facut acelasi lucru. E un strung bun,nici prost dar nici prea destept,nici frumos dar nici prea urat.E cam ce-i trebuie omului pe langa casa,fara prea mare cheltuiala.

Link spre comentariu
8 hours ago, adib said:

Andras,la mine e 14x1,5

Mersi, pt cote, am vrut să bag tarod de M16x1.5 dar nu intră, trebuie să fac un șurub de m14x1.5 atunci.:reytre

 

1 hour ago, Florin berdila said:

domnilor colegi am nevoie de formule um aflu conicitatea si inclinatia sub foma de grade ,era undeva pe elforum D-d/2 sau nustiu ,ma puteti ajuta

http://www.magafor.com/841/uk.htm 

Eu folosesc acest calculator online pentru a afla conicitate e simplu ai nevoie de doar trei cote, lungime si diametrul maxim si minim.

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Iei un invertor de la 230Vac la trifazic, legi motorul existent in triunghi si ai rezolvat in cel mai elegent mod posibil problema, inclusiv turatie reglabila intre trepte.

Aici gasesti:

https://www.hi-end.ro/convertizoare-de-frecventa-ls/

https://www.hi-end.ro/convertizoare-de-frecventa-ls/cu-intrare-monofazica-ic5/convertizor-de-frecventa-monofazat-putere-2.2kw-3hp-ro.html

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

 

La 13.05.2019 la 5:40, Florin berdila a spus:

dar mă ajută cineva si cu formulele va rog,adica am un con si vreau s transform in grade conicitatea va rog

 

Calculatorul al carui link l-a pus colegul @Balazs Andras este foarte usor de utilizat. Daca te intereseaza unghiul la varful unui con si stii conicitatea [%] introduci aceasta valoare in casuta Taper= ...... si automat iti apar la Cone angle= numarul de grade si minutele unghiului.

 

http://www.magafor.com/841/uk.htm 

 

Link spre comentariu
Acum 11 ore, luk81 a spus:

Va salut! Vreau sa achizitionez un sn320 si voiam sa va intreb daca este posibilitate de a-l alimenta la 220v fara a inlocui motorul. Scuze daca s-a mai discutat...

Se poate cu un invertor vfd dar te costă, pot sa construiești un convertizor rotativ dar si varianta asta e min 500ron plus timp investit, 

Eu am înlocui motorul, am pus motor de 2.2kw monofazat dar nu sunt mulțumit cam leneș până nu se încălzește ambreajul, un motor mai mare ar fi mai bine minim 3kw.

Link spre comentariu
La 12.05.2019 la 12:55, adib a spus:

Andras,la mine e 14x1,5

Cred ca e 14x3 si filet stanga.

Poti pune si filet dreapta doar ca actionarea va fi inversa.

Si daca nu ai piulita originala.... e cam naspa. Ca are o forma anume ca sa o poti baga la locul ei.

 

Stima.

Editat de znecula
Link spre comentariu
Acum 1 oră, znecula a spus:

Cred ca e 14x3 si filet stanga.

Poti pune si filet dreapta doar ca actionarea va fi inversa.

Si daca nu ai piulita originala.... e cam naspa. Ca are o forma anume ca sa o poti baga la locul ei.

 

Stima.

Este M14x1.5 normal la fel ca surubul ce tine roata la mașină vw asa am verificat. Mai greu era sa gasesc un arc ce apasă surubul trebuia un anumit lungime si forța sa aiba sa acționează asa cum trebuie.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări