Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recommended Posts

In ce masura se poate folosi AMS1117 in aplicatii auto? Stiu ca in industria auto se folosesc componente speciale ( cu plajele de temperatura si tensiune mai mari decat a celor pt aplicatii normale https://en.wikipedia.org/wiki/Load_dump ). Dar incerc si eu ca tiganul sa fac o adaptare pentru ca deja am acest stabilizator. si curentul furnizat de el imi este de ajuns pt la ce vreau eu sa-l folosesc, ideea este ca orice modificare ma costa x1000.

Alex.

Edited by RealAlex
  • Replies 7
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Cu 15V tensiune maximă la intrare este total nerecomandat , nici măcar nu prea ai cum să-l protejezi de supratensiuni . 

Exista însă suficiente regulatoare cu 25 -35V la intrare care nu înțeleg de ce ar costa x1000...

Din păcate nu pentru că nu ai dat un minim de detalii - trebuie să fie fix ( ce tensiune ) sau ajustabil , trebuie să fie - eventual - low drop, trebuie să aibă anumite performanțe suplimentare - zgomot , stabilitate în timp și cu temperatura , etc. 

Dacă totuși este un stabilizator obișnuit atunci poți folosi  seria 78xx sau LM317 în capsula corespunzătoare . În data sheet - uri sunt menționate eventuale certificări auto. 

Pentru o protecție adițională la supratensiuni se poate adăuga un TVS de 20-22V . O răcire corespunzătoare trebuie asigurată ; se va avea în vedere o temperatură ambiantă mai ridicată în funcție de locul concret unde va fi amplasat montajul.

EDIT . Multe automobile au deja în schema electronică circuite de limitare a supratensiunilor . După caz , stabilizatorul tău le poate valorifica sau nu. Nu pot da exemple concrete.

Edited by UDAR