Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

alimentare kit sursa stabilizata

Recommended Posts

Buna ziua am o intrebare scurta daca se poate sau nu alimenta kit-ul tda7294 la aceasta sursa stabilizata 

Daca da rog pe cineva sa modifice poza cu liniile de rigoare :d

Multumesc

Posted Image

Revin cu edit deoarece m-am uitat mai atent la conectori si am gasit si -32 (vezi poza) deci merge?

Posted Image

Edited by powerlight
  • Replies 10
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Salut! Pai una din tensiunile de 33V trebuie sa fie cu polaritate negativa adica la sursa - poza din stanga - ar trebui sa ai + 33V,GND si GND, - 33V...Este asa sau nu? ...din poza facuta de dvs. nu rezulta acest lucru...

Salut! Pai una din tensiunile de 33V trebuie sa fie cu polaritate negativa adica la sursa - poza din stanga - ar trebui sa ai + 33V,GND si GND, - 33V...Este asa sau nu? ...din poza facuta de dvs. nu rezulta acest lucru...

Nu este in ordinea urmatoare gnd gnd +33v +33v     -33v am in alta parte(vedeti poza)

Am editat poza din nou deci cele de sus n-au relevanta.

Deci merge?

Posted Image

@

UDAR

Mă îndoiesc că tensiunea negativă e de putere suficientă.

Puteti fi mai concret?nu inteleg ce vreti sa spuneti,adica e prea subtire firul?sau?deoarece si celalalte 4 care duc pe placa de amplificare au aceiasi grosime.

Edited by powerlight

La un modul cu acel integrat va trebuie un curent- pe cele 2 tensiuni de +/-33V-de cel putin 2A si tensiunile respective sa nu scada cand se cer din sursa cei 2A... la acest aspect se refera colegul UDAR cand spune ca ramura negativa nu poate oferi suficienta putere...faceti teste cu sarcini rezistive , de ex. becuri, pe cele 2 ramuri si vedeti daca sursa poate oferi acel curent fara sa scada tensiunea....daca da atunci constructia va functiona, daca pe una din ramuri sau pe ambele scade tensiunea la acest curent , nu e bine , sursa nu face fata...

La un modul cu acel integrat va trebuie un curent- pe cele 2 tensiuni de +/-33V-de cel putin 2A si tensiunile respective sa nu scada cand se cer din sursa cei 2A... la acest aspect se refera colegul UDAR cand spune ca ramura negativa nu poate oferi suficienta putere...faceti teste cu sarcini rezistive , de ex. becuri, pe cele 2 ramuri si vedeti daca sursa poate oferi acel curent fara sa scada tensiunea....daca da atunci constructia va functiona, daca pe una din ramuri sau pe ambele scade tensiunea la acest curent , nu e bine , sursa nu face fata...

Acea sursa alimenta 2 integrate care debitau undeva la 120w fiecare rms zice producatorul.Daca putea alimenta astea nu poate tine un amarat de tda?N-am consumator care sa-l pun pe sursa sa vad cat scade din tensiune...

Imediat incerc si revin cu rezultate  :reytre  sper sa nu fie afumate  :85

Deci daca pun multimetrul sonda rosu pe +33v si sonda neagra pe -33v imi apare 64v pe ecran...daca pun sonda neagra pe gnd si sonda rosie pe -33v imi apare +33v pe ecran.....

Edited by powerlight

Si intre gnd si +33v?Intoarce placa si fa o comparatie intre traseele gnd,+33v si -33v.La grosime ma refer.

L-am abandonat deoarece am gasit un traf si dupa ce m-am uitat mai bine scrie -32v nu -33v deci nu stiu de ce dar daca masor intre +33v si -32v imi apare 65v....

La grosime sunt aceleasi.

Pai 33+32=65, nu? Cat ati vrea sa gasiti Dvs?

Pe "ramura" +33-GND aveti 33V, plusul la +33 si minusul la GDN,

pe ramura GND-32V aveti 32 volti  cu plusul in GND si minusul la -32,

deci multimetrul pus intre +33 si -32 vede doua surse inseriate una de 33V si una de 32V.

Edited by danpin