Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Modul redresare/filtrare Cu probleme!

Recommended Posts

• Replies 16
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca nu a iesit fum, cred ca da, poti verifica cu un multimetru puntea. Si sa nu uiti sa legi priza mediana a transformatorului la masa, nu vad legat pe placa, doar da ai dezlipit firul.

Edited by valica

Pui multimetrul daca are functia de masurat diode pe simbolul dioda, daca nu pe ohmetru. Intr-un sens nu trebuie sa conduca, in celalalt sens iti arata o valoare. Puntea e facuta din 4 diode legate intre ele si scoase terminalele in afara capsulei. Cauta pe net schema si vei intelege cum sa masori, exact cum ai masura 4 diode distincte.

Edited by danpin
Guest chintix

Pui multimetrul pe masurat rezistoare, pe X1.  Plusul instrumentului (rosu), il pui pe una din cosele de alternativ al puntii si trebuie sa ai continuitate pe plusul puntii. Apoi pui aceelasi plus al instrumentului pe cealalta cosa a puntii de alternativ si trebuie sa conduca tot la plusul puntii.

In ambele cazuri NU trebuie sa conduca pe minusul puntii

Bafta!

Si mai trebuie sa ai punte mediana in secundarul transformatorului, pe care o legi la zeroul dintre condensatoare, acesta fiind GND (masa)

Edited by chintix

Pui multimetrul pe masurat rezistoare, pe X1.  Plusul instrumentului (rosu), il pui pe una din cosele de alternativ al puntii si trebuie sa ai continuitate pe plusul puntii. Apoi pui aceelasi plus al instrumentului pe cealalta cosa a puntii de alternativ si trebuie sa conduca tot la plusul puntii.

In ambele cazuri NU trebuie sa conduca pe minusul puntii

Bafta!

Si mai trebuie sa ai punte mediana in secundarul transformatorului, pe care o legi la zeroul dintre condensatoare, acesta fiind GND

mediana este legata pe kitul langa condesatori unde am facut un 0

Guest chintix

mediana este legata pe kitul langa condesatori unde am facut un 0

Asa este! Mi-am dat seama din prima poza. In a doua, nu am vazut mediana.

Sper ca ai inteles ceva, o data trebuie sa masori intre pinii de alternativ si pinul + si o data intre alternativ si pinul -, o data trebuie sa-ti indice 0.6v si in momentul in care schimbi testerele nu trebuie sa-ti indice nimic.

Guest chintix

Schimba puntea si fi atent cum o conectezi pe cealalta. Nu cred ca s-au dus condensatoarele.

Toate bune!

Edited by chintix