Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Dilema incalzire

Recommended Posts

Neata forumisti,

Am facut schema asta: Posted Imagereprezentand partea de comanda a unui circuit de protectie boxe DC. Intreg circuitul functioneaza ok, dar exista o problema:

Am inseriat cele 2 relee de 12v fiecare (40 mA) si apoi am calculat R6. Tinand cont ca eu am 40 V intre + si GND, am ajuns la concluzia ca am nevoie de o rezistenta situata intre 400 si 600 ohmi (eu am ales 560 ohmi) / 1W (astfel incat sa-mi ajunga pe cele 2 relee circa 21 de volti - caut sa le subalimentez).

Problema acum apare. Am pus un rezistor de 1W, se incinge, de 2 si 3W, iar se incinge. Am montat una de 5W, e calda spre fierbinte, poti sa tii degetul pe ea, dar nu-mi convine lucrul asta. Am incercat cu rezistoare puse in paralel, serie, a.î. sa obtin circa 560 de ohmi, tot se incalzesc.

Intrebarea mea catre forum este: de ce se intampla lucrul asta si ce este de facut? Din calculele pe care le-am facut pentru o cadere de tensiune de 20V pe R6 si un curent de 0.040A (desi masurat am avut 33mA), ar veni o putere minima de 0.8W pentru R6. Am ajuns la 5W si tot se incalzeste prea tare...

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Edited by ChRS
  • Replies 3
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Releul de 12V si 40mA are rezistenta R=12/0,04=300 ohmIn total ai 300+300+560=1160 ohm.La 40 V vei avea curentul I=40/1160=0,034 A, deci e bine ce ai masurat (33mA).Pe rezistenta ai puterea P=UI=IxRxI=0,6 W

N-ai ce sa faci. Energia aia termica (caldura) de  (0,6 Watti x timpul)  trebuie transmisa mediului inconjurator (aer).O rezistenta "de putere mica" are o suprafata mica, ceea ce duce la cresterea mai mare a temperaturii ei.O rezistenta de putere mare are suprafata mai mare in contact cu aerul si transferul termic se face mai usor, asa ca va avea o temperatura mai mica, desi energia transmisa aerului este aceiasi.

Edited by Ticu

Daca R6 disipa 0,8 W, se incalzeste corespunzator. Temperatura depinde si de aria exterioara a componentei. O rezistenta chimica veche (lunga si groasa) de 2 W are temperatura mult mai mica decat una bobinata de dimensiune mica, indiferent de puterea sa nominala. Dupa mine se poate pune fara grija orice rezistenta de putere peste 1 W. Daca temperatura conteaza se poate pune o lampa cu incandescenta de 24V/40 mA sau doua de 12V/40 mA. Radiaza o mare parte din puterea disipata. Se mai gasesc pe la unii, dar greu.