Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Golf 3 vs Golf 4 motor 1.4

Recommended Posts

Salut

Vreau sa va cer o parere in legatura cu aceste 2 masini, din

perspectiva in care sunt sofer recent si vreau sa imi iau o masina, ma gandeam la un golf 4 1.4 dar am auzit ceva probleme legat de motorizarea asta si anume ceva de genul ca se opreste singura in mers si nu mai raspunde la comenzi, iar nu prea ii se da de cap la problema asta. Iara am auzit niste mecanici vorbind cum ca masinile noi au f multa electronica si pica mult mai repede, decat una mai veche, iara ma gandesc la societatea de consum si ma gandesc ca mai inainte lucrurile erau facute sa reziste mai mult si de aceea ma gandesc la un golf 3 sau 2 in stare buna bineinteles. ce parere aveti, stiti de probleme generale la golfuri daca da ce ar fii de facut.

Iti recomand motorul de 1.8 i pe benzina sau 1.9TDI diesel,ambele sunt foarte reusite si gasesti piese pe toate drumurile la preturi mai mult decat modeste.

as vrea un motor mai mic din prisma faptului ca sunt incepator + taxe mai mici

domnu bibanu47 are dreptate,mergi pe 1.8 benzina sau 1.9 diesel,un golf 3 ingrijit nu se gaseste oriunde,am un prieten care are golf 3 foarte bine intretinut si pot spune k pragurile chiar daca nu sunt mancate vizibil la exterior nu poate sa puna cricu sa ridice masina,pune cricu pe bascula sa ridice masina,pentru golf 4 preturile de intretinere nu difera cu mult fata de golf 3.si trebuie sa te mai gandesti ca cu cat masina este mai veche cu atat se strica mai repede.si nu in ultimu rand hai sa nu comparam tinuta de drum intre golf 3 si 4 ca este o diferenta destul de sesizabila.daca ai norocu sa nimeresti un 1.9 tdi ALH o sa uiti sa mergi la peco,acum te gandesti k esti la inceput si nu iti trebuie un motor puternic,dar peste ceva timp iti vei dori putina putere ;) singura taxa care este mare ar fi asigurarea daca ai sub 30 de ani,si chiar daca ai inscrie masina pe numele unui din parinti si gata ;) impozitul este acelasi indiferent de varsta ;)

Poate mai aud unul care barfeste masinile vechi,sa vedeti ce ma dau la voi   :rade:

A mea`e mai batrana ca a lui Sharky si tot el face "galagie"  :limb:

Daca isi cumpara un Audi 80 sau 100CC fabricat intre 1983 - 1991 o sa dea faliment toate firmele auto pana ii mananca lui rugina caroseria.

A mea este din 1986 si nu are pic de rugina pe ea pentru ca nu se poate coroda,sa-mi iau vreo una fabricata dupa 2000 ca sa stau toata ziua cu ea pe la diagnoza? :91

http://www.elforum.info/topic/58369-mecanica-auto-la-bibanu47probleme-si-solutii/?p=1182097

Is faine masinile vechi, dar pana le faci sa mearga, ai ceva de lucru. Musai sa iei una intretinuta de la un pasionat, altfel e nasol.

Mai dai peste un mecanic lenes care face treaba de mantuiala, dar cu pretentii mari la bani si iti blestemi zilele.

La masina veche se mai corodeaza o conducta, mai crapa un plastic si incet incet o schimbi toata.

Daca ai om de incredere care sa lucreze bine e ok, sau daca esti pasionat, altfel o sa stai cu stresuri si prin service-uri cand mai crapa ceva.

Da, culmea ca nici firmele mari au fuserit-o, gen Mercedes.

Ca sa nu zic de logan, primele generatii, fail total la tabla.

Ieri vazusem o masina de politie mancata bine de rugina. Am intrebat si eu colegul de tura cu bicicleta: oare astora nu le ia rar-ul talonul?

Totusi 2004 inseamna 10 ani +. E de asteptat sa apara rugina. Nu prea isi bat capul producatorii sa faca masina sa tina 10 ani si sa arate tot ca in prima zi.

Plus conteaza cine a avut-o. Cand am cautat impreuna cu fratele meu un focus, am dat peste cel care l-a luat, care arata ca nou, te vezi ca-n oglinda cand te uiti la el, dar am mai dat si peste tot felul de cazaturi neingrijite.

Chestia ca piata evolueaza, nici eu nu renunt la vechitura mea, dar la un moment dat probabil voi avea nevoie de o masina de incredere.

Ce ma deranjeaza la ea e ca e demodata si nedotata. Cum circul rar, nu ma deranjeaza prea tare, inca. De aia as alege oricand golf 4 in loc de 3. Dar cel mai mult conteaza ce cumperi.

Superba masina, Bibane, nu stiu cum am ratat postul.