Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

care-i emitoru si care-i colectoru?


anton_yo

Postări Recomandate

Vizitator mister_rf

sper ca nu se supara anton_yo ca pun shi eu o intrabare , pe schema nu ii specificata puterea rezistentzelor , in multe scheme nu sutn specificate puterile(W) shi nici tensiunea specifica condensatorilor shi fiind incepator chiar num dau seama ... :toimonster:

Daca nu se specifica puterea rezistentelor inseamna ca se pot folosi rezistente de putere mica 0.25 - 0.5W iar pentru condensatori valoarea tensiunii de lucru trebuie sa fie cel putin egala cu valoarea tensiunii de alimentare cu exceptia condensatoarelor de filtrare care vor avea tensiunea de lucru mai mare cu 20-25% fata de tensiunea de alimentare.
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

din intamplare aveam si yo nevoie de un buzzer acu doua zile (pentru a nu mai prapadi bat. de la multimetru) si nu gaseam o schema care sa se alim la 3V si sa scoata un tiuit puternic (schemele cu CMOS-uri se alim cam la 9V si nu prea tipau) asa ca am construit un astfel de licurici , am redus cond.-urile cam la 47nF am pus doua BC177(ultimele care le mai aveam)si doua potentiometre (inlocuite dupa cu 2rez.)si o casca din ceasurile alea de masa chinezesti (si in locul celui de al doilea led o rez de 10k)=> o bazaitoare super .(tipa si consuma 10mA)

Oricum SUCCES!!! :supz:

Link spre comentariu

Vin in ajutor cu o schema deosebit de simpla eu mi-am facut tester de continuitate :goodman: voi ganitzi ce puteti atasa acestui montaj banal si foarte simplu de facutBuzerul este piezo ceramic se gaseste la felicitari muzicale ,la magazine cu profil electro deci no problem si de sunat suna; o unda continua.

Link spre comentariu

Influenteaza in anumite limite licaritul. Daca inlocuiesti condensatorii aia mititei cu unii de 100micro sau unul dintre ei cu unul mai mare...o sa vezi ca are influenta.Cat despre crapatul tranzistorilor...asta este :weedman: Se prinde prima oara de ce s-a intamplat si vede fiecare ce si de ce regleaza, intelege fenomenul apoi nu se mai strica nimic, stie cand sa se opreasca :smt001 Aveam si eu o schema asemanatoare, luate din tehnium, care avea un singur led pus. O foloseam pentru verificat condensatorii electrolitici (e un topic pe forum in care am explicat cum faceam. Mi se pare ca formatarea condensatoarilor se numeste)

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări