Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Condensator variabil cu aer din 1967


Postări Recomandate

Ce sa zic ... probabil rusii (si Occidentul ) au rezolvat aceste chestii . Cel putin in cazul  condensatoarelor variabile " vacuum " . Pot sa garantez ,  la fosta pravalie  apareau mai spre coada emitatoarelor de la statii , inspre antena ... , unele de dimensiuni apreciabile ... cam cat damigenele de tip nou de prin supermarket - uri , pretinse sticle cu toarta ... alea de 5 litri , pline cu vin . 

Editat de gauss
Link spre comentariu

Nu este rentabil sa cumparam de peste mari si tari, la preturi occidentale. Ne multumim cu ce se gaseste (inca) prin targuri. Variabilul RFT este din stoc limitat, nu se mai fabrica de zeci de ani. 

 

Ca sa faci o galena cu un pustan, sa vada baiatul placile variabilului si sa inteleaga fenomenul fizic (la cele miniatura, cu dielectric solid, nu se vede nimic in interior), trebuie sa-ti golesti buzunarul.

Link spre comentariu

Pt nevoi in activitati de hoby, cred ca e suficient ce se poate recupera din aparate vechi. Ca sa trebuiasca un furnizor serios in ce priveste cantitatile cumparate, ar trebui sa te apuci de productie, ceea ce nu e cazul la majoritatea dintre noi. Foarte rar am simtit nevoia sa caut o sursa de variabile, m-am descurcat cu ce am adunat in timp, si nici nu  cred ca as cumpara doar de dragul de a face stoc. 

Link spre comentariu

Poate ca ma interesa si productia, intr-o situatie favorabila. Este deficit de generatoare RF ieftine (clasice), care se pot produce si la moi. Exista pe net o oferta, aceeasi scula fabricata de mai multi producatori. O varianta este cu scala analogica, iar alta are afisaj digital. Insa nu urca mai mult de 150 MHz, cel mult 450 MHz pe armonica a 3-a. Putem sa producem ceva mult mai bun.

Link spre comentariu
  • 3 ani mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări