Jump to content
aghora17

Util pentru incepatori.

Recommended Posts

foarte util pt aflarea codului culorilorrapid si sigurfunctioneaza perfectpt imprimante alb-negru (se poate colora cu carioci foarte usor)[attachment=1]recalbw.pdf[/attachment]pt imprimante color(gata colorate)[attachment=0]recalcol.pdf[/attachment]P.S: am facut si eu !!!

Imi traduce si mie cineva ,mai pe romaneste,ce e chestia asta:"rezonator piezoceramic tripolar" cu mentiunea"de uz curent in telefoane". Am gasit asta intr-o revista "tehnium". :nas: iar pe google nu am gasit nimic relevant :sparge:

a? zice c? e un cuar? (vorba vine) cu 3 terminale...se foloseau destul de frecvent în televizoare ?i radiourile mai sp?late prin anii '80...uneori se numeau filtre ceramice... cele pentru destina?iile de mai sus aveau 455khz, 10,2 sau 10,7 mhz, sau frecven?ele coincideau cu FI folosit? în schem?...

Aham,si pot cumpara asa ceva?Ceea ce vreau sa fac cu el,e,un montaj,in care chestia asta are rolul de a capta impulsurile sonore,pt ca mai departe,cu ajutorul a niste tranzistoare face sa se actioneze un releu. Mai jos si schema

Ce facultate ati facut? electronica si telecomunicatii sau ati invatat singuri?Nu stiu inca la ce facultate sa dau dar as vrea sa stiu si eu aceste lucruri ce tin de motoare pas cu pas, controllere etc. Multumesc.

tranzistor ceea ce vrei tu e de fapt un difuzor piezo bitonal care echipa anumite telefoane(erau si cateva romanesti.)Practic pe pastila piezo erau delimitate 2 sectoare unde erau lipite fire care duceau la cele 2 generatoare de ton +a 3-le care era firul comun(poti sa realizezi asa ceva si dintr-un difuzor piezo normal daca corodezi cu acid azotic argintul impartind armatura in doua si lipind pe armatura nou facuta inca un fir.)(atentie insa la lipit pe suprafete acoperite cu argint-paladiu singurul decapant pe care poti sa-l utilizezi e acid acetil salicilic(aspirina) iar aliajul de lipit nu trebuie sa mai contina deloc sacaz si preferabil cu continut mare de argint.Altfel suprafata va colmata in aliajul de lipit si piesa va fi compromisa.lipitura trebuie executata rapid fara sa se suraincalzeasca cristalul piezo)PS in schema aia difuzorul e folosit ca microfon simetric

Ce facultate ati facut? electronica si telecomunicatii sau ati invatat singuri?Nu stiu inca la ce facultate sa dau dar as vrea sa stiu si eu aceste lucruri ce tin de motoare pas cu pas, controllere etc. Multumesc.

unii au facultate, al?ii au înv??at singuri, ?i mai sunt ?i unii care le-au f?cut pe amândou?!!! :rade: depinde de cum prive?ti electronica: pl?cere sau surs? de bani... sau amândou?!!!

ceva pe ROMANA nu aveti? :cry:

uite aici bagi adresa site-ului si pui in ce limba e site-ul si in ce limba sa traduca :da poti pune si un text sa ti-l traduca

un soft care permite s? afli f?r? prea mari dureri de cap ce rezisten?e pot fi puse în serie sau paralel ca s? ob?ii o anumit? valoare!!!

http://sourceforge.net/projects/rombos/

P.S. a se folosi numai când sunte?i prea gr?bi?i s? folosi?i legea lui ohm!!! :limb:

cu asta sa-mi rezolv eu problemele de fizica :rade: :rade: