Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Culmea tupeului


Postări Recomandate

Astfel argumenteaza un parlamentar votul dat pentru marirea indemnizatiilor alesilor si a pensiilor speciale.Este de mentionat ca la "raspunderea extraordinara" pe care o are "stimabilul", de cand este parlamentar a avut o singura interventie la tribuna parlamentului...De aceea nu se poate compara cu un om obisnuit, fie el , muncitor, inginer sau medic...Este culmea tupeului si a nesimtirii...

Nu există semnul egal între un cetăţean oarecare şi un demnitar, susţine un deputat PSD. I se pare de-a dreptul de bun simţ ca parlamentarii să aibă pensii speciale.

Posted ImageReporter: De ce aţi votat pentru pensiile speciale ale parlamentarilor?

Marius Manolache, deputat PSD: Pentru că e un lucru de bun simţ.

Reporter: Cum explicaţi unui om de acasă că e vorba de bun simţ să aveţi pensie de 4.000 de lei?

Marius Manolache, deputat PSD: Dar nu e vorba de pensie, este un supliment. Sincer, nu mi se pare o chestiune extraordinar de ridicolă, având în vedere că un supliment de 1.000 de lei sau 1.200 de lei ar însemna foarte mult.

Reporter: Sunt oameni care nu au 1.200 de lei după 40 de ani de muncă…

Marius Manolache, deputat PSD: Da, dar nu sunt înalţi demnitari. Mi se pare respect faţă de cei care vin în Parlament, calitatea de înalt demnitar nu o poate avea toată lumea. Deci, eu nu cred că putem să punem egalitate între un demnitar, înalt funcţionar public, care are o răspundere extraordinară, sigur fiecare în limitele funcţiei pe care o are, şi un cetăţean normal, fie el muncitor, inginer, medic.

Sursa :digi24.ro

 
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Cat timp vei scrie "voi a-ti votat", Manolache va fi "inalt demnitar". Probabil ca se raporteaza saracu" la cei multi care scriu asa.

In rest ce este nou sub soare, ce va mai mira astfel de declaratii?

Link spre comentariu

da,ei merita un astfel de supliment,pentru bunul management si ritmul in care duc tara asta de rapa,draq sa-i cheptene de scarlati imputiti.lumea crapa din cauza tva-ului si ei isi pun probleme daca nu cumva le mai strica inca ceva pe langa salariu sau pensie....sa traiasca ei cu 1000 de lei pe luna sa-i vad vad cum crapa...uitati-va la fata lui Marius Manolache ...ce cauta ala in Parlament?!!?

....mi-am stricat ziua cu afurisaniile astea,desi nu-s noi astfel de "gandiri" ale "înalţi demnitari".

Link spre comentariu

Emil TVA-ul la produsele alimentare si bauturile non-alcoolice a fost redus la 9%, una dintre cele mai inspirate masuri ale ultimilor ani zic eu. Cat despre votarea pensiilor speciale pentru parlamentari, este din pacate o chestie legala, permisa de constitutie, dar este o lipsa incomensurabila de bun simt si respect fata de cetateanul de rand, n-au votat doar PSD-ul, majoritatea voturilor a fost covarsitoare, si altii au fost atrasi de perspectiva unui venit suplimentar substantial, culmea tupeului una bucata doamna parlamentar ( nici macar nu merita sa i se spuna numele ) afirma ca nu se poate domnule trai din banii pe care ei ii primesc, au abonamentul la telefonie decontat, cazarea decontata ( o suma nejustificat de mare primesc pentru cazare ), transporturi si deplasari decontate, masa decontate, pai cum domnule sa nu mori de foame cu un astfel de trai... E strigator la cer si revoltator!

Link spre comentariu

Emil TVA-ul la produsele alimentare si bauturile non-alcoolice a fost redus la 9%, una dintre cele mai inspirate masuri ale ultimilor ani zic eu. Cat despre votarea pensiilor speciale pentru parlamentari, este din pacate o chestie legala, permisa de constitutie, dar este o lipsa incomensurabila de bun simt si respect fata de cetateanul de rand, n-au votat doar PSD-ul, majoritatea voturilor a fost covarsitoare, si altii au fost atrasi de perspectiva unui venit suplimentar substantial, culmea tupeului una bucata doamna parlamentar ( nici macar nu merita sa i se spuna numele ) afirma ca nu se poate domnule trai din banii pe care ei ii primesc, au abonamentul la telefonie decontat, cazarea decontata ( o suma nejustificat de mare primesc pentru cazare ), transporturi si deplasari decontate, masa decontate, pai cum domnule sa nu mori de foame cu un astfel de trai... E strigator la cer si revoltator!

bun!...si ei pe a caror bani se lafaiesc? nu tot din banii nostri care ii scoatem sarindu-ne ochii si trebuie sa-i justicam pana la ultimul leut? altfel...ANAF.unde se duc banii din amenzi,taxe,taxe,taxe si iar taxe?

cu ce ma bucura pe mine ca a redus tva-ul la bere? mananc bere ?! nici eu nici copiii mei. la alimente ....puf...e doar pe hartie ca orice patron doar nu-i tampit sa piarda,stiti voi...asta-i marfa cu pretu'vechi. si chiar daca pune pretul cu noul tva,diferentele sunt infime.

"nu se poate domnule trai din banii pe care ei ii primesc"... deja fac spume pe creier.... :nerv

Link spre comentariu

Da, asa este...,greu cu gramatica.De obicei sunt atent, dar m-a cam "luat valul" de indignare..., am mai aflat ca in raspunderea sa  (ma refer desigur la d-l Manolache) incomensurabila , "cuvantarea" (unica) la tribuna parlamentului a fost atunci cand a depus juramantul. Nu ma mai mira nimic..., zilele trecute am mai vazut un "inteligent" care zicea (vorbire fara gandire) ca "sotiile celor plecati in strainatate la munca, devin ~curve~ (este in DEX) si copiii, ~golani~"...si, a fost ministru..., care nu a inteles depre ce este vorba la ministerul care l-a condus si nu a avut nici un fel de viziune despre ce ar trebui facut.Acum , asteptam sa vina la guvernare , "profesionistii" de la  PNL (de fapt PDL-ul "cosmetizat" si "tunat") sa ne arate ei ce stiu...

Total de acord cu colegii, ~marian~ si ~ovy83~...

Editat de ANDRASONI LUCIAN
Link spre comentariu

Singurul lucru bun pe care l-a facut Rus la transporturi a fost sa puna cruce la capusa aia de otostrada Brasov-Comarnic...

 

Ovy ma tem ca n-ai inteles tenta mesajului meu, daca ai inteles ca as lua cumva partea politicienilor atunci e grav si as zice sa mai citesti o data...

 

Diferente la preturile alimentelor chiar sunt, eu insumi m-am lamurit cu ochii mei, si sunt in unele cazuri diferente semnificative, adica la o sesiune mai serioasa de cumparaturi de la supermarket, diferentele pentru aceeasi cantitate de produse de acelasi tip, cu siguranta sunt importante. Acuma ca nu toti au scazut peste noapte preturile, este ceva normal, multi aveau inca stocuri de marfuri achizitionate la TVA-ul vechi, apoi politica de preturi este libera pentru fiecare magazin in parte, totusi diferentele chiar exista chiar daca tu nu le accepti sau admiti.

Link spre comentariu

Emil TVA-ul la produsele alimentare si bauturile non-alcoolice a fost redus la 9%, una dintre cele mai inspirate masuri ale ultimilor ani zic eu. [...]

 

Ar fi fost buna masura daca s-ar fi simtit in buzunarul cumparatorilor, dar cel putin la noi in Arad preturile in multe magazine au ramas la fel deoarece magazinele au ridicat preturile, asa ca acum sunt la fel cu preturile de dinainte. Protectia consumatorilor spune ca totul este legal deoarece magazinele au dreptul sa decida pretul de vanzare a produselor. Deci eu asa vad ca scaderea TVA-ului la produsele alimentare a fost un beneficiu pentru magazine, nu si pentru cumparatori.

Link spre comentariu

Singurul lucru bun pe care l-a facut Rus la transporturi a fost sa puna cruce la capusa aia de otostrada Brasov-Comarnic...

 

Ovy ma tem ca n-ai inteles tenta mesajului meu, daca ai inteles ca as lua cumva partea politicienilor atunci e grav si as zice sa mai citesti o data...

 

Diferente la preturile alimentelor chiar sunt, eu insumi m-am lamurit cu ochii mei, si sunt in unele cazuri diferente semnificative, adica la o sesiune mai serioasa de cumparaturi de la supermarket, diferentele pentru aceeasi cantitate de produse de acelasi tip, cu siguranta sunt importante. Acuma ca nu toti au scazut peste noapte preturile, este ceva normal, multi aveau inca stocuri de marfuri achizitionate la TVA-ul vechi, apoi politica de preturi este libera pentru fiecare magazin in parte, totusi diferentele chiar exista chiar daca tu nu le accepti sau admiti.

nu,nu,nu!...am inteles mesajul si la ce va referiti,am ...completat doar ceea ce simt,la "saracia"  "înalţi demnitari"...care este.

Editat de ovy83
Link spre comentariu

Ok Ovy ma bucur atunci, si totul e in regula.

 

Mania asta cu cresterea artificiala a preturilor inainte de scaderea TVA este mai degraba un zvon care a luat proportii astronomice transformandu-se intr-o obsesie fara prea multa acoperire in realitate. E dificil sa fii obiectiv atunci cand vine vorba de banii proprii si cheltuirea lor, si totusi diferentele exista, ca nu or asa la toate magazinele, asta e alta treaba, si tine de insasi economia de piata, dar asa cum am zis eu insumi am vazut cu ochii mei diferente totusi importante, si probabil in timp se vor evidentia si mai bine. Dar chiar si daca nu s-ar reduce preturile de la raft cu procentajul cu care TVA-ul a scazut ( mie nu mi se pare neaparat anormala chestia asta ), surplusul ar merge fie la producator ( si cca 70% din produsele alimentare sunt de productie interna ), fie in profitul retelei respective, si ce se intampla atunci cand profiturile unei retele cresc? Simplu fac exact ce au facut mereu, adica se extind, si extinderile inseamna si locuri de munca noi, poate chiar si salarii mai atractive pentru angajati, adica oricum ai da-o nu poate fi decat o masura benefica, una dintre foarte putinele de care au fost in stare guvernantii ultimilor ani.

 

PS: Emil iarta-ma dar ii dau dreptate D-lui Miticamy, pe langa faptul ca n-ai nici o legatura cu gramatica limbii Romane, nici nu stii prea bine ce spui, tva scazut la paine? Cine a spus ca a scazut? TVA-ul la paine scazuse demult in caz ca nu stiai, adica fii ceva mai atent atunci cand spui ceva, asigura-te ca stii despre ce este vorba, este simplu sa arunci o vorba in vant, dar trebuie sa fii si responsabil pentru ce spui si pentru felul cum o spui.

Link spre comentariu

In 90% din cazuri cumpar numai paine, unt, apa de la un SM. La unt si apa pretul este mai mic cu aprox 15%. Si este simplu de dovedit daca am chef, adica o poza cu bonurile vechi si noi.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări