Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sfaturi mica afacere tamplarie


Postări Recomandate

As avea nevoie de orice sfat cu privire la tamplarie, prelucrarea lemnului cum ar fi:

            -ce materiale sa folosesc

            -ce as putea sa construiesc(casute pentru copii,mobila de gradina, magazii din lemn etc.) cat de multe idei 

 

Scule am cat de cat, dar mai trebuie cumparate

Editat de kaioshin
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Cu tva de 24 la suta nu prea vad sa ai clienti!Merg bine placari cu lemn dar necesita ceva tehnologie.Se cauta usi realizate cu lemn foarte vechi,scari sticla cu lemn,usi glisante cu lemn si sticla,clientul s-a cam saturat de usi din pal prefera mdf cu furnir.(ceva tehnologie).

Link spre comentariu

Exemplu: o usa simpla: lemn platesti tva,mdf plus tva,furnirul plus tva, aracet plus tva, balamale plus tva,broasca cu silduri plus tva ,spuma plus tva,benzina plus tva si ne intoarcem de unde am plecat!La scara mica si sansele sunt mici de a-ti bate clientul la usa pentru un proiect. :rade: Ca fapt divers,astazi am fost la camera debutatilor  si am probleme cu plata.(se scriu la hartii de te ia capul)

Editat de q_acdc
Link spre comentariu

Eu ma gandeam de exemplu sa fac pentru inceput casute pentru copii,custi de: (caini, iepui, etc.), mobila de gradina, scaune,mese, magazii pentru unelte si abia mai tarziu sa construiesc pe un teren o cabana sau casa din lemn cu mobilier facut tot de mine. Ce ziceti ar merge?Multumesc pentru raspunsuri!

Link spre comentariu

Locuiesc in Bistrita stau in oras la casa, de ce conteaza asa mult?

Poate da,poate nu.... In fine.

E greu sa stii ce piata o sa ai la diverse produse. Atentie la costul materiei prime precum si cheltuielile cu executia si desfacerea.

La final ,pretul trebuie sa fie ''atractiv'' la fel de mult precum produsul. Fa o cusca de caine si vinde-o.

Fa-o pe a doua si....vinde-o. Standarlizeaza modelul si nu sta sa modifici mereu cate ceva la o cusca. Eventual ,ii adaugi un element de design pentru a fi mai atractiv.

Am luat exemplul unei custi de cutu-cutu,dar poate fi si altceva. Nu sta sa teoretizezi prea mult.

Fa si vinde

Link spre comentariu

Daca tot intrebi de tamplarie pe forumul electronistilor n-ar strica sa adaugi un pic de tehnologie la produsele tale.

 

O cusca cu incalzire, mobilier de gradina cu iluminare solara incastrata, casute muzicale pentru pasarele.Cred ca are dreptate colegul care recomanda standardizarea, as mai adauga modularitatea, sa le poti vinde sub forma de kit usor de expediat cu instructiuni de asamblare, versiuni standard si versiuni cu update tehnologic.

 

Cu un site bun de prezentare/ vanzare on-line piata ta devine cel putin toata tara.

 

Imi face placere sa aud ca cineva in tara asta mai vrea sa produca ceva, mult succes iti urez !

Link spre comentariu

Candva am avut nevoie urgenta de un stup si am gasit pe net o firma care ii facea neasamblati.

Pachet compact,totul se potrivea la fix,a doua zi spre amiaza am primit stupul si l-am asamblat in 10 minute.

In ce priveste standarlizarea,acest lucru te ajuta mai ales cand ai un angajat. Ii dai sa faca fix anumite repere fara sa se abata de la desen.

Nu trebuie sa-si bata el capul de ce asa si nu asa. Sa execut exact piesa/reperul respectiv. Robocap .

Eu daca fac vreo ''minune'' o am in capul meu cu toate detaliile si nu stau sa mai  explic nu stiu cui. El sa faca exact dupa schita...si noaptea sa-l viseze.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări