Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

monitor fujitsu sl 3220w, anulare protectie invertor

Recommended Posts

am nevoie de ajutor pentru anularea protectiei unui invertor echipat cu OZ 9938 GN.am incercat varianta cu rezistor de 10k in paralel cu condul din pin 3 fara rezultat. mentionez ca una din cele 4 lampi nu se aprinde. le-am verificat pe fiecare cu un invertor pentru o singura lampa. am inlocuit lampa defecta cu una noua de aceeasi dimensiune, dar simtomul este acelasi, se aprind pentru o secunda dupa care se sting. am verificat trafurile au aceeasi rezistenta, in jur de 495 ohmi. este vorba de un monitor fujitsu sl 3220w. cu multumiri anticipate, astept ajutor de la dumneavoastra.

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

daca defectul este in invertor si nu in lampa nu va recomand anularea protectie permanent,se poate lasa cu flacari,o masurare a trafurilor este doar o rutina,traful poate avea descarcari interne sau sa produca scurt sau contact imperfect doar in timpul functionarii,asigurativa ca totul este ok in partea de invertor sursa,tensiuni alimentare condesatori ,condesatorii ficsi fac multe figuri,postati codul sursei invertor

• 3 weeks later...

a revenit monitorul cu aceeasi problema. omul spune ca a functionat doua ore. eu l-am tinut tot vreo doua ore dupa anularea protectiei si nu s-a intamplat nimic. am incercat toate variantele postate mai sus, fara rezultat. am lumina o secunda dupa care intra in stand by. cred ca ii voi schimba lampile, iar daca tot nu vrea ii cumpar un invertor din comert pentru doua sau patru lampi, functie de pret. ma gandesc si la varianta cu banda led dar pierd controlul luminozitatii si trebuie sa-i mai construiesc si un montaj pentru on of. va rog alte sfaturi sau alte variante de anulare a protectiei.

Eu am pus la un monitor banda LED (normala - la metru) si folosind un driver LowSide integrat (il aveam prin cutii) si un tranzistor NPN am facut si controlul luminii si ON/OFF.

Aveam avantajul ca alimentarea la invertor era pe 13V.

Edited by sesebe

a revenit monitorul cu aceeasi problema. omul spune ca a functionat doua ore. eu l-am tinut tot vreo doua ore dupa anularea protectiei si nu s-a intamplat nimic. am incercat toate variantele postate mai sus, fara rezultat. am lumina o secunda dupa care intra in stand by. cred ca ii voi schimba lampile, iar daca tot nu vrea ii cumpar un invertor din comert pentru doua sau patru lampi, functie de pret. ma gandesc si la varianta cu banda led dar pierd controlul luminozitatii si trebuie sa-i mai construiesc si un montaj pentru on of. va rog alte sfaturi sau alte variante de anulare a protectiei.

Eu zic ca ma întâi să vă comandați integrat nou și să-l montați în primă fază fără anularea protecției!