Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

emitator FM


Vizitator catalin1290

Postări Recomandate

Vizitator catalin1290

Buna seara tuturor, 

am o mica problema in calculul frecventei de rezonanta unui circuit LC. Am incercat sa fac un simplu emitator FM cu un 2N3904 alimentat la 12V si nu reusesc sa-l fac sa emita. Problema este (cred eu) ca, nu emit in banda FM. Care este formula de calcul inductantei unui solenoid? Incerc de aproape o saptamana si tot degeaba... :(

Link spre comentariu
Vizitator catalin1290

Voi încerca ideea cu dornul, sa vad dacă îmi iasă. Influențează cu ceva dacă pun doi condensatori în paralel în loc de un trimmer? Am atașat mai jos poza cu schema.Dețin doi tranzistori bfw16a dar nu am încercat niciodată sa ii folosesc, pana nu vad ca îmi merge cu un 2n3904 nici nu are rost sa ii folosesc. Am calculat frecventa de rezonant în poza atașată, nu știu dacă e bine dar eu pe frecventa aia sau în jurul frecventei ăleia nu prind* nimic

post-245676-0-62860800-1430471494_thumb.jpg

post-245676-0-66380800-1430473620_thumb.jpg

Link spre comentariu

Calculul inductantei nu ajuta la asemenea frecvente. In ciecuit mai apar inductante si capacitati ce nu pot fi evaluate. Tot pe incercate e mai sigur! Mai intai se pune un conensator ajustabil in circuit si se verifica daca acesta oscileaza. Curentul consumat trebuie sa se modifice cand spirele bobinei sunt scurtcircuitate cu surubelnita sau sunt atinse cu degetul in capatul "cald". Daca oscileaza se cauta o pozitie in care emite undeva in spatiul liber din banda FM a unui receptor. Daca semnalul nu este modulat in frecventa, in radio nu se aude nimic. Dupa ce se stabileste o frecventa de emisie trimerul se inlocuieste cu un condensator fix de valoare apropiata si se finalizeaza acordul prin deformarea bobinei.

Link spre comentariu
Vizitator catalin1290

Am mers pe încercate și nimic. Cred ca problema ii la acel trimmer...L-am luat dintr-un radio și posibil sa nu fie bun.

Link spre comentariu

Incearca cu un trimer ceramic de 6-25pF sau 10-40pF sau cel mai bine pui un condensator fix de 12-18pF si faci acordul indepartand sau apropiind spirele bobinei, asa e cel mai sigur, condensatorii trimer ceramici pot avea imperfectiuni de contact si adios acord!La cat e de simpla schema, ar fi trebuit sa mearga inainte de a-i lipi tranzistorul.. :)

Editat de Untold
Link spre comentariu
Vizitator

Voi încerca ideea cu dornul, sa vad dacă îmi iasă. Influențează cu ceva dacă pun doi condensatori în paralel în loc de un trimmer? Am atașat mai jos poza cu schema.Dețin doi tranzistori bfw16a dar nu am încercat niciodată sa ii folosesc, pana nu vad ca îmi merge cu un 2n3904 nici nu are rost sa ii folosesc. Am calculat frecventa de rezonant în poza atașată, nu știu dacă e bine dar eu pe frecventa aia sau în jurul frecventei ăleia nu prind* nimic

Daca vrei sa si functioneze pune un c de 6,8pF in paralel pe rezistenta din emitor,cea de 300ohmi.Varianta desenata de tine este nefunctionala.Orienteaza-te dupa schema din atasament,vezi oscilatorul cu tr.BF215.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

@IGBT 1971: schema postata de catalin1290 este identica cu cea pe care am facut-o eu din link-ul dat, difera doar valoarea rezist de 10K (a mea de 22k) si a cond de 10nF (eu am pus de 4,7nF) si schema mea functioneaza si fara acel cond // cu rezist din emitorul tranzistorului, problema e ca emite in alta frecventa ce nu se incadreaza in banda vest, 88-108 MHz..http://www.elforum.info/uploads/monthly_03_2015/post-221025-0-79304900-1427688382.jpg

Editat de Untold
Link spre comentariu

schema de la postarea  3 este foarte buna , stabilitate buna (oscilator Colpitts), etajul amplificator nu influenteaza oscilatorul.Condensatorii de 10 pF din osc. sint buni cei cu coeficient de temperatura negativ.O recomand , am construit-o si eu cu multi ani in urma.Am obtinut peste 5km propagare.

Editat de NOSTALGIC
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări