Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Motoare pas cu pas


Vizitator

Postări Recomandate

de curand m-am apucat sa imi construiesc un pcb router, pentru cablajele circuitelor, insa marea problema pe care am intimpinato a fost faptul ca nu gasesc motoare pas cu pas, vreau sa le achizitionez si nu gasesc o firma care sa comercializeze asa ceva, ma puteti ajuta cu vreun link?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

La firme sunt f.f.f scumpe, poate gasesti si la farnel http://www.farnell.com, sau la http://www.rsromania.com (f.f. scump), si la conexelectronic.ro sunt cateva.

Te sfatuiesc sa incerc de la cineva, "second", erau si pe forum de vanzare.

 

Daca ma gandesc mai bine, am si eu cateva, am a 2 buc. de 12V/1A 11Ncm/5step/sec 1,8deg/step, si mai am dar nu sunt in pereche, cu astea eventual faci axa x,y (daca este deajuns puterea lor)

Link spre comentariu
Vizitator vj_mcm(guest)

scuze pentru adineauri ca nu m-am prezentat cine sunt. a urmat linkurile tale , insa unul e "gripat", iar celalalt este intradevar foarte scump, la ce preturi sunt pe mine m-ar costa cam 450 de lei doar motoarele. sper ca pana la urma sa gasesc ce vreau. am observat ca si altii au mai incercat asa ceva insa eu chiar am sa fac asa ceva din momentul cand voi avea motoarele.

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
Vizitator noyz

dalea de harduri nus bune ? tot step by step sunt si aveam cateva.. si mai am unele MARI de la FLopy uri dalea mari de 3.5 inchi da astea le am pe la tara.. daca vrei o sa caut si ti le aduc.. nu stiu prea multe detalii despre ele..ti le dau gratis...

Link spre comentariu
  • Administratori

Laci

Te intereseaza o masinuta pentru frezat cablaje si numai ?

 

Azi am reusit sa platesc si strungul deci acuma am tot ce am nevoie pentru a putea baga in productie miniroutere, cu 1800 de euro pot sa-ti fac unu asa ca si asta, X=400 mm; Y=300 mm; Z= 100 mm

Posted Image

Link spre comentariu

Nu-i la fel, am zis similar ca marime, al tau ce rezolutie are? Problema defapt se pune altfel, aici este nevoie de o solutie, cu masina cnc, soft, deci un sistem complet, se face un test, si pe baza acestuia o sa achizitioneze o masina. Cred a vorbit cu un reprezentant Roland, eu am cerut oferta de la Bungard, se pare ca o sa aleaga Rolandul.

Link spre comentariu
  • Administratori

0,01 mm dar se poate si mai mica In privinta testelor nu ma tem ca nu ar face fata :smt005 pot sa ofer solutia completa la dorinta, chiar si pe mai multe axe si cu orice suprafete de lucru dar alte variante constructive :smt016

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări