Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
davidneacsu

Dioda

Recommended Posts

daca stii ''pe unde sa cauti gasesti''daca ai norocul sa gasesti una inscritionata cu tensiunea pe ea e ok ..dar posibil sa gasesti doar pe culori si e mai dificil ..dar cum au spus colegii fa ti un stoc minim pt ca nu sunt scumpe si o sa mai ai nevoie pe viitor 

Poate omul nu are magazine prin zonă și un drum la oraș costă mai mult decât componentele dorite...nu cred că se zgârcea el pentru o amărâtă de diodă Zenner. Dar să-i spunem totuși că poate obține valoarea dorită și prin înserierea a două-trei diode Zenner de valori mai mici.De exemplu 3 diode Zenner de 3V sau  una de 6V și una de 3V....diodele să fie de aceeași putere toate. Se mai pot obține diode Zenner simulate, cu tensiunea reglabilă :http://electronic.3x.ro/dioda_zener_variabila1.htm

Se pot găsi în general prin aparatele staționare, TV, radio, radiocasetofoane, combine audio, în partea de alimentare/surse. Dacă găsiți încărcătoare de telefon defecte, se mai găsesc și în acelea.Dacă v-ați completa locația de la profil, poate se găsește vreun coleg din zonă să vă ajute.... 

Pe o sursa ATX care nu-ti mai trebuie, sau pe care iti permiti sa o sacrifici vei gasi printre altele si TL431 ( poate avea si alt prefix si eventual ceva sufix, nu conteaza literele, conteaza numarul 431 sa fie prezent in cod ), il iei de acolo si cu el realizezi cam orice "zenner" improvizat ( si mult mai precis ) intre 2,5 si 37V, modalitatea de calcul si configuratia o gasesti in articolul meu de la link-ul de mai jos:

http://www.elforum.info/blog/8/entry-149-regulatorul-liniar-de-tensiune-paralel/

Daca nu ai rabdare sa citesti articolul integral ( desi recomand, ai sa vezi cat este de util ), da scroll direct la partea care trateaza TL431.

Poate ar trebui sa spui si unde vei folosi dioda aia Zener, daca e vorba de o sursa stabilizata si aplicatia permite o tensiune de 12V in loc de 9V poti folosi sursa aia de PC intreaga, fara sa modifici nimic la ea.

De asemenea poti folosi orice tip de diode ordinare polarizate direct legate in serie, pe fiecare dioda cu siliciu va cadea 0,6 - 0,7V.

Edited by modoran

Dispersia va fi destul de mare pe o dioda normala pe siliciu, caderea directa depinde atat de curent cat si de temperatura jonctiunii, si ambele pot cauza variatii mari sau foarte mari de tensiune. Totusi depinde exact ce aplicatie are nevoie de acea dioda 9V1.

O joncțiune BE a unui tranzistor de mică putere cu siliciu ( BCxxx) se străpunge la o tensiune de același ordin de mărime . Din mai multe încercări ar putea găsi ceva . Desigur , dacă are tranzistorii respectivi la îndemână.

O joncțiune BE a unui tranzistor de mică putere cu siliciu ( BCxxx) se străpunge la o tensiune de același ordin de mărime .

De unde le stiti ?

Privesc asa..cu admiratie adica.

Am trecut si eu prin Casa Pionierului,.....dar lucruri asa intersante n-am auzit.

Din cartile vechi ? Asta sigur e in afara scolii......

Edited by Mondan

Poate ar trebui sa spui si unde vei folosi dioda aia Zener, daca e vorba de o sursa stabilizata si aplicatia permite o tensiune de 12V in loc de 9V poti folosi sursa aia de PC intreaga, fara sa modifici nimic la ea. De asemenea poti folosi orice tip de diode ordinare polarizate direct legate in serie, pe fiecare dioda cu siliciu va cadea 0,6 - 0,7V.

in schema e o dioda de 9,1 V . nu am cum sa o inlocuiesc cu nimic altceva , daca as puteafolosi direct o sursa de PC as faceo ( "proiesctul" este pentru proba practica din atestatul profesional )

Asta-i absurd, când omul nu are la îndemână nici măcar un bietzener, să-i mai sugeraţi să înserieze 13-15 diode !

Cristian , nu vorba de asta , am diode 1N400X . Dar mi s-a impus sa folosesc componentele respective( BD139 , o rezistenta de 10 ohm legata intre baza si colectorul BD-ului si dioda zener legata intre colectorul BD-ului si minus )