Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Polistiren


Vizitator Razvan Dumi

Postări Recomandate

Vizitator Razvan Dumi

Salut! Ce fel de polisitern imi recomandati sa folosesc pentru a izola o casauta pe care o construiesc de unul singur. Nu vreau sa iau teapa si vreau sa aflu cum sta treaba cu polistirenul. Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Ca sa fii sigur ca izolatia este de calitate, foloseste polistiren de 100mm.Si ca sa fii scutit de surprize neplacute,cumpara polistiren ignifugat,asa, de siguranta.Cit este de ignifugat nu stiu. Cert e, ca am avut o surpriza neplacuta citind recomandarile unui producator de astfel de polistiren.Ia uitati aici.

 

https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.romatermit.ro%2Fro%2Fdocumentatie%2FFisa%2520Tehnica%2520EPS%2520si%2520Grafitat.pdf&ei=v-I9VYGcCoLZaqbTgdgE&usg=AFQjCNFvsHnlqTUoMrqMgKGuAM9tqWPK1A&bvm=bv.91665533,d.d2s

 

Ce ziceti?

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

Polistirenul expandat cu pentan este inflamabil din cauza gazului, nu a polistirenului, care arde mai greu. Trebuie verificata o bucatica din el daca la aprindere arde sau se stinge imediat. Colorarea cu pigment negru mareste rezistenta la ultreviolete daca se lasa la soare neacoperit cu mortar, altfel nu ajuta.

Link spre comentariu

Mda , Europa zice altceva .

Norvegia , Suedia , Finlanda , Danemarca au alte opinii despre polistirenul grafitat ...

"E " unii care stau in frig mai mult decat perioada 15 octombrie - 15 mai , ca-n Romania .

In frig , la propriu .

In fine , nu conteaza decat grosimea , in prima faza , dar doar dupa criteriul principal : pretul !

Nu insit sa am ultimul cuvant pe acest forum de cel putin  trei ani (decat in cazul unui anume user , se stie el )   , asa ca cei interesati au la dispozitie prietenul Google Search si gata , vor avea   o parere oarecare .

Oare e posibil ca polistirenul grafitat de Suedia sa fie diferit de cel din Romania :)

Va urez tuturor succes !

Link spre comentariu

................................................................................................................

Oare e posibil ca polistirenul grafitat de Suedia sa fie diferit de cel din Romania :)

Va urez tuturor succes !

Orice e posibil.Daca intri pe link-ul din postul 2 ,vezi discordante clare intre prezentarea produsului,si masurile de securitate.Spune ca e ignifugat si grafitat,dar se vor lua masuri ca produsul sa nu vina in contact cu focul. Ce poti intelege din toate astea?Pina la urma cred ca acel producator vinde polistirenul mai scump tocmai pentru ca  prezinta produsul ca fiind ignifugat si grafitat.Nu sint sigur 100% ca e asa,doar presupun.

Link spre comentariu
Vizitator Razvan Dumi

M-au speriat cativa prieteni ca polistirenul nu ar fi chiar asa de bun. ca se aprinde si iei foc cu tot in casa. Mi-am adus aminte ca am vazut chiar la tv cand o cladire izolata ardea ca o torta din cauza polistirenului (cred) pus.

Link spre comentariu

Pai daca ai indoieli vizavi de polistiren,atunci foloseste vata minerala bazaltica,care nu arde si sa vrei.Se vinde sub forma de placi cu grosimi diferite.Placile sint relativ rigide si mai grele decit placile din polistiren.In plus pot absorbi umiditatea,ca atare trebuie luate masuri impotriva ajungerii apei la placile de vata.Producatorii sustin ca placile din vata minerala bazaltica nu mentin apa.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

In Europa exista un anume standard ( obligatoriu )  de ignifugare ... adica se se aprinda dupa expunerea la +480 grade celsius , sa asrda fara flacara deschissa si cu un continut minim de fum si de emisii cu substante toxice ... dar nu cunosc daca producatorii din Romania respecta acest standard obligatoriu :) .

Ramane de vazut .

In general la noi nu se respecta nimic.Daca-i intrebi o sa te asigure ca totul este conform standardelor,ca dupa ce ai cumparat produsul si constati ca nu e ce ar trebui sa fie,degeaba te mai duci la vinzator.N-o sa mai recunoasca nimic si o sa-ti intoarca spatele.Banul dat, e bun dat.

Link spre comentariu
Vizitator Razvan Dumi

... mda. am mai citit si eu si se specifica pe la producatori ca polistirenul de azi e un produs ignifugat care, datorita compusilor chimici adaugati, nu intretine arderea. Deci, la un eventual incendiu, polistirenul din tencuiala se poate topi din cauza caldurii, dar nu va arde. Asa ca ... e de bine.

Link spre comentariu

In Europa exista un anume standard ( obligatoriu )  de ignifugare ... adica se se aprinda dupa expunerea la +480 grade celsius , sa asrda fara flacara deschissa si cu un continut minim de fum si de emisii cu substante toxice ... dar nu cunosc daca producatorii din Romania respecta acest standard obligatoriu :) .

Ramane de vazut .

 

Acel standard obligatoriu de ignifugare din Europa este doar pentru reclama (pentru a putea vinde produsul), in realitate daca izolatia unei cladiri ia foc in urma unui incendiu, va arde complet. In Germania cei din domeniu de multi ani cer modificarea standardelor de testare, insa producatorii izolatiilor din polistiren sunt impotriva acestui lucru (si impun acest lucru si la cei care fac legile). Cert este ca in Germania au fost multe cazuri unde blocuri intregi au luat foc, unde polistirenul a fost cauza extinderii incendiului, pompierii neputand face mare lucru, deoarece polistirenul topit pur si simplu a inceput sa curga de pe pereti si au facut fum dens. Si in fiecare din aceste cazuri s-au respectat normele din Germania (ce la noi nu exista), adica la fiecare doua etaje a fost un strat gros de vata minerala de jur imprejur (o bariera pentru a opri raspandirea focului la etajele superioare si inferioare) si deasupra fiecarui geam a fost un strat de vata minerala in loc de polistiren, pentru a opri aprinderea in caz de incendiu. La o casa cu 1-2 familii este bun si polistirenul ca riscul de incendiu este mai mic, dar la blocuri unde sunt zeci de familii, pericolul de incendiu este mult mai mare, apoi polistirenul va ajuta la extinderea incendiului.

 

Aici este un scurt reportaj din Germania (in limba germana) unde se arata locul unui incendiu unde polistirenul a ajutat la extinderea focului si se arata un test realizat de ei, unde se arata cum ia foc polistirenul: https://www.youtube.com/watch?v=1kI21F17wYY

 

Testarea ignifugarii pentru certificare (dupa DIN 4102) se realizeaza complet diferit decat ce se intampla la un incendiu real si certificarea respectiva nu garanteaza ca la un incendiu nu ia foc polistirenul. Normele de testare (DIN 4102) folosite sunt vechi de zeci de ani si au scop pur comercial (reclama + producatorul trebuie sa dovedeasca ca polistirenul este ignifugat pentru a-l putea vinde), dar de atunci multi din domeniu si-au dat seama de problemele care apar in viata reala, pentru care testarea respectiva este nesemnificativa. De aproape 13 ani exista o norma noua de testare (DIN EN 13501), ce insa nu se aplica deoarece astfel polistirenul nu ar indeplini cerintele de rezistenta la foc si producatorii nu ar putea vinde polistirenul. In Germania este interzisa izolarea cladirilor mai inalte de 7 m cu material care nu este rezistent la foc si astfel producatorii ar pierde foarte mult daca in loc de DIN 4102 (cel actual) ar testa polistirenul dupa DIN EN 13501, unde polistirenul ar intra in complet alta categorie...

Link spre comentariu

Mai demult am dat foc unui polistiren de la un ambalaj (ceva electrocasnic, frigider aragaz etc) si a ars.

Am dat foc si unei bucati de polistiren pt izolatii, inifugat, si nu a ars...

Dar cine stie ce se gaseste pe piata, pe orice se poate scrie ca-i inifug. Si in caz de incendiu, se pot atinge niste temperaturi care aprind tot felul de lucruri!

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări