Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

cum fac sa racesc placa video de la laptop


muz1ca

Postări Recomandate

1) nu va mai luati laptopuri ACER ca la toate se supraincalzesc placile video.

2) nu va mai luati laptopuri deloc. Nu-s facute pt gaming sau aplicatii video si toate indiferent de producator tot o sa se incalzeasca pe rupte.

3) daca tot va luati, macar alegeti cu video mai slab.

 

Pt gaming si ca statie de lucru, nici un laptop nu se poate compara cu un desktop. Laptopurile sint facute numai pt net in aeroport, office tools si prezentari, indiferent ce au sa mai comenteze si au sa se mai laude colegii forumisti.

 

Chiar daca reusesti sa-i atasezi un radiator folosind gaurile alea de suruburi, racirea nu o sa se imbunatateasca semnificativ pt ca iti trebuie si curent de aer care sa raceasca radiatorul.

 

Cea mai buna varianta ar fi realizarea unui radiator comun pt procesor si video (cu heatpipe-uri) care sa elimine caldura prin ventilatia (cu tubina) care este utilizata acum numai pt procesor.

 

Problema este ca este destul de dificil sa realizezi asa ceva in garajul din spatele casei, nu-i o solutie de realizat DIY.

 

In functie de indeminarea pe care o ai si de sculele disponibile si mai ales de pozitionarea componentelor pe placa, incearca sa utilizezi un radiator (cel de la procesor in special) de la un alt laptop pe care sa-l cuplezi termic cit mai bine la heatpipe-ul de la procesorul principal. Daca alegi sa utilizezi numai o parte dintr-un alt radiator, ai grija sa nu se perforeze heatpipe-ul pt ca nu mai valoreaza nimic.

 

Cauta mai intii prin talcioc sau la cei ce dezmembreaza laptopuri, un radiator care sa se potriveasca cit mai bine la pozitionarea ta.

Apoi cupleaza-l termic la heatpipeul de la procesorul principal.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Ce simți tu la mână, suportabil, sunt sub 50 grade. O placă video serioasă, fără radiator, se carbonizează. Cred că și o tablă finuță ajută. La ce, nu știu... O placă video serioasă e cât laptopul tău de mare...

Link spre comentariu

 Laptopurile sint facute numai pt net in aeroport, office tools si prezentari, indiferent ce au sa mai comenteze si au sa se mai laude colegii forumisti. " ...

Esti sigur ? ... Du - te la o depanare de ceva chestii industriale ... ca sa nu zic prin vreun teatru de operatii . Sau la vreo calamitate sau monitorizare ... Ca sa nu vorbesc de medicina si aparatura ... O sa vezi destule laptop -uri . Nu merge cu desktop , nu prea e timp de jocuri ( sau de joaca ) ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

 Laptopurile sint facute numai pt net in aeroport, office tools si prezentari, indiferent ce au sa mai comenteze si au sa se mai laude colegii forumisti. " ...

Esti sigur ? ... Du - te la o depanare de ceva chestii industriale ... ca sa nu zic prin vreun teatru de operatii . Sau la vreo calamitate sau monitorizare ... Ca sa nu vorbesc de medicina si aparatura ... O sa vezi destule laptop -uri . Nu merge cu desktop , nu prea e timp de jocuri ( sau de joaca ) ...

 

Nu-i nevoie, am si eu la servici si stiu destul de bine ce vorbesc si despre ce vorbesc.

Chiar si la laptopuri de 3000-5000 Ron, daca le dau prea multe la mestecat te lasa cind tie lumea mai draga si ai mai mult de lucru.

Intra procesorul in trottle de la incalzire si, de regula nu rezista mai mult de 1-1,5 ani.

 

Cum era de asteptat nu a durat mult si au inceput sa apara comentariile de vigoare.....

Daca te uiti mai bine, in mai toate exemplele pe care le-ai dat, laptopurile sint folosite la maxim 5-30% din ce ar trebui sa poata face.

Fa o compilare de proiect cu peste 3000-5000 fisiere sau o compresie video si mai ales fa asta zi de zi si spune-mi atunci cit timp iti rezista un laptop.

Link spre comentariu

Pai nu cred ca ai citit ce am postat . Daca citesti , poate stam de vorba . Dar , mai bine nu ! Spor la compilari si codare video ! Eu nu stiu d ' astea , traiesc din chestii mai simple . Mi - ajunge un laptop . 

 

Daca te uiti mai bine, in mai toate exemplele pe care le-ai dat, laptopurile sint folosite la maxim 5-30% din ce ar trebui sa poata face. " .  Si care - i skepsisul ? Ca nu ma prind ... Vrei sa m - apuc de codari video pe utilaju ' firmei ? Aia asteapta cu cronometru ' n  mana , sa poata scoate banii pierduti ... dupa ce se resusciteaza masinaria ... Sau mai exact , ce - are ....... cu subprefectura ? 

 

P .S . - ce sa fac cu laptop de 5.000 RON ? Asta de pe care postez acum a costat 2.700 lire d ' alu ' regina Angliei , aia batrana  ... acum 8 ani de zile . N - a stiut ca trebuie sa se strice ... si sper nici sa nu afle ! Ca trebuie sa scot altul din raft ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Domnule sesebe, tin sa va contrazic...am laptop Acer cumparat in mai 2009. Drept sa zic s-a mai supraincalzit, l-am demontat, am curatat coolerul/ pasta noua si a mers ca in prima zi pe urma.

Laptopul l-am luat pentru orice are nevoie omul sa faca. Ocazional ma joc, un FPS destul de vechi dar refacut recent, si dupa cateva harti inca pot tine mana pe tastatura. Partea video la laptopul asta era ceva de varf in epoca aceea. Am facut si codari video, si inca mai am de gand sa fac.

 

Acela e cipul southbridge, nicidecum placa video, placa video fie ea integrata sau dedicata are coolerul peste ea, daca placa video se incalzeste si nu cipul acela probabil trebuie curatat coolerul.

Link spre comentariu

Eu gasisem ceva care s-ar potrivi cu mici ajustari la sistemul de prindere...dar cum unesc eu bratul ala cu cel de la procesor plus ca nu prea am nici spatiu foarte mult
Eu tot am cautat pe net si aia am vazut ca este placa video..dar in orice caz cipul ala se incalzeste foarte repede si foarte tare doar ca ma uit la un video pe net dar sa mai joc..
Posted Image

Link spre comentariu

eu gasisem ceva care s-ar potrivi cu mici ajustari la sistemu de prindere...dar cum unesc eu bratu ala cu cel de la procesor plus ca nu prea am nici spati foare mult

Eu tot am cautat pe net si aia am vazut ca este placa video..dar in orice caz cipul ala se incalzeste foarte repede si foarte tare doar ca ma uit la un video pe net dar sa mai joc..

Posted Image

Adaptorul asta il ai?

Poti pune o poza mai detaliata?

In partea dreapta a imaginii se vad striatii. Au ramas dupa inlaturarea aripioarelor de racire?

Vezi ca la indoire exista un risc mare sa se fisureze teava si atunci poti sa-l arunci.

Link spre comentariu
Vizitator ExtremeEdition

Ala pe care scrie intel se incalzeste f tare? De regula cipurile intel sunt cele mai robuste si fiabile si nu se desprind de pe pcb.

La atat cat e poza de detaliu nu pot da solutii cu alte radiatoare puse pe acolo cu ventilotare sa scoata aerul. oricum ma tem ca prea multa improvizare duce la vreo defectare din neglijenta.

Cineva a spus despre un radiator mic lipit direct cu pasta termo cu lipire si e f bine cred.

Eu am un desktop atat de rece in semnatura acasa incat nici nu imi pot imagina cum sa se incalzeasca asa tare un computer.

Editat de ExtremeEdition
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări