Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest red_dog4ever

Primul amplif - TDA2030

Recommended Posts

Guest red_dog4ever

Dupa ce m-am jucat cu microcontrolerul arduino, cred ca venit vremea, sa fac primul meu amplificator.

Acest amplificator il voi construi mai mult ca sa-mi dezvolt abilitatile de electronist.

Ma tot uit pe google si nu stiu ce sa construiesc. E cam greu sa obtin tensiune simetrica, asa ca ma bate gandul, sa-l construiesc pentru alimentare asimetrica.

As prefera sa folosesc un difuzor de 10w. Nu vad rostul, sa cumpar un difuzor mai mare de 10w, mai ales ca nu-l folosi asa mult.

Am gasit acest amplificator cu tda2030, dar pacat ca e pentru alimentare simetrica.

http://www.schemeelectronice.com/198/schema-amplificator-8w-tda2030/

Ceva scheme?

Guest red_dog4ever

Am uitat sa precizez ca vroiam amplificator mono. Multumesc pentru cele 3 scheme.

Sunt la inceput de drum cu electronica, asa ca as avea cateva intrebari.

1. Conteaza la ce tensiune alimentez, cat timp se afla intre 12-36V?

2. Din ce vad in datasheet, puterea la iesire este de 9w pentru un difuzor de 8ohm. Sa inteleg ca pot folosi un difuzor de 10w cu R=8ohm?

Edited by red_dog4ever

http://www.st.com/web/en/resource/technical/document/datasheet/CD00000128.pdf  Circuitul suportă și difuzoare de 4 Ohmi, puterea depinde și de impedanța difuzorului și de tensiunea de alimentare (12-36V la alimentare asimetrică). 

Ai în foaia de aplicație tot ce trebuie, mai ales cablajul care trebuie să îndeplinească anumite condiții (vezi bucla de masă)

Guest red_dog4ever

Ms validae. Nu m-am uitat pe grafice cand am intrebat.

Ma ajuta cineva, sa inteleg schema originala de la tda2030? Asta ma intereseaza mai mult.

Condensatorii cu 2 dungi negre sunt ceramici banuiesc, iar cei cu dungile diferite sunt polarizati.  Din ce observ in schema, dunga alba e plusul, dar la intrare condensatorul pare sa fie pus invers.

Nu inteleg simbolurile la condesatori.

Amplificarea circuitului este (r2+r1)/r1=~30

De ce avem nevoie de o parte din tensiunea de la Vs la intrarea AO? Ma refer la tensiunea de pe R3.

C1 lasa sa treaca doar partea AC, iar condensatorului de 2000uF s-a adaugat (fata de schema cu alimentare simetrica) ca sa treaca doar partea de AC, tinand cont ca avem la intrare CC prin rezistenta R3?

De ce s-a adaugat rezistenta de 1ohm in serie cu condensatorul?

Inca o intrebare care nu are legatura cu subiectul. Ce este alimentatorul pulsatoriu?

Nu am gasit prea multe rezultate pe google.

Edited by red_dog4ever