Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
andreidaniel

eroare la conectare siteuri

Recommended Posts

Buna seara! Am si eu o problema cu 2 siteuri. Am ca provider RCS-RDS.E vorba de www.discogs.com site specializat in comertul de casete,VHS,vinyl si CD si www.vinylengine.com (forum audio, manuale de pickup etc)Siteurile cam acum 1an..sau 1an si ceva au mers..Curios ca e daca ma conectez la ele de pe netul de la Vodafone fie pe mobil direct, fie daca transform mobilul in hotspot wi-fi le pot accesa si de pe laptop. Am mai testat conexiunea atat de pe Windows cat si de pe linux cu mai multe browsere : IE - ”This page can’t be displayed”, Chromium, Mozilla si de la inca 3 persoane de acasa care aveau tot net de la RCS-RDS..deci computere diferite. Care sa fie problema? Am testat si cu siteul is-it-down si le arata functionale. Am telefonat la RCS RDS si au zis ca nu am vreo restrictie de la ei si ca imi vor telefona când vor afla un verdict anume.Bine ca siteurile pt adulti sunt in floare si merg uns dar astea nu merg... rusine RCS RDS  

pe clicknet merg ok site-urile, 

timp de raspuns 210ms primul, 160ms al doilea, 25ms google.

[LE] poti incerca tracert (traceroute) sa vezi unde se opreste legatura

www.discogs.com are 70.103.226.22

www.vinylengine.com are 67.225.154.41

Edited by core

rusine RDS...bine ca cele care ar trebui sa le interzica ei sa zicem functioneaza parfum, dar astea normale nu.. o sa ajungem ca china intr-o zi... fara Facebook..nu m-ar mira la astia de la rds intr-o zi sa nu mai mearga ebay ori Amazon..Curios ca au mers cândva.. am cont pe ambele.. am descarcat manuale tehnice.

e posibil ca site-urile sa baneze anumite serii de ip-uri, poti incerca un disconnect de la retea si sa te conectezi din nou, un alt ip poate nu e banat, dar daca si alti colegi de pe RDS au aceasi problema, probabil e o intreaga clasa de ip-uri cu problema.

Guest Danco

In ideea a ceea ce a spus Core...

"The Tor network is a group of volunteer-operated servers that allows people to improve their privacy and security on the Internet. Tor's users employ this network by connecting through a series of virtual tunnels rather than making a direct connection, thus allowing both organizations and individuals to share information over public networks without compromising their privacy."

...n-am folosit un IP din clasa alocata pentru RO de catre RCS-RDS....deci e posibil ca acele site-uri sa fi blocat clasele de IP din RO.

Cine stie de ce. Poate au avut un atac DDOS din RO, sau flood, sau....sau....oricum nu cred ca RCS-RDS are vre-o vina in chestia asta

Te referi la cum e LAN local area network ca e si MAN pt metropola iar siteurile au blocat accesul la RO? Are RO asociat un cod, ceva? Sau poate fiind din Europa de Est suntem in vizor alaturi de altii chiar daca noi n-am facut nimic? Curios e ca core zice ca de la Clicknet ii merge..deci? Vreau sa zic ca Discogs.com merge din ce in ce mai rar.. e cu cantec..depinde de noroc..dupa o pagina sau cateva cautari iar da eroare. Chiar si acum 1-2 sapt mergea greu, dar acum isi face de cap.

Sau cum de pe Vodafone, netul deci de pe cartela de mobil impreuna cu minute (nu zic doar de cea exclusiv date) merge struna, iar daca fac smartphoneul hotspot si dau un F5 la browser merge snur? Netul mobil are alt regim international fata de ce zici tu ca e posibil sa fi blocat aia?

Guest Danco

Aici poti vedea clasele de IP-uri alocate pentru Romania. Eu am IP dinamic din clasa 5.xxx.xxx.xxx dar uneori ma loghez si pe cele din clasa 79.xxx.xxx.xxx

Vodafone cred ca au conexiunea lor proprie cu care ies din RO, alta decat cea a RCS-RDS.

Edited by Danco

Asta zice.

Valabil si pt celalalt site cu precizarea >

Resolution of www.vinylengine.com is 67.225.154.41 www.vinylengine.com does not have IPv6 address.

interesanta eroare, as putea sa fac si eu niste teste pe RDS acasa, unde am si IPv6 si IPv4, acum sunt la tara si am doar IPv4.

poti incerca http://www.thewindowsclub.com/enable-disable-ipv6-solve-internet-connectivity-problems sa vezi daca ajuta. (sa lasi doar IPv4 activ si sa dezactivezi IPv6, care este preferat de Windows daca e in sistem)

rusine RDS...bine ca cele care ar trebui sa le interzica ei sa zicem functioneaza parfum, dar astea normale nu.. o sa ajungem ca china intr-o zi... fara Facebook..nu m-ar mira la astia de la rds intr-o zi sa nu mai mearga ebay ori Amazon..Curios ca au mers cândva.. am cont pe ambele.. am descarcat manuale tehnice.

Macar ai o cat de mica idee de cum functioneaza internetul ? Inainte sa postezi cate o ineptie cred ca ar fi mai bine sa mai si citesti un pic .Macar fa o minima documentare inainter sa scrii ceva .

Ai impresia ca vreo companie de servicii internet , oricare , nu neaparat RDS , sta sa-ti baneze tie vreun IP ? Sa piarda timpul si banii cu asemea nimicuri !

Te-ai gandit vreo clipa ca se poate sa fie invers ? Ca site-ul respectiv sa baneze clasa respectiva de IP-uri din diverse considerente ?