Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Den

Amplificator tuburi cu corector ton in NFB (feedback network)

Recommended Posts

Studiati aceasta faina schema,un SE de 4W cu 6P14P si 6J1P, iar reglajul de ton este asa cum il doriti dv.:

P.S pentru o rezistenta de sarcina de alta valoare diferita de cea de pe schema de 3ohmi,adica 4,6,8,16 ohmi,trebuie sa divizati rezistenta R2 de 1K,in asa fel incat sa nu modificati PSF-ul lui 6J1P,dar sa injectati semnalul de NFB la un nivel comparabil cu nivelul primit de pe sarcina de 3 ohmi,sper ca m-am facut inteles,iar daca stiati...imi cer scuze!

post-175212-0-75112100-1429375182_thumb.gif

Edited by LMOlimpiu

Studiati aceasta faina schema,un SE de 4W cu 6P14P si 6J1P, iar reglajul de ton este asa cum il doriti dv.:

P.S pentru o rezistenta de sarcina de alta valoare diferita de cea de pe schema de 3ohmi,adica 4,6,8,16 ohmi,trebuie sa divizati rezistenta R2 de 1K,in asa fel incat sa nu modificati PSF-ul lui 6J1P,dar sa injectati semnalul de NFB la un nivel comparabil cu nivelul primit de pe sarcina de 3 ohmi,sper ca m-am facut inteles,iar daca stiati...imi cer scuze!

Interesanta schema, ce impedanta ar trebui sa aiba transformatorul de iesire? 5K sau mai putin?Spun interesanta, pentru ca e prima schema concreta cu 6J38P - am cateva tuburi din astea, NOS, le-am incercat pe vremuri in Temp si mergeau in loc de 6J1P...

***Care ar fi avantajul includerii corectorului in bucla de reactie? Sau, in afara de folosirea de condensatoare la tensiuni reduse si potentiometre cu rezistenta mica, e si vreun alt avantaj? Am ascultat configuratia asta intr-un radio si mi se parea cam ciudata curba de corectie oferita...poate era potrivita pt. radio AM, dar cand am injectat semnal din CD player pe borna de pickup suna tare ciudat...parea mai mult un efect decat un corector de ton...

Interesanta schema, ce impedanta ar trebui sa aiba transformatorul de iesire? 5K sau mai putin?Spun interesanta, pentru ca e prima schema concreta cu 6J38P - am cateva tuburi din astea, NOS, le-am incercat pe vremuri in Temp si mergeau in loc de 6J1P...

***Care ar fi avantajul includerii corectorului in bucla de reactie? Sau, in afara de folosirea de condensatoare la tensiuni reduse si potentiometre cu rezistenta mica, e si vreun alt avantaj? Am ascultat configuratia asta intr-un radio si mi se parea cam ciudata curba de corectie oferita...poate era potrivita pt. radio AM, dar cand am injectat semnal din CD player pe borna de pickup suna tare ciudat...parea mai mult un efect decat un corector de ton...

Reglajul de ton de mai sus (#2) este un Baxandall clasic numai ca este situat in bucla NFB golbala,in general aceste tipuri de reglaje de ton (Baxandall) sunt conectate intr-o bucla locala NFB.Avantajul este cel stiut de la teoria unei punti Baxandall,avand o caracteristica tip "fluture" +/-xdB,in speta exemplul de fata mai are un mare avantaj si anume faptul ca lucreaza pe impedante mici intrare iesire,deci tensiuni mici,potentiometri cu valori mici si cu variatie liniara ca de altfel si la un Baxandall clasic.Dezavantajul unui astfel de corector este chiar cel pe care l-ati remercat si dv.,fiind in reteaua NFB globala variatia impedantei difuzorului cu frecventa mai ales in zona medii superioare inalte,anumite frecvente din semnalul audio sa fie avantajate altele nu adica excat impresia de efect acustic.Un astfel de corector de ton va fi foarte eficient intr-un amplificator pentru doza ceramica (pikup ceramic),de altfel in trecut cam la aceste amplificatoare era utilizat.

P.S cred ca ar trebui sa ne raspunda la aceasta intrebare initiatorul topicului,asa-i ?

Edited by LMOlimpiu

Ideea era sa scap de cel putin o lampa in plus in amplificator.Partea nasoala este ca nu am potentiometre de valori asa mici,tocmai ca nu m-am gandit ca o sa-mi trebuiasca.Acum oricum se gasesc cam de toate valorile,numai calitatea e o problema la cele ieftine..

Am gasit pana la urma prin cutii si valorile necesare.Dar corectia are un nivel cam prea mic pentru gustul meu si prea multe nu am avut ce face in teste. Un fel de bas boost simplu aveam obtinut prin un filtru simplu din doua rezistente de 10k in serie si un condensator de 0,47 la masa intre ele.Durerea de cap a venit cand a fost sa pun un potentiometru,neaparat liniar... Plus o ciudatenie,pe undeva pe la sfert la potentiometrul de joase aveam o pozitie in care taia si joasele si inaltele de tipa la mine..iar daca compensam sa mut punctul in afara cursei,pierdeam mult din nivel..

Cum vreau sa folosesc amplificatorul in general pentru placa de sunet a pc-ului,nu prea se preteaza..in fine ,mult mai usor de aplicat la tranzistoriate,macar acolo ajung la un +- 7db.

Edited by Den

Pentru amplificatoarele destinate PC-ului nici nu ma mai chinui cu corectia de ton...o fac din pc si isi face bine treaba...poate nu chiar cu placile onboard, desi si astea suna bine daca nu au mult peste 7-8 ani...insa corectorul hardware de pe un SB live de peste 10 ani e incredibil de eficient pe Linux, chiar daca distributia e scrisa la multi ani de la lansarea placii de sunet...

Potentiometrul ala are ceva intrerupere mecanica...probabil a stat mult cursorul in pozitia aia si a prins "mucegai". Presupun ca e ceva recuperat, nu nou...desi am vazut si potentiometre noi care au tot felul de probleme. Abia dupa ce am masurat o cutie intreaga de potentiometre duble am inteles de ce isi fac unii comutatoare cu rezistente...asta nu e fitza audiofila, sunt diferente enorme intre canale, chiar si la potentiometre de marca buna...campioane sunt cele rusesti...am unul cu ceva gen 80 k pe un canal si 120 sau 130 pe altul...potentiometru stereo de volum dintr-un Rostov 105. Trebuia sa aiba 2X100K. Sa nu mai spun ca nici curba de variatie nu e identica de la un canal la altul...daca pastrau proportiile puteam compensa cumva diferenta dintre rezistentele celor doua potcoave...

Parerea mea este ca un montaj de acest gen nu are nimic de-a face cu HiFi. Intr-adevar, se folosea la radiourile vechi, corectia se numea registru, erau facuta cateva preseturi pentru diferite programe audio. Pe un radio Stassfurt era ceva de genul orchestra, bas, voce. Trei taste. Mai bine faci ampliful cu NFB constant, si mai pui un 6N2P pentru corectie, in circuit Baxendall, Gasesti mai usor potentiometre (de obicei 1M pt. bas, si 470k pt. inalte). Este mult mai curat, si tubul nu costa asa de mult. Dar nah, parere personala.

Cum am mai zis mai sus,personal am renuntat la idee,sa zicem din lipsa de experienta,cunostinte,etc

Sunt amplificatoare integrate,tranzistoriate(alea hi-fi)la care se foloseste corectie in nfb.Am zis ca ,poate se poate si pe la lampi.Avantajul principal pentru mine ar fi zgomot mai mic si thd global mai mic,lipsa unui etaj suplimentar,etc..

Poate pur şi simplu nu se pupă cu trafo şi restul montajului. Ptr uşurinţa experimentării se pot folosi comutatoare cu 2x11 poziţii pe care se lipesc rezistenţe necesare oricărei valori ce se experimentează, avantajul e egalitatea între ''piste'' şi siguranţa mecanică. Cu cond din reţea e mai uşor.