Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Statii de lipit


Postări Recomandate

7 hours ago, va_cristi said:

Vreau si eu un sfat.

Vreau sa achizitionez unul dintre aceste doua produse. Ca si caracteristici sunt identice. Diferenta o face display-ul, si pretul. Am observat ca se gasesc piese de schimb, si sunt de multisor pe piata.

383763373_Gordak952.png.2fb96c5ade3a8478537c2d4894cabdaa.png

http://gordak.ro/index.php?route=product/product&path=95_74&product_id=79

1092708411_Gordak952V.png.536d43e91e9a913abd54b4d6056e843d.png

http://gordak.ro/index.php?route=product/product&path=95_74&product_id=323

 

Nu e buna nici una din ele omule. 250W aer cald, e jucarie.

Ai mai jos o copie, a unui text scris de mine acum vre-o 9 luni, pe alt forum.

Dupa aproape un an de folosire, raman la aceeasi parere, chiar o intaresc.

Poate  s-ar putea interpreta ca reclama sau alte prostii,

EEE! nu este! e inlocuirea perfecta a statiilor de  multe sute de euroi.  

E bestie!!!

Stamos Wellding S LS 6 sau chinezasca YIHUA 992DA+.

 

 

„ Am stat si eu cu ochi o vreme pe Atten At860d , Quick861DW ,  Xytronic LF-852D , statii tari de 800 -1000 W ,  pe care sa o combin cu statiile cu letcon ,
insa m-am oprit, zic ca inspirat,  la una compacta  dual Aer cald + letcon + pompa de extractie cu vacuum .
Stamos Wellding S LS 6
versiunea mai scumpa cu toate accesoriile si elementul termic pentru  aer cald de 650W ,  la 209 € .
Timpul  de incalzire al  letconului   la 20 la  420 grade este de circa  30-35 secunde iar  din stanby, de la 100 la 420  de grade mai scurt circa 15-20 de secunde .
Pompa de vacuum reuseste sa ridice un radiator  de aluminu de circa 15cm  x 18cm
grosime 1 mm . E o "tabla" ce o folosesc pentru protectia mesei - cand lucrez la marginea placi .
Nu am cronometrat inca durata de dezlipire cu aer cald insa pot zice ca e “foarte repede” indiferent ca e placa   Apple sau altele
si imi da senzatia ca e forte blanda cu conectoarele din plastic din vecinatatea zonei de lipire.
Suport magnetic pentru Stand-by, atat pe aer cald cat si letcon.

Singurul lucru prost e absorbatorul de fum, pus pe letcon pe care l-am taiat din prima ,
efectiv nu vezi bine din cauza lui, iar al 2 lea inconvenient, a fost  doar  la inceput ca producea vibratii urate pe masa de lucru ,
din cauza ca nu eliminasem surubul de protectie la transport al pompei, asa cum au masinile de spalat .
Dupa a devenit foarte silentioasa . Cred ca cineva se amuza. 


Stamos Wellding S LS 6 e de fapt un Rebranding nemtesco-polonez cica pentru industrie,   dupa YIHUA 992DA+ facuta de chinezi.

Initiatorul se poate opri asupra oricarui model in functie de buget si nevoile sale, sant  statii de aer cald cu pompa cu membrana de peste 500W ,  in jur de 100 € ,
sau sant statii de 700W  (858D ) cu ventilator in maner, de la vre-o 40 de euro in sus ,am lucrat, probat  si  se poate oarecum lucra cu oricare din ele,
cele din urma cam slabute  , diferanta facand-o timpul de lucru sau necesitatea unui preheater la placile mai groase sau cu mai multe substraturi,
cat si  zgomotul si vibratiile generate .”

6105-01.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Revin la sfarsit de an- spre stiinta -la statia de lipit SOLOMON. Am facut comanda pe ebay la circuitul UAA1016B, mi-au promis ca mi-l aduce in a doua jumatate a lunii noiembrie. L-am urmarit, a fost pus de chinez, a fost luat de transportator dar nici pana in prezent nu a sosit. Am intervenit la ebay anuntand ca nu a sosit pachetul, ca vreau produsul insa dupa doua zile mi s-a comunicat ca vanzatorul imi ramburseaza contravaloarea. Asta este...Deci o sa incerc din nou, am vazut ca mai este  o firma Aliexpres. Cam asa s-a desfasurat comertul cu pachetele mici 1cm/1cm pe ebay.

Tuturor Sarbatori Fericite langa cei dragi si La multi ani!

 

Link spre comentariu

Bune scule nu am ce zice decat ca raman tot fan Weller. Am reusit sa achizitionez si eu WMD3. Superba scula am acum cele trei scule necesare pentru dezlipit la un loc. DSX80;HAP1;WTA50. Ca noutate am mai achizitionat si o WT1  care merge si cu ciocanele de tip vechi LR21 si WSP80 dar si cu cele generatie noua una WD1 M care merge cu ciocanele noi WRMP. Toate aceste statii noi au reglaj de off-set lucru care permite reglajul la grad Celsius in varful ciocanului de lipit.Spun si repet Weller ramane un lider cel putin pentru mine. 

Va salut și Crăciun Fericit tuturor colegilor! Dacă imi trimiteți o adresă de livrare pe privat vă trimit eu unul cadou și platiți doar Poșta. 

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...
  • 5 luni mai târziu...

De mult vroiam o noua statie cu aer cald. Am ales modelul BST-863. Este foarte asemnatoare cu celebra QUICK 861 dar la jumatate de pret! Review-uri si prezentari sunt destule pe youtube asha ca nu cred ca mai e nevoie de informatii suplimentare. In poze se vede ce am reusit sa strang de-a lungul timpului. 

 Metcal SP200 o folosesc la 99% din nevoi. Este statia mea preferata. JBC Advande HD4700 pentru lucrari mai grele unde altele nu fac fata si  prima mea statie , o copie de SL30. 

Statia de dezlipit este Weller WDD80 cu DSX80.  Desi nu sunt fan Weller , imi place la nebunie aceasta statie si nu as schimba-o cu alta. Marele dezavantaj este nevoia de aer comprimat fara de care nu functioneaza !

 

20191120_152558 (Copy).jpg

20191120_152704 (Copy).jpg

Link spre comentariu
  • 3 ani mai târziu...

Astea combinate nu excelează nici la capitolul letcon si nici ca suflanta. Daca lucrezi mult cumpăra ceva separat cu bugetul ala alocat pentru un singur echipament. Am un Gordak 952 de vânzare la un preț mai mic sau poți caută ceva nou precum ATTEN ST-8802 (ST-8865 / st-8602d care e greu de gasit) sau MP740907.

Link spre comentariu

Salut

Eu am cumparat un Atten ST-8802 si sunt foarte multumit de ea, se lucreaza foarte usor cu ea.

Pana acum n-am mai lucrat cu SMDuri, dar am setat aerul la 380 grade si in cateva secunde am dezlipit un Mosfet si apoi l-am relipit, foarte usor.

Statia are reglaj al debitului de aer.

 

BR/Daniel

Editat de Craciun
Link spre comentariu

@Craciun temperatura si debitul de aer începi sa le înveți experimentând, pe placi de test sau mai strici una alta. La început eram tentat sa setez temperatura prea mica si mai rău făceam pentru ca tot insistam zeci de secunde.

Stația recomandata de @modoran este destul de lăudata însă ai cerut ceva si cu letcon. Mă tentează si pe mine sa trec la ST862D dar daca la Gordak nu mai suport lungime si rigiditatea furtunului pentru aer nu vad cum o sa mă împac cu el la acel ATTEN.

 

De exemplu zilele trecute nu știam daca reușesc, fără încălzire si de pe bottom, sa dau jos chipul asta. Culmea este ca l-am dat jos destul de ușor si am reușit sa-l lipesc pe cel nou dar munca in zadar pentru ca nu înțeleg ce sa întâmpla cu memoria (poate o sa întreb intr-un alt topic)

Whats-App-Image-2023-03-08-at-15-41-14.j

Link spre comentariu

Eu la st862d folosesc 350C si 50% aer,  dar la debitul asta zboara toate smd-urile daca nu stii sa lucrezi si sa tii componenta cum trebuie cu penseta pana se topeste cositorul de pe placa. Daca varful pensetei atinge placa, dar componenta in sine nu, atunci nu ai nici o sansa.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări