Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Statii de lipit


Postări Recomandate

Am mai avut placerea sa discut pe aceasta tema cu dvs . Faceti si o incercare cu JBC . Sant scumpe ( nu ca nu v - ati permite ... zic eu ) ... dar , cine stie . Si eu am folosit WELLER , de acum 30 de ani . Inca mai am (nu pe acelea ... ) . Am mai si vandut din ele , am si acum una la vanzare . Foarte bune ... dar parerile se mai schimba , dupa cum ati constatat . Nu ma erijez in " profesor " , era doar o observatie . Voi posta ceva foto . De asemenea , folosesc HAKKO , d ' alea din tara soarelui - rasare , nu clone nerusinate din care cade orez  , cum s - au vandut pe la Bazar . Am si una de vanzare , vad ca nu se agata nimeni de ea . Pacat , poate sa o lase mostenire , are varfuri cu rezistenta incorporata , care fac de rusine WELLER - ul , destule pentru zeci de ani de lucru , dedicate ROHS , deci indestructibile . Letconul e usor si fff . rapid ( si de rezerva , NOS ) ... in fine . Revin cu foto ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Probabil e metoda cu inductie ... in fine . Trebuie cate un varf pentru fiecare temperatura , tipic pentru lucrul la banda , unde se fac de fiecare operator operatii putine si simple ... n -ar fi o problema ... varfuri sa fie . Metcal e foarte folosita in USA ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Asa e si la JBC . Si la Hakko .  O statie de lipit cu adevarat profesionala pare ca functioneaza intotdeauna imediat si cuprinzator ca " putere " , independent de caracteristicile pieselor de lipit . Ca si cum ai scrie cu un stilou bun , cu hartie si cerneala asemenea . ( scuze pentru divagatie , nu pot scrie cu pixul - doar creion mecanic si stilou , ambele de calitate ... ) . Reglajul e instantaneu si oarecum predictiv , fara timpi morti si " acumulari " de caldura suplimentara . WELLER mai schioapata aici . Cel putin acelea cu care am lucrat eu . E sistemul clasic , cu " distanta " mare intre rezistenta si punctul in care varful realizeaza lipitura . Nu neaparat distanta fizica , doar constante de timp si inertie mai mare , usor vizibile . De asemenea , o functionare oarecum in salturi , cu raciri si supraincalziri usor de sesizat . Inerente la varfuri cu masa mare si inertie termica de asemenea , incalzite cu putere termica insuficienta . Parerea mea ... nu inseamna ca WELLER e o statie proasta . Are " tarla " mare in Europa ... cum are si HAKKO in Japonia .

Editat de gauss
Link spre comentariu

Dupa cum spuneam ... JBC CD - 2 BB . Cred ca nu e alta mai buna ... ma rog , cu riscul de a fi subiectiv . Categoria statii de rework , nu aer cald sau combine ...

Meniu accesibil cu cod PIN ce se poate schimba , contoare pentru ore functionare , standby , pentru fiecare scula , reglaje pentru orice parametru ( timpi , temperaturi , regimuri , etc , ) , afisare putere instantanee cu procent si bargraph ... Despre lipituri si varfuri , nu mai scriu ...

post-176563-0-82194800-1429437271_thumb.jpg

post-176563-0-98225200-1429437339_thumb.jpg

post-176563-0-31157700-1429437418_thumb.jpg

Editat de gauss
Link spre comentariu

Da ... eu m - am oprit la marca JBC . Am avut si AD 2700 ... mai am una si la vanzari , cu temperatura fixata software ... dar se poate debloca . Ma inteleg bine cu ele ... aer cald nu prea folosesc , nu e in " aria " mea de lipituri , decat accidental . Am scule si pentru ... dar se cam pune " praful " pe ele . Poate in viitor ...

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări