Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Informatii amplificator HI-END


Vizitator ewald001

Postări Recomandate

Vizitator ewald001

Din cate vad eu pe internet se poate separa partea de bas si atunci faci cum a zis @core cu un amplificator puternic pe bas

http://www.infinity-classics.de/models/Kappa-series-1987/kappa-9-9A/k9-i.jpg

Multumesc pentru directionare! :reytre

In lspcad, impedanta arata asa:

Posted Image

 

Iar caracteristica de transfer electric este aceasta:

Posted Image

 

Sarcina este una complexa.

 

Acelasi rezultat, amplificarea de 11db la 30hz, se poate obtine din eq activ, daca chiar se doreste acest lucru. Are avantajul ca poate functiona cu orice amplificator, nu doar cu cele care pot ataca sarcini de 0.8 ohmi.

Multumesc pentru aportul adus!Va trebui sa ma documentez ce amplif va trebui sa "adaptez" la boxe.O parere ,o recomandare de amplif aveti?Multumesc!

Link spre comentariu

Ambele mi-au trecut prin mîini şi am cîte o observaţie.

Basic 2 pare mare şi solid dar e fragil, trz finali aliluia, integratele speciale de atac aliluia, nu se pot înlocui cu altceva, doar cu modificare totală. De altfel puţine amplifuri de la Kenwood merită achiziţionate şi numai seriile vechi, dinainte de 1980.

Hitachi 8700 la rîndul lui e bun doar cît e bun, trz mosfet originali sînt greu de găsit şi e dificil de reparat, ca concepţie ergonomică e un coşmar.

...............

Căutaţi amplifuri cu trz normali, uşor de reparat, puterea contează mai puţin, văd că fiecare încearcă să convingă cu părerile proprii despre diverse amplifuri.

Link spre comentariu
Vizitator ewald001

@ewald001,

 

Iti recomand sa faci un test simplu: scoate puntile ce leaga filtrul de sub de celalalt si alimenteaza numai partea superioara: media joasa si inalta. Vezi daca esti multumit de sunetul reprodus cu amplificatorul din dotare. Daca esti multumit de sunet, incearca sa utilizezi un alt amplificator care sa alimenteze doar difuzorul de joase. Daca amplificatorul are control de ton, taie inaltele si media pentru a usura separarea celor doua cai.

Pentru medie + inalta un amplificator de min. 50W /c. ar fi suficient, sau un amplificator cu tuburi de min. 20W/c.

Pentru joase, un amplificator mai "teapan", in jur de 100W/c., preferabil cu control de ton, sau, un amplificator de subwoofer, eventual SH, cu reglarea punctului de la care " iese din peisaj" si reglaj de faza. Pentru teste poate fi si imprumutat. Testele vo rlamuri multe aspecte, inclusiv si datele tehnice ale unei viitoare investitii.

succes!

0744-846.249 a.m.

Multumesc pentru recomandare VTP!Nu ma pot lauda ca mi-as fi bagat mainile vreodata in interiorul unei boxe si,nu doresc sa fac vreo greseala care m-ar costa scump.Dar in reglaj sunet,zic eu ca nu ma fac de rusine,cu toate ca nu am experienta ta cat si a multora de pe acest site.Absorb absolut TOATE raspunsurile care vin aici si,in momentul in care iau decizia finala,nu voi ezita sa te contactez sau alti membri de aici.Si-asa am fost pacalit intr-o masura cam mare in momentul achizitionarii boxelor,dar am niste circumstante aici...La fel ,reconditionarea acestora  nu stiu in cata masura a fost realizata in mod profesionist si,chiar multumesc catorva persoane de aici care m-au intrebat daca "mesterica" din Germania si-a facut treaba cum trebuie.Nefiind in domeniu si necunoscand oameni ce se implica foarte mult in ceea ce inseamna audio,am apelat la aceasta persoana (dar si aici este o poveste...).Ma bucur ca aici am gasit sprijin si chiar multumesc tutror!!!

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Eu sunt curios cum se aud pe un amp cu tuburi,sunt cam mari aceste incinte,ai cumva posibilitatea sa le aduci la mine la sala de repetiții, ma uit și la filtre,sa vedem ce a făcut neamțul.0724156363

Editat de viobio
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator ewald001

Buna dimineata!Imi cer scuze ca raspund asa de tarziu,totusi multumesc TUTUROR care s-au implicat referitor la problema mea.Am avut o perioada nu chiar foarte buna din punct de vedere al sanatatii,motiv pentru care am cam fost absent.Nu contest faptul ca poate nu am toate accesoriile complete,

 

Eu sunt curios cum se aud pe un amp cu tuburi,sunt cam mari aceste incinte,ai cumva posibilitatea sa le aduci la mine la sala de repetiții, ma uit și la filtre,sa vedem ce a făcut neamțul.0724156363

Buna dimineata!Din pacate,nu am posibilitatea de a ma deplasa cu ele,am avut o perioada cam trista din punct de vedere al sanatatii.Dar DORESC din tot sufletul sa le asez...sa "mi le aseze" cineva la justa lor valoare.Am avut o discutie si cu d-nul Mateescu,chiar am avut placerea deosebita de a-l asculta pe acest segment.Personal...il admir si felicit pe acest DOMN care stie sa si fie un foarte bun interlocutor.Din cauza starii mele,a trebuit sa stagnez momentan repararea boxelor.Voi da un telefon la numarul pe care l-ati afisat.Multumesc!

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări