Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Informatii amplificator HI-END


Vizitator ewald001

Postări Recomandate

Vizitator ewald001

  Buna seara tuturor membrilor de pe acest site!

Am cumparat de curand o pereche de boxe INFINITY KAPPA 9A.Ma puteti ajuta si pe mine cu privire la o recomandare venita din partea audiofililor,ce receiver sau amplificator as putea cumpara pentru boxele mele?Mentionez ca am un RECEIVER YAMAHA RX-450,sunt multumit de el in comparatie cu un Pioneer nu mai retin modelul,un Nakamichi Receiver 2,Sony (la fel am uitat modelul) care odata legate la boxe,cinelul spre exemplu "il auzeam de parca era in debara".Ma interesa un aparat pentru redare HI-END,ceva cu mult peste Yamaha ce il am momentan.Bugetul alocat ar fi in jur de 1500-2000 lei.Astept din partea dumneavoastra recomandari.Va multumesc!

Link spre comentariu

Dacă nu eşti obişnuit cu amplifurile aşa numite ''Hi-end'' vei fi dezamăgit. Sînt diferite ca schemă de amplifurile ''de casă'', majoritatea nu au corecţii de ton. 

Dacă toate amplifurile citate mai sus nu au reuşit să scoată înalte suficiente, problema e în boxe.

Link spre comentariu
Vizitator ewald001

Dacă nu eşti obişnuit cu amplifurile aşa numite ''Hi-end'' vei fi dezamăgit. Sînt diferite ca schemă de amplifurile ''de casă'', majoritatea nu au corecţii de ton. 

Dacă toate amplifurile citate mai sus nu au reuşit să scoată înalte suficiente, problema e în boxe  

Multumesc pentru raspuns IN PRIMUL RAND!!!

Boxele nu au probleme,cu toate cel care mi le-a vandut ma pacalise.Pentru a le readuce la justa lor valoare,a trebuit sa "rascolesc" pe site-urile din Europa pe cineva care  ar fi avut difuzoarele ce ma interesau.Am gasit in Germania pe cineva care MI LE-A PUS LA PUNCT inclusiv crossover-ele!!!M-a costat ce-i drept...Problema este ca nu mi-au trecut prin mana diverse amplifuri pentru a-mi face o oarece cultura pe acest segment.Amplifurile mai sus mentionate,au fost cumparate fara a ma consulta cu cineva de specialitate si,parca nu imi mai vine sa tot cumpar facand stocuri de amplifuri.RX-ul l-am cumparat dintr-o prostie,avand in vedere pretul de achizitie.Am ramas surprins cand am vazut cum le-a spus "LA REVEDERE" din mers la capitolul sunet rivalilor sai Nakamichi,Pioneer,Sony.Si m-am gandit ca cineva care este in domeniu,imi poate recomanda cateva amplifuri HI-END.si sa pot alege ceva cu mult mai bun decat YAMAHA RX-450.Am uitat sa specific faptul ca detin si un procesor de sunet KENWOOD GE-7030!

Link spre comentariu

S-ar putea ca problema sa nu fie cu boxele ci cu urechile (fara suparare). Daca te obisnuiesti cu inaltele stridente sau mult prea evidentiate ai nevoie de o perioada de acomodare (nu spun ca e neaparat cazul de fata, dar ar trebui luat in considerare aspectul).

Link spre comentariu

 

....Am cumparat de curand o pereche de boxe INFINITY KAPPA 9A.......Bugetul alocat ar fi in jur de 1500-2000 lei.

Boxele sunt super ok numai ca itzi trebuie un amplificator care sa le poata duce. Sunt recunoscute pt impendantza joasa ( coboara sub un ohm)si pt cate amplificatoare au facut praf.

High-End nu o sa iei niciodata cu 400-500€ nici macar defect. Defecte se invart de la 1.000€ in sus si ok de la 3.000€ pana la 20.000€.

SOVEREIGN,McIntosh,Accuphase,Wadia...ceva de genul asta.Eu am probat multe amplificatoare pe boxele astea si nu toate au facut fata intrand in protectzii la unele pasaje muzicale.Daca amplificatorul nu e facut sa mearga in 2 OHM poti sa-l uiti pe boxele astea.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

 

Boxele nu au probleme,cu toate cel care mi le-a vandut ma pacalise.Pentru a le readuce la justa lor valoare,a trebuit sa "rascolesc" pe site-urile din Europa pe cineva care  ar fi avut difuzoarele ce ma interesau.Am gasit in Germania pe cineva care MI LE-A PUS LA PUNCT inclusiv crossover-ele!!!M-a costat ce-i drept...Problema este ca nu mi-au trecut prin mana diverse amplifuri pentru a-mi face o oarece cultura pe acest segment.Amplifurile mai sus mentionate,au fost cumparate fara a ma consulta cu cineva de specialitate si,parca nu imi mai vine sa tot cumpar facand stocuri de amplifuri.RX-ul l-am cumparat dintr-o prostie,avand in vedere pretul de achizitie.Am ramas surprins cand am vazut cum le-a spus "LA REVEDERE" din mers la capitolul sunet rivalilor sai Nakamichi,Pioneer,Sony.Si m-am gandit ca cineva care este in domeniu,imi poate recomanda cateva amplifuri HI-END.si sa pot alege ceva cu mult mai bun decat YAMAHA RX-450.Am uitat sa specific faptul ca detin si un procesor de sunet KENWOOD GE-7030!

 

Şi eşti sigur că acum funcţionează bine şi se aud corect, ca atunci cînd au ieşit din fabrică? Mai văd unele plîngeri pe saituri legate de boxele astea, dar legat de redarea joaselor, culmea. La ce difuri au în dotare trebuia să simţi înaltele foarte bine, în afara cazului cînd ar fi defecte unele din ele, sau legate aiurea de meşterică ăla din Germania. Le puteai recondiţiona foarte bine în România, cu mai puţine probleme. Faţă de ce alte boxe ai făcut comparaţie şi n-ai auzit înaltele? Pînă nu te lămureşti cu starea reală a boxelor nu are rost să cauţi alte amplifuri.

Link spre comentariu
Vizitator ewald001

S-ar putea ca problema sa nu fie cu boxele ci cu urechile (fara suparare). Daca te obisnuiesti cu inaltele stridente sau mult prea evidentiate ai nevoie de o perioada de acomodare (nu spun ca e neaparat cazul de fata, dar ar trebui luat in considerare aspectul).

Nu ma supar pentru faptul ca cineva incearca sa ma povatuiasca,sau sa imi arate unde gresesc.Din contra,multumesc celui care "intinde o mana".Si,apreciez foarte mult acest lucru!Referitor la problema mea,nu  urechile sunt problemele,imi pare rau ca nu am posibilitatea sa redau exact printr-o inregistrare si sa atasez undeva aici pasajele/sunetele redate de fiecare aparat in parte.Sigur,veti fi in asentimentul meu!

  P.S.Nici eu nu sunt de acord cu inaltele care sunt stridente.

Acestea sunt boxele ? Punerea la punct a inclus si .... ?

Da!Acelea sunt!Dar decat boxele."Surplusul" ma depaseste deja.Multumesc frumos pentru gluma,m-a destins pot spune.

Link spre comentariu

@ewald001: Dupa cum s-a subliniat si aici, cu greu o sa gasiti un amplificator de serie potrivit, care sa se si încadreze în buget. Cel mai bine ar fi sa încercati sa ascultati boxele pe amplificatoare DIY ce pot debita curenti mari (DJ Leco, Quasar by Vicol Audio, RMI-FC100 al lui Roender si eventual SARA al lui RaimondAudio). Poate se potriveste vreunul.

Mie mi-a placut cum merge RMI-FC100 pe boxe Infinity.

Link spre comentariu
Vizitator ewald001

Şi eşti sigur că acum funcţionează bine şi se aud corect, ca atunci cînd au ieşit din fabrică? Mai văd unele plîngeri pe saituri legate de boxele astea, dar legat de redarea joaselor, culmea. La ce difuri au în dotare trebuia să simţi înaltele foarte bine, în afara cazului cînd ar fi defecte unele din ele, sau legate aiurea de meşterică ăla din Germania. Le puteai recondiţiona foarte bine în România, cu mai puţine probleme. Faţă de ce alte boxe ai făcut comparaţie şi n-ai auzit înaltele? Pînă nu te lămureşti cu starea reală a boxelor nu are rost să cauţi alte amplifuri.

Sa fiu sincer,la vremea respectiva am tot intrebat colo colo cine ar putea sa repare Kappa in Romania.Numai ca multi au dat din umeri,nestiind unde sa ma directioneze.A fost si greseala mea ca nu am deschis un topic legat de acestea pe acest forum,ar fi fost imposibil sa nu fiu directionat de catre cineva de aici catre o persoana specializata in domeniu.Dar...a trecut.Ai perfecta dreptate in ceea ce ai spus,incontestabil!Intr-o alta ordine de idei,boxele le-am testat pe aparatele ce le-am mentionat,nu am facut comparatie cu o gama mare de boxe...Sa fiu sincer,am avut si am o afinitate pentru aceasta marca.Am mai ascultat pe  niste difuzoare auto  Infinity la cineva care l-am cunoscut accidental.Spunea ca a mai schimbat cateva randuri de difuzoare auto pana a ramas la acestea.Tipul era foarte multumit,ca si mine dealtfel pentru ce am auzit.

 

Boxele sunt super ok numai ca itzi trebuie un amplificator care sa le poata duce. Sunt recunoscute pt impendantza joasa ( coboara sub un ohm)si pt cate amplificatoare au facut praf.

High-End nu o sa iei niciodata cu 400-500€ nici macar defect. Defecte se invart de la 1.000€ in sus si ok de la 3.000€ pana la 20.000€.

SOVEREIGN,McIntosh,Accuphase,Wadia...ceva de genul asta.Eu am probat multe amplificatoare pe boxele astea si nu toate au facut fata intrand in protectzii la unele pasaje muzicale.Daca amplificatorul nu e facut sa mearga in 2 OHM poti sa-l uiti pe boxele astea.

Multumesc pentru incurajare si raspuns totodata.Voi tine cont de sfatul acesta,va trebui sa mai strang ceva bani pentru cumpararea unui amplif pe masura.Ma bucur ca am intalnit persoane ce le-au trecut asemenea boxe,astfel incat sa ma ajute cu un sfat pe masura.Multumesc inca odata!

Link spre comentariu
Vizitator ewald001

@ewald001: Dupa cum s-a subliniat si aici, cu greu o sa gasiti un amplificator de serie potrivit, care sa se si încadreze în buget. Cel mai bine ar fi sa încercati sa ascultati boxele pe amplificatoare DIY ce pot debita curenti mari (DJ Leco, Quasar by Vicol Audio, RMI-FC100 al lui Roender si eventual SARA al lui RaimondAudio). Poate se potriveste vreunul.

Mie mi-a placut cum merge RMI-FC100 pe boxe Infinity.

Buna seara stimate domn si,va multumesc si dumneavoastra pentru interesul manifestat la problema mea.Intradevar,va trebui sa mai astept putin,sa ma strang ceva bani pentru a putea achizitiona un amplif pe masura boxelor Infinity!Imi puteti comunica cam ce preturi au amplifurile ce le-ati mentionat?Va multumesc!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări