Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sa construim un incarcator solar - cel mai simplu mod


Postări Recomandate

Pentru ca incarcatoarele comerciale sunt foarte scumpe si foarte proaste.

Ei vor sa fie si mic sa aiba si energie mare cceace nu se poate.

 

- utilizat la Tableta, Laptop, telefon

- sa iasa ieftin

- cu componente usor de gasit

 

Variante gasite de mine:

-Cumperi un panou solar de vreo 20x20cm (dar nu stiu de unde).

Restul electronicii o costruiesti.

 

- Cumper vrea o lampa solara de gradina, aia are si acumulator ar trebui sa fie ieftina. 

Mai construiesti un convertor UP DC_Dc si gata montajul.

Sau poti sa-i pui sursa liniara, dar inseriezi mai multe 'chestii' d-astea sa ai de unde scade tensiunea.

 

Stiti ceva de lampile astea ? Ce acumulator au in ele ?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

- utilizat la Tableta, Laptop, telefon

- sa iasa ieftin

- cu componente usor de gasit

 Cred că trebuie să te limitezi la tabletă și telefon....nu cred că ai avea răbdare să încarci laptop-ul la soare...vre-o două zile.Poate dacă folosești un panou de 1 metru. Fiindcă pe varianta cu invertor ridicător de tensiune (pentru laptop) ai avea nevoie de capacitate cam mare la acumulator...  Bănuiesc că vrei o soluție relativ portabilă...
Link spre comentariu

 Solutia portabila e panoul flexibil tip folie, majoritatea leptopurilor sunt astfel facute sa poata fi incarcate de la un panou standard de 12 v care scoate vreo 16 17 v la MPP. un convertor micut step up or step down nu e un cap de tara, mai multa de munca sa-l faci ca piesele, 50w se poate face cu piese in valoare de 10 lei.

Link spre comentariu

Aș vrea să văd de unde face rost de panouri solare pliabile ieftine și bune....că e clar ce se poate obține din panou de 20x20 cm....eu am zis că ar încărca un acumulator de laptop în două zile cu soare....cred că tot la chinezi apelăm..http://www.aliexpress.com/premium/folding-solar-panel.html?ptsid=1012000054866210&crea=58064349077&plac=&netw=g&device=c&aff_short_key=UneMJZVf&cv=1012000054866210&src=google&gclid=CjwKEAjw3sKpBRDJ7rDqzsyuhDASJACZAikiVC1A9wX7VNtzEAiWjKarfU0ZFZ3DqMb_M_ZDE9_LThoCIiPw_wcB

Link spre comentariu

 cu 10  ron pasivele se refolosesc, de ce sa le aruncam, am mai aruncat si eu la cine are nevoie, gunoiul unora comoara altora, sunt destule inductoare pe placi de monitor CRT sau chiar pe unele surse de calculator care pot fi folosite ca atare, sau se pot recupera miezurile si bobina de nou, irfz 44 1 ron, uc 3525 sau 3825 2-3 lei.

 Cele care nu le mai folsescs le debobinez si sarma o pun la cupru la reciclare, iar miezurile si carcasele le dau celor care au nevoie de ele.

Si miezurile de la trafo delinii arse sunt bune recuperate, am facut invertor din ele.

Link spre comentariu

Aș vrea să văd de unde face rost de panouri solare pliabile ieftine și bune....că e clar ce se poate obține din panou de 20x20 cm....eu am zis că ar încărca un acumulator de laptop în două zile cu soare....cred că tot la chinezi apelăm..http://www.aliexpress.com/premium/folding-solar-panel.html?ptsid=1012000054866210&crea=58064349077&plac=&netw=g&device=c&aff_short_key=UneMJZVf&

 

Foarte corect,

Posted Image

 

Panourile astea pliabile sunt o idie buna.

Ca au suprafata mare si pot fi si srtransa incap in genarta.

 

Dar de unde la cumparam ?

De pe diverse site-uri din strainatrate, eu inca nu stiu sa cumpar.

 

Poate de la magazine romanesti........

 

Un asfel de sistem il putem constreui si noi. Sidaca inseriez mai multe panouri o sa ai tensiune suficinet.

Nu mai ai nevoie sa constrruiesti niciun convertore.

 

Daca ai ajuns la 10V-20V, deja porti folosi un incarcator auto ca surs DC-DC. Ala cred ca merse dela 8V...40V input. Ramane de vazut.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Transportul este de cele mai multe ori inclus în preț, pentru mărfuri ușoare și cu gabarit mic.Nu trebuie decât să virezi banii vânzătorului prin PayPal și suma va fi reținută într-un cont tampon, de unde va fi virată respectivului doar când tu confirmi primirea coletului și integritatea mărfii.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări