Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

6P3C-E & EF80 PP AB2


Postări Recomandate

Vai! ar trebui sa ma simt flatat ca nu mai poti de grija obsesiilor mele. Hai sa facem un rezumat, este de-a dreptul intristator sa faci aluzii la ceva si sa nu satisfaci curiozitatea cititorilor. Se intelege, este vorba despre obsesiile mele.

 

@dvb, votez si eu cu hirtia milimetrica/patratele, diferenta este formatul, virtual. Nu mai cheltui atit de mult cu hirtia, radiere si mine. Asa ca desenul reflecta ceva ce eu am facut si nu iscusinta, desigur superioara, a PC-ului de a prelua sarcinile plictisitoare ( a se citi anoste). In plus obtin usor masca pentru transfer termic. Desigur un cablaj pentru audio este putin diferit fata de unul pentru digital sau RF. Se subintelege, traseul de masa.

Editat de RockDok
Link spre comentariu

Nu a trecut neobservata fina ironie a actionarii bumbului "Multumeste". Daca nu te-ai hotarit inca sa renunti la activitatea de bagatu' batzului prin gard continuam, nu s-au terminat treptele pe care pot cobori. Daca da, am sa trimit o notificare admin-ului sa ne scape de posturile de la #74 pina la acesta inclusiv.

Link spre comentariu

pt cine vrea sa vada o capodopera in materie de proiectare cablaj cu tuburi recomand "mesa boogie dual rectifier "-oricare model.daca intelegi ce-a facut omul acolo nu mai trebuie sa stii nimic despre proiectarea cu tuburi la orice nivel de semnal impedanta etc...Departarea intre traseele plus si minus este radianta, dar are un vector si un scalar care se compune cu alti vectori si alti scalari, iar rezultatul la anumite distante, densitati de curent, camp pot da ceva mult sub -70db , aceasta fiind limita snr traditionala in echipamentele de sunet.proiectarea pcb este un compromis.modul ideal de proiectare in audio dupa opinia mea este cel sandwich folosit de PHILIPS in anumite statii din anii 60 -70 si de Siemens, HP si altii in echipamentele industriale in care piesele sunt prinse intre doua cablaje paralele, toti rezistorii si condensatorii fiind axiali , paraleli intre ei si perpendiculari pe placile cu trasee.Se pot rezolva probleme extrem de nasoale astfel.Neajunsul este depanarea aproape imposibila.In echipamentele industriale puteti gasi socluri speciale montate perpendicular pe cablaj pt tuburi care vor sta paralel cu pcb-ul astfel incat sa se asigure o circulare a aerului la montaj in picioare.Asta e unul din aspectele care pot incurca orice proiectant:ventilarea naturala.Apoi in orice televizor o sa vezi portiuni de pcb taiate, intrerupte ori gaurite pt ca mai e vorba si de conductivitatea cablajului la anumite tensiuni-curenti si punerea in paralel a traseelor de plus si minus la 1mm distanta si diferenta de potential de sute de volti devine o gluma buna.Evident proiectarea multilayer poate rezolva orice problema, dar din fericire domeniul audio nu este RF...In cartile despre norme de compatibilitate electromagnetica si cele despre proiectarea antiparazita si impotriva interferentelor (eu am gasit doua in romaneste pana acum)gasiti toate explicatiile de rigoare.La fel la rubrica audio cu tranzistori in regia lui Sharky.In opinia mea nu trebuie exagerat ...perfectiunea nu exista.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Isi face bine treaba, daca-i sa ma iau dupe ureche. Cum asta nu-i destul, vreau in prima faza un tester pentru EF80, apoi unul pentru 6P3C-E. Dupa ce vad cum urmaresc lampile dreptele de sarcina, imperecherea lor nu mai reprezinta o problema.

post-181480-0-32223700-1446978323_thumb.jpg

post-181480-0-56699500-1446978472_thumb.jpg

post-181480-0-81047200-1446978483_thumb.jpg

Editat de RockDok
Link spre comentariu

Conform graficului atasat, Ig2 de la 0mA la un Ug1 de -5V ajunge la 8mA pentru Ug1=0V, asta la un Ug2 de 170V.

Ub de 250V este stabilizata, asta inseama ca zennerul trebuie sa compenseze variatia de curent de la 0mA la 8mA a g2 astfel incit sa mentina 170V pe g2 iar Izenner sa fie intre limitele Izmin( 0.1*Izmax) pentru Ig2 8mA si Izmax pentru Ig2=0mA.

Un Izmax de 10mA ar trebui sa fie OK, la fel si o putere disipata totala de 2W. Parca vad o stabilizare mai bine gindita pe g2, nu cu un simplu zenner.

post-181480-0-12984600-1446997803_thumb.jpg

Editat de RockDok
Link spre comentariu

Mai simpla imi pare metoda de imperechere direct in montaj.

Schema "as built":

post-181480-0-59774900-1447585226_thumb.jpg

si modul de lucru al 6P3C-E la PSF de 320V:

post-181480-0-74375100-1447585491_thumb.jpg

 

Cum plictiseala-i mare, neavind ce face m-am uitat peste catalogul 6P3C-E si mare-mi fu uimirea cind am vazut graficul pentru atac pe g2. Atasez scornelile, poate au vre-un sens.

post-181480-0-07383700-1447585522_thumb.jpg

post-181480-0-25709200-1447585528_thumb.jpg

post-181480-0-66879900-1447585537_thumb.jpg

Link spre comentariu

Mda, as avea ceva comentarii dar mi-i ca imi sar in cap cei ce nu gindesc la fel... La subiectul curent trebuie sa schimb sursa. ETD44 lucreaza la o inductie prea mare in miez si trece de 80 de grade. In traducere sectiune prea mica pentru ventilatie naturala. Trec la trafuri separate pentru Ub si Uf cu Uf flyback si stabilizat pe 6.3V Pimul avantaj este intirzierea Ub, apoi ca tine 6.3V chiar daca o lampa isi pierde filamentul.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări