Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

televizoare cu backlight LED


Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator dani502017

O solutie ar fi sa conectezi ledurile originale in paralel si sa le alimentezi de la o sursa de 5v/20a reglabila. Am discutat despre asta aici: http://www.elforum.info/topic/124064-lg-32lb561b-nu-se-lumineaza-display/

Mai Constantine,eu inteleg ca iti place sa muncesti aiurea sa tai baretele sa lipesti ledurile in paralel sa pui sursa externa,o gramada de improvizatii,ne mai plac si noua improvizatiile dar nici asa ,tu te-ai gandit la client? daca se duce cu tv la reparat la un alt meserias si vede ce operatiuni ai facut tu acolo? crezi ca il mai repara careva?In fine tu fa cum crezi , e problema ta dar nu mai da sfaturi la nimeni sa faca asa ceva cand sunt metode simple si costuri mici.Intr-o zi te vei trezi cu clientii la usa sa le platesti tv0urile la nebunia aia ce faci tu.

O seara buna iti doresc!!!

Link spre comentariu

Sursa de 5V/20A costă în Bacău cam 120-150,lei...așa că e o metodă scumpă(în ceea ce mă privește),muncă multă...

Ideea însă e bună,se pot întrerupe leduri într-o veselie și tv-ul tot funcționează.

Trebuie avut în vedere ca firele care leagă sursa de leduri,să aibe secțiuni corespunzătoare.

Editat de Andrei Tabacaru
Link spre comentariu
Vizitator dani502017

Sursa de 5V/20A costă în Bacău cam 120-150,lei...așa că e o metodă scumpă(în ceea ce mă privește),muncă multă...

Ideea însă e bună,se pot întrerupe leduri într-o veselie și tv-ul tot funcționează.

Trebuie avut în vedere ca firele care leagă sursa de leduri,să aibe secțiuni corespunzătoare.

Vad ca acum a postat in toate topicurile legate de inlocuire leduri sa vada toata lumea metoda lui.Cu siguranta se vor gasi cativa sa macelareasca baretele si sa vezi cum scot banii pe altele noi!!!! :rade:

Link spre comentariu

Nu vreu sa fiu off topic,dar in urma cu 2-3 ani in urma am vazut pe un forum rusesc o modificare de la tuburi la leduri. Era un circuit cu mosfet facut,si parca era banda de leduri. Pacat ca nu gasesc unde este schema. Am avut doua cazuri de a repara baretele cu leduri. La un caz am avut originale leduri(adica bagheta complecta din alt tv) iar la un vestel am pus un led de 1w ,in loc de doua leduri. Intradevar ca pe circuitul delimitare a curentului am marit curentul.deocamdata merge ok. Dar ma ghindeam la banda leduri la 12v daca sar putea folosi cu modificari?

Link spre comentariu

Ratiunea de a pune leduri in serie si niciodata in paralel este simpla: in mod corect ledurile se alimenteaza in curent controlat (constant, uzual).

Deci in momentul cand ai un numar mare (sa zicem X) de leduri este preferabil sa controlezi un numar mic de curenti X/n. Asta pentru ca a controla un curent inseamna a-l masura si a inchide o bucla de feed-back de control.

 

A pune leduri in paralel ar insemna sa avem X curenti de controlat.

Si sa nu imi spuneti de rezistente serie sau alte prostii - controlul trebuie sa fie activ, pentru rezultate bune - si sunt convins ca nici o solutie tip paralel nu are control activ...

Nu mai vorbesc ca este usor sa manipulezi tensiuni de cateva sute de volti si mult mai greu sa rezolvi curenti foarte mari cum ar fi cazul unei solutii tip paralel.

 

Daca mai doriti lamuriri la nivel de principiu va stept la rubrica de LEDuri.

Link spre comentariu

 

Neavind ceva apropiat am inlocui ledul cu un led UV de 1W.Tv.a functionat cam 3 saptamani.Din start avea o nuanta albastra in directia led-ului.Garantie 3 luni.A fost readus la reparat.Cum nu gasesti leduri ,am improvizat in contimuare.Am cumparat de la un distribuitor multinational din tara LED 5W OSW4X2E5D1E care au tensiune de lucru 10V.Normal ar trebui montat pe un radiator dar nu am gasit solutia,in schimb pe terminale i-am lipit cablu flexibil gros cam de 2 mm,dezizolat cam 10 mm.Totul in ideea ca acesta va fi radiatorul.Eu am depistat ( +) LED cu o sursa de 12 v serie cu un bec de 5W impuls scurt ,cu o pensa ingusta am indreptat pinul Led-ului si am strans-o cat mai aproape de led pentru a-l proteja termic la lipire cu letconul .Am lipit un cablu rosu.La lipire se poate deteriora Led-ul.La fel am procedat cu (-) cablu negru.Daca led-ul este indreptat direct spre panel va aparea o zona mai luminata.Tv-ul functioneaza dar daca mai ajunge la mine voi folosi 2 diode paralel si orientate la cam 60 grade fata de panel in sensuri opuse.Am cautat sa cumpar

banda led completa sau leduri identice dar n-am gasit.Altii scurcicuiteaza Led-l defect,altii folosesc o
rezistenta.Fiecare cu metoda lui.

 

LED-urile UV au cam 1000 de ore viata, exista si modele cu viata (ceva) mai lunga, dar cu preturi aberante. LED-urile albe utilizate in backlightul TV-urilor sunt LED-uri albastre(436nm), cu luminofor galben coumarine 6.Lumina alba este rezultatului amestecarii luminii albastre produse de cip cu cea galbena produsa prin absorbtia luminii albastre de catre luminoforul galben.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări