Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
florinursu24

upc wifi free pe laptop

Recommended Posts

buna ziua deschid acest topic pentru ca nu am gasit alta,cu aceasi subiect,

intrebarea mea este,cum ma pot conecta cu laptopul pe reteaua upc wifi free

eu am cont si sunt abonat upc,dar din cate am inteles se poate doar cu telefonul

si tableta problema este ca eu port laptopul cu mine la servici unde prind semnal

de la upc wifi free,si ar fi foarte bine sa imi pot configura cumva placa wireless sa 

fie compatibila,asemenea unei tablete sau telefon,probabil sunt niste programe 

sau setari prin care sa fac un profil nou wireless cu setarile corespunzatoare 

pentru a ma putea loga pe upc,astep sfaturi de la voi mersi.

daca gaseam nu mai intrebam nu? am gasit doar niste imagini cu setari pe care le-am urmat dar fara rezultate,cand introduc id-ul si parola dau conectare,si imediat imi apare sa introduc din nou,prima data am crezut ca nu am introdus id sau parola corect dar nu e asta problema,pe un forum am citit ca doar pentru telefon si tableta este upc-wifi free.

Sunt permise conectarea pana la 5 dispozitive simultan pe aceasi cont,deci nu cred sa fie blocat pe MAC adress atata timp cat nu folosesti mai mult de 5 dispozitive,problema pare sa fie mai degraba la tipul de conectare ex: enscyption tipe sau security tipe nu este la fel ca pe telefon sau tableta.

Deci WEP / WPA / WPA2 este la fel indiferent daca este laptop sau tableta / telefon, deci de la asta nu poate fi. De unde stie ISP-ul care dispozitive apartin carui abonat? Se face un log-in pe ceva pagina la conectare? Daca da, posibil ca acolo vad ei de pe ce sistem se realizeaza conexiunea, deoarece browser-ul transmite si informatii despre sistemul de operare si browser-ul folosit.

Buna! Daca nu ai reusit inca uite setarile pe care trebuie sa le faci... http://www.upc-cablecom.ch/content/dam/www-upc-cablecom-ch/Support/wifi-spots/steps/windows7/Anleitung%20Wi-Free_Windows%207_0814_e.pdf

Si eu am avut aceeasi problema dar am urmat pasii si am reusit sa ma conectez de pe laptop.

Ai reusit? eu am urmat pasii acestia de 5 ori inainte sa postez aici intrebarea si nu am reusit nici cum . :rade: