Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
georgeDRACU

lichid stropit pe display=2 dungi verticale help

Recommended Posts

salutare all!! ieri fiimiu de 5 ani a stropit cu solutie de geamuri pe ecranul led  tv samsung ue 32 eh500 full hd 82 cm  in functiune,,dupa ce am vazut ce a  facut am strers repede cu cu prosop hartie,dupa cateva minute  a inceput sa bolboroseasca tv...panica panica panica,l-am scos din priza repede l-am lasat afara la uscat 12 ore,apoi l-am bagat in priza si... o laie 2 dungi pe mijlocul ecranului,tv are aproape 2 ani...l-am desfacut incet si am vazut ca are 6 mufe de plastic care duc din display in 2 pcb, a 3 ia mufa din stanga face figuri ,daca apas pe ea dungile tiind sa dispara,dar cum iau mana apar la loc..am dat cu feonul cu aer rece dar la fel 2 dungi...destul de late 3 4 mm,intrebarea mea este se mai poate face ceva la el??? adica se poate schimba acea mufa din display sau e cu totul? si daca da cat ma costa,eventual inlocuire display +manopera.Astept raspunsuri si eventual un depanator cu oferta in pm cu nr de tel.ps stau in bucuresti

post-232792-0-80139300-1428234117_thumb.jpgpost-232792-0-16140000-1428234143_thumb.jpgfoitele de care vorbesc adica contactele vin din display si sunt lipite pe cele 2 pcb nu vad cum as putea sa le curat,sau sa le desfac eu nu sunt electronist...infiltrarea este intre foita si display a 3 ia foita de la stanga la dreapta,help plssssssss sau platesc mester pt reparare azi sunt on toata ziua

Edited by georgeDRACU

S-a infiltrat lichid între sticlă și panglica flexibilă, din păcate e o operațiune foarte riscantă remedierea respectivă.S-au creat întreruperi și/sau punți conductive între trasee.Șansele sunt foarte mici din păcate să se recupereze complet acel panel.Ar trebui dezlipite panglicile, curățat panelul bine și relipite altele noi, dar sunt puțini care pot face asta.Nu e imposibil, dar....

Dacă vă duceți la un service Samsung, vor schimba garantat panelul complet, acolo nu se cunoaște noțiunea de ,,recuperare,,. Și probabil va costa cam jumate din prețul inițial al TV-ului.Poate găsiți pe cineva care are cu ce să încerce relipirea foliei flexibile, eventual înlocuirea celor două panglici, asta dacă nu conțin și integratele buffer...

nu ar fi o problema banii atata timp cat pretul total al lucrarii este pana in jumatatea valorii produsului,ideea era sa nu sa ma coste cat unul nou adica 1000 1200 lei,tv are pretul acum de 1200 lei,eu am dat 1350 acum 18 luni,unde ma pot adresa pt recuperare??? repet daca merge bn daca nu asta e panel nou,multumesc

Edited by georgeDRACU

nu merge cu buretel..pt ca raman 2 dungi de 1mm fiecare..cred ca sa dezlipit vreu-un contact  sau e in scurt, partea rea este ca sunt minuscule contactele pe panglica abea se vad  la lumina iar in locul unde itra panglica la ecran nu se vad contacte..,presupun ca sunt in interiorul panelului,daca aveti vre-un tv defect si credeti ca se potriveste panelul contactati-ma daca nu gasesc rezolvare in 2 3 zile il duc la service samsung pana atunci mai astept si mai sun sa intreb la service tv cat m-ar costa panelul nou sau sh,nu cred ca e idee buna cu spray pt ca bag alte lichide in panel si cred ca o sa am mai multe dungi:(

Edited by georgeDRACU