Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificatorul din ROSTOV 105 !


Vizitator daniel dan

Postări Recomandate

Vizitator daniel dan

SALUT !!!

 

De curand am reconditionat un ROSTOV 105 total si as vrea sa stiu se poate cumva inlocui etajul final cu unul mai puternic ???

Eu din cate stiu si din discutiile pe diferite forumurii sau spune ca scoate 2 x 15 watii reali pe 8 ohmi ,dar in trecut am citit intro revista TEHNIUM la inbunatatiri pentru magnetofonul ROSTOV 105 cum ca pe placa de tonurii sunt 2 semireglabile R1 si R16 SI SE REGLEAZA INPLICIT PUTEREA DE IESIRE PE CANAL !!!

Este adevarat se poate regla puterea de iesire , a facut cineva asa ceva chiar si cu inlocuirea etajului final ???

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Puterea de iesire este limitata de trafo, degeaba inlocuiti etajul final. Eventual se poate face o modificare la etajul final (dublarea finalilor) ca sa reziste pe 4 ohmi in conditii de siguranta la volum mare...in felul asta se castiga inca vreo 10W. Cu toate ca nu am schema cred ca Rostov are undeva la 25W/8 ohmi, spun asta pentru ca acum ceva timp, eu eram cu Kastan-ul (estimat la 2x15W/8ohmi) si o cunostinta cu un Rostov din asta...care se auzea mai tare decat Kastanu' meu (era destul de enervant pentru mine aspectul asta).

Link spre comentariu

Nimeni nu citeşte cu atenţie prospectul Rostov-ului, acei 15W sînt puterea minimă în anumite condiţii. Altfel are puterea similară cu A-350, avînd aceeaşi alimentare, doar amplificarea e mai mică. O poţi mări micşorînd R14,16 de la 1,1k la 820...680, minim 560 Ohmi, verificînd stabilitatea.

Link spre comentariu

SALUT !!!

 

De curand am reconditionat un ROSTOV 105 total si as vrea sa stiu se poate cumva inlocui etajul final cu unul mai puternic ???

Eu din cate stiu si din discutiile pe diferite forumurii sau spune ca scoate 2 x 15 watii reali pe 8 ohmi ,dar in trecut am citit intro revista TEHNIUM la inbunatatiri pentru magnetofonul ROSTOV 105 cum ca pe placa de tonurii sunt 2 semireglabile R1 si R16 SI SE REGLEAZA INPLICIT PUTEREA DE IESIRE PE CANAL !!!

Este adevarat se poate regla puterea de iesire , a facut cineva asa ceva chiar si cu inlocuirea etajului final ???

 

Scoate mai mult de 15 W a spus mai sus acest lucru  si colegul ZAL , in ce priveste semireglabilele de pe placa corectorului de ton este vorba despre R15 si R20 care stabilesc nivelul de iesire din preul corector de ton implicit  nivelul de intrare in etajul final .

 

Daca nu supramodulezi intrarile ( asta in cazul folosesti magnetofonul pe post de statie ) poti sa dai la maxim semireglabilele R15 respectiv R20 insa vor creste considerabil si distorsiunile .

Amplificatorul rostovolului nu este rau insa marele neajuns este de fapt preul corector de ton care un zgomot de fond infernal .

 

Mai bine apelezi la un amplif stand alone in care bagi semnal de pe iesirea de linie a rostov-ului

Puterea de iesire este limitata de trafo, degeaba inlocuiti etajul final. Eventual se poate face o modificare la etajul final (dublarea finalilor) ca sa reziste pe 4 ohmi in conditii de siguranta la volum mare...in felul asta se castiga inca vreo 10W. Cu toate ca nu am schema cred ca Rostov are undeva la 25W/8 ohmi, spun asta pentru ca acum ceva timp, eu eram cu Kastan-ul (estimat la 2x15W/8ohmi) si o cunostinta cu un Rostov din asta...care se auzea mai tare decat Kastanu' meu (era destul de enervant pentru mine aspectul asta).

 

Alimentarea etajului final la rostov se face cu + 27V / - 27V asa ca tind sa cred ca puterea lui e ceva marisoara undeva pe la 30 W daca nu gresesc .

Editat de Dominicue
Link spre comentariu
  • 4 ani mai târziu...

Nu neapărat, de vreme ce am înlocuit toți condensatorii, mam gândit ca ar fi bine sa pun și tranzistori noi...... Mai ales în cazul meu în care am pe un canal kt 808 originali și 2n3055 pe celalalt, sunetul e ok dar vreau pe ambele canale aceiași tranzistori..... Am citit ca mj15024 ar fi cei mai indicați dintre cei echivalenți, este corect? Dacă da, ce câștig aduc aceastia, întreb pentru ca sunt dubli la preț fata de 2n3055..... 

Editat de david321
Link spre comentariu

Am înțeles ideea, asa ca am montat 2n3055 noi nouti pe ambele canale, amplificatorul funcționează perfect, suna cel puțin la fel de bine ca și un luxman l4, pe înaltă chiar e mai finuț după urechea mea, nu am nici un fel de brum sau fasait...... În plus merge rece, după ore ascultat la volum moderat nu se incinge absolut deloc, chiar nu ii înțeleg pe cei care se plâng de acest amplificator, pentru o camera mi se pare mai mult decât suficienta puterea, eu merg cu el pe o pereche Magnat all ribbon 8p vintage și la jumătate de cursa a volumului se aude destul de tare, deși boxele sunt mult mai potente.... 

all-ribbon-83.jpg

Editat de david321
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări