Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

VU-Metru analagic

Recommended Posts

M-am apucat sa construiesc vu-metrul din poza si am cateva intrebari.Una dintre ele ar fi ca nu gasesc condensator de 50uF.O a doua intrebare ar fi ca daca eu alimentez schema in curent continuu dc mai am punte redresoare?Si ultima intrebare la masa vine si minusul si firul litat suprapuse?Adica eu pt semnal folosesc fir ecranat.Si vin odata cu mijlocul firului ecranat in potentiometru si cu firul litat la masa?

post-232399-0-49544600-1426685121_thumb.jpg

• Replies 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

cond de 50 uF nu se mai fabrica probabil dar folosesti 47uF.

Puntea redresoare este utilizata pentru redresarea semnalului introdus in vumetru, ca doar este semnal audio (probabil), nu este o tensiune continua.

Edited by NOSTALGIC

In decembrie trecut, am finalizat o statie de amplificare cu patru canale, la care am adaugat exact schema in cauza.

Merge oricare tranzistor, indiferent de factorul de amplificare, eu am pus BC 171A IPRS, si diode 1N4007, poti pune si punte redresoare 1PM8, si merge de zbarnaie, asa ca poti folosi ceea ce ai fara probleme.

Posted Image Posted Image

Posted Image

Insa nu i-am terminat si fata.