Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa Digitala 0-25V 0-5A cu Atmega8-LCD-LM723


Postări Recomandate

Poate ca sunt "carcotas", dar comentariile mele consider ca sunt pozitive. Nu te invat de rau. Si eu fac electronica tot ca hobby dar incerc sa si inteleg schemele.

Legat de frecventa PWM am luat varianta cea mai "buna". Cu oscilatorul intern Atmega8 merge la maxim la 8MHz. In fast PWM mode fara prescaler  8000000/1024=7812.5

PWM de 7.8kHz filtrat cu R=10k ,C=10uF rezulta cam 2mV * 5 (amplificarea) aproximativ 10mV riplu. E cam mult. Daca alimentezi circuite audio sensibile o sa-l auzi.

Link spre comentariu

Domnilor colegi @irai si gabitzu2006:

In primul rand ca nu v-a cerut nimeni nici parerea dar nici ajutorul dvs

Apoi aici suntem cu totii(unii) amatori si hobbysti in electronica care cautam sa realizam cate ceva in timpul nostru liber dar si de a fi un exemplu si un indemn pentru altii care se mobilizeaza mai greu

Aici nu-i laborator al unei mari firme sa fie scos pe piata un produs la cel mai inalt nivel

Fiecare face cum poate .S-a specificat ca ii un produs  realizat  de cineva care nu a dat codul sursa si mai mult decat atat se vinde destul de bine in POLONIA motiv pentru care nu avem acces la codul sursa

Orice produs poate fi perfectionat si imbunatatit fara doar si poate.Dar sa realizam intai produsul pentru a trage concluzii si a veni cu imbunatatirile de rigoare

Avem un obicei de a ne calca pe varfuri care aici nu-i de folos. Haideti sa dovedim un pic de respect colegial

Link spre comentariu

Comentariile unora, chiar daca au deranjat, au dus sper eu, la o mai buna intelegere a functionarii sursei. Irai a facut cel putin doua observatii pertinente, faptul ca tensiunea de referinta e obtinuta cu ajutorul unui LM7805, adica va varia functie de consum si temperatura, iar a doua, necesitatea unei mai bune filtrari a semnalului PWM. Ambele neajunsuri se pot remedia simplu, asta daca exista interes.

Link spre comentariu

LM723, ofera o tensiune de referinta, de cca 7V, foarte stabila si imuna la temperatura. Aceasta tensiune, printr-un divizor rezistiv, ar putea fi livrata MC, daca acesta admite o tensiune externa de referinta. A doua solutie, folosirea a cate unui mosfet de mica putere, fiecare comandat cu semnal PWM, dar alimentat cu tensiunea de referinta obtinuta din cei 7V. O filtrare mai buna a semnalului PWM, s-ar putea face marind R si C, din cele doua filtre, sau folosind un filtru LC, in locul celui RC, existent in schema.

Link spre comentariu

Am sa incerc sa preiau tensiunea de referinta de la LM723 sa o trec printr-un divizor rezistiv si sa o "duc" la MCU sa vedem ce rezultate obtinem.

 

NU ma pricep asa bine la MCU, dar daca Atmega8 are setat in bitii de configurare folosirea de referinta interna si nu externa? NU avem codul sursa ca sa putem vedea/modifica.

Editat de GeoMar
Link spre comentariu

nu exista referinta interna sau externa, din cate stiu eu. sau de fapt este o referinta interna de vreo 2,6V, care nu se poate modifica, nici ca valoare, nici ca sa selectezi referinta externa. ce are intern sau extern este valoarea ceasului de referinta si acesta se poate alege intern, cu anumite valori sau extern. cam atat am retinut din ce am studiat eu acest uc.dar ne putem lamuri rasfoind cele 2-300 de pagini cu date de catalog  :)

Link spre comentariu

Buna intrebarea @Myhayxx. :aplauze

Acele trasee unde "calca" padul le-am dat cu fludor in strat subtire si "finisate" apoi putin cu smirghel fin de 800 sau 1000, nu retin exact granulatia

 

Daca se v-a intampla sa am probleme, voi face o alta placuta pe care voi monta microswitch-uri, dar sper sa nu fie probleme.

Puteţi să adăugaţi în format electronic cablajele , fişierele pentru programarea microcircuitului... ?

Link spre comentariu

Am facut cateva teste, am compilat niste librarii/exemple pe arduino sa testez daca incap pe atmega8. Eventual se poate face upgrade la atmega328 care e pin compatibil.

 

LiquidCristal.h

HelloWorld -> 2022 / 55 (flash/ram)

Autoscroll -> 2370 / 41

CustomCharacter -> 2622 / 101

 

Keypad.h

HelloKeypad -> 3666 / 323

HelloKeypad3 -> 3902 / 560

EventKeypad -> 4020 / 325 

 

phi_interfaces.h

phi_matrix_keypad -> 3126 / 309

phi_rotary_encoder -> 2588 / 312

phi_ analog_keypads -> 2912 / 304

 

Lucrurile nu stau prea bine pentru combinatia atmega8/arduino. Daca te apuci sa optimizezi librariile pierzi avantajul arduino. Mai bine cu atmega328, diferenta de pret e de 7-8 RON .

Link spre comentariu

Daca tot am "prins" putin timp liber seara dupa servici, am montat mufele pe panoul frontal.

 

Pentru tensiunile de + si - 5 Vcc & 12 Vcc am montat mufe rosii (NU am gasita alta culoare cand le-am cumparat) cu toate ca as fi preferat o alta culoare, albastru, verde, galben, iar pentru masa am folosit clasicul negru.

 

Poate pe viitor cand voi achizitiona acest tip de mufe, dar de alta culoare, le voi inlocui pe cele de pe ramura de - 5 Vcc & 12 Vcc.

 

 

Posted Image

 

Posted Image

 

 

Posted Image

 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări