Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

Recent am făcut rost de acest aparat:

Posted Image

 

După  tuburile din interior pare a fi detector de radiații:

 

Posted Image

 

 

 

Scara aparatului e cu fosfor și în plus luminată de 2 becuri de 1V

 

Posted Image

 

Acum vin întrebările: aparatul avea un cablu cu 5 conductoare (tăiat, se vede și în prima poză), ce era la capătul acestui cablu? Cum se poate reface? Funcționează și așa? (N-am testat, n-am cumpărat încă baterii).

Cum se folosea?

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Aparatul din imagine, cum se spune mai sus, era un detector de radiatii, un radiometru cu sonda GM. Si nu cred ca era etalonat in grey ci in rontgeni. Scalaera impartita in doua: una pina la 5 R/h si cealalta pina la 200 R/h. Aceste doze sunt doze de accident nuclear sau pe timp de razboi. Deci el nu putea fi folosit pentru masurari la nivelul fondului de radiatii sau doze mici si medii! 

Iuli, nu-l sudui pe cel care a taiat sonda, a fost obligat sa o faca deoarece sonda continea o sursa tip (Sr-Y)-90 pentru test, iar legea l-a obligat sa taie sonda in momentul casarii! Interesant e ca scala contine tritiu sau ...radiu!

Daca refaci cablajul si pui un detector GM corespunzator, aparatul poate fi recuperat.

Link spre comentariu

Bună! Am reușit să găsesc documentația unui aparat foarte asemănător cu ce am eu:

..............

 

Sonda din poze nu-mi aparține. Ea e destul de simplu construită... Pot face rost de încă 2 tuburi de tip BG-500, BG-200. N-am de unde să iau cele 2 ,,tetrode” notate cu 12 și 13 în schemă. Cum să-i construiesc totuși o sondă acceptabilă? N-aș vrea să fac modificări în interiorul aparatului deoarece partea respectivă e funcțională.

Editat de validae
Link spre comentariu
  • 5 ani mai târziu...
La 13.03.2015 la 19:05, iuli10 a spus:

Bună! Am reușit să găsesc documentația unui aparat foarte asemănător cu ce am eu

...............

Sonda din poze nu-mi aparține. Ea e destul de simplu construită... Pot face rost de încă 2 tuburi de tip BG-500, BG-200. N-am de unde să iau cele 2 ,,tetrode” notate cu 12 și 13 în schemă. Cum să-i construiesc totuși o sondă acceptabilă? N-aș vrea să fac modificări în interiorul aparatului deoarece partea respectivă e funcțională.

 Am eu un AD-111M care vine cu tot cu sondă si tubul de 50 R/h. Cel de 200 s-a spart la proasta manevrare. Are o mică mare problemă la microampermetru, care este defect. Restul pieselor sunt functionale, complet transplantabile. Dacă mai prezintă interes sau doriti sa il dati pe al dumneavoastra pentru repararea acestuia, dati un semn.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
La 10.03.2015 la 16:09, icar a spus:

Aparatul din imagine, cum se spune mai sus, era un detector de radiatii, un radiometru cu sonda GM. Si nu cred ca era etalonat in grey ci in rontgeni. Scalaera impartita in doua: una pina la 5 R/h si cealalta pina la 200 R/h. Aceste doze sunt doze de accident nuclear sau pe timp de razboi. Deci el nu putea fi folosit pentru masurari la nivelul fondului de radiatii sau doze mici si medii! 

Iuli, nu-l sudui pe cel care a taiat sonda, a fost obligat sa o faca deoarece sonda continea o sursa tip (Sr-Y)-90 pentru test, iar legea l-a obligat sa taie sonda in momentul casarii! Interesant e ca scala contine tritiu sau ...radiu!

Daca refaci cablajul si pui un detector GM corespunzator, aparatul poate fi recuperat.

AD-111M e cel cu sursa Sr90 in capacul de la borsetă. AD-24 sunt cele cu sursa in interiorul sondei, montată pe ecranul de Beta. Majoritatea contoarelor cu care am venit in contact aveau sondele cu tuburile GM lipsa si tetrodele sparte probabil de la proasta manevrare. La fel, varistorul din unitate era la fel pocnit. Ma indoiesc ca cineva stătea sa sparga fiecare element in parte. Majoritatea au ultimele etalonari pana in 1989 si sunt casate de cel puțin 20 de ani. Mai apar unele pe la persoane dubioase pe OLX, care ascund seriile de frica preparatelor radioactive sau de teama urmăririi provenienței.

Link spre comentariu

Legea interzice ca persoanele fizice neautorizate sa detina surse radioactive. Apoi, aceste surse, nefiind surse inchise, la manioulari neconforme, pot produce contaminari pe suprafete sau in interiorul organismului.

Consultati normele CNCAN.

Link spre comentariu
Acum 20 minute, icar a spus:

Legea interzice ca persoanele fizice neautorizate sa detina surse radioactive. Apoi, aceste surse, nefiind surse inchise, la manioulari neconforme, pot produce contaminari pe suprafete sau in interiorul organismului.

Consultati normele CNCAN.

E drept ca sursele lor s-ar putea incadra la categoria de surse orfane, dar e greu de crezut ca multitudinea de dozimetre in formatie completă sunt sustrase din depozite. Majoritatea au etalonari pana in 1989, casate. Sunt o multime pe internet, si 95% din ele au preparat de calibrare după ele. Ma indoiesc ca totusi treaba asta provine din furturi sau casări scapate de sub control. Urmaresc de ceva timp fenomenul si am observat si persoane care au comportamente suspect cu serii ascunse prin poze sau lipsa de informatii despre provenienta lor. Si urmarindu-le numerele de inventar unele existasera in unitati militare pana in 1989.  La AD-32ul din linkurile de mai jos seria e acoperită la fotografii. Cât despre surse....se găsesc sub diverse forme fara ca cineva sa isi bata capul.

 

Exemplele de astăzi:

 

https://www.olx.ro/oferta/detector-radiatii-armata-profesional-aparat-vechi-IDd9c5Q.html

https://www.olx.ro/oferta/dozimetru-masurat-radiatii-aparat-masurat-radiatii-IDdsSt4.html

 

Link spre comentariu

Primul este un electrometru. Un condensator care se descarca in cimp de radiatii. Se numeste KID -1 sau 2. Cel din poza pare a fi KID-2. Masoara doza incasata de personalul ce poarta stilodozimetrul. Scump, pe degeaba!

Surse orfane sau ba, legea prevede anumite lucruri.

Link spre comentariu
La 09.06.2020 la 21:48, Misstretz a spus:

dar e greu de crezut ca multitudinea de dozimetre in formatie completă sunt sustrase din depozite.

Probabil au fost sustrase in timpul casarii (prin anii 90 - 95, era un haloimis de numa', numa,' prin intreprinderile, devenite ale nimanui.) Din pacate aparatele sunt fie grosiere, doze de razboi, fie au detectori GM, cu eficacitate scazuta la gama, de obicei cu taierea radiatiei sub 100 keV.

 Cum spuneam mai sus, cel din poza nu este un detector de radiatii, ci un aparat care masoara doza incasata de personal, in timpul lucrului in cimp de radiatii! Dar e scump ca naiba!

Problema cu sursele e nasoala. Cele mai multe sunt surse deschise, cu probabilitate mare de contaminare, lamanipulare. Pe de cealalta parte, CNCAN interzice prin lege ca pesoanele neautorizate sa detina surse de radiatii, fie ele istorice, orfane sau exceptate.  Treaba e cam ca cu armele: nu ai voie sa deti arma cu glont decit in anumye conditii, dar ...sunt destui care au asa ceva in dotare. No (alte) comment!

Da, avem pe linga noi, uneori fara sa stim, tot felul de surse radioactive: vesela din sticla, colorata cu saruri de uraniu, tot felul de cadrane "fosforescente", cu Radiu (Radiu, pe de o parte, are o componenta importanta gama, pe de alta parte  se dezintegreaza eliberind Radon), perne electrice cu saruri de Thoriu,  ziduri din coltari cu adaus de cenusa de termocentrala, faianta si gresie, vesela de portelan. Din pacare, cu exceptia cadranelor "fosforescente" si pernelor electrice, in celelalte cazuri, detectarea cu "aparatura" gasita pe la OLX, este cavasiimposibila.

Link spre comentariu

Este bine ca totusi dezvoltăm subiectul, de multe ori putin dezbătut datorita tabuurilor. Nu vreau sa se înțeleagă nicicum ca prin actualele discutii incurajez astfel de comportamente privind comercializarea acestor obiecte, indiferent de scopul si proveniența lor ci doar sa aduc in atenție fenomenul acestor aparate vechi dar care au schimbat lumea (si care in mintea unora sunt asociate cu arme de distrugere in masa si Cernobîl)....de aproape 70 de ani, mai mult sau mai putin in bine. Un Geiger si un detector de scintilatii au fost martorii funcționalității primului reactor, Chicago Pile 1 si a entuziasmului lui Enrico Fermi. Oricum, ca o concluzie tristă, copiii de azi rareori mai sunt framantati de intrebarile din zilele noastre privind viata din spatele radioului de acasa, televizorului, radioului portabil....si de multe ori pana si banala polaritate a bateriilor (pe unde mai este cazul) le pune serioase probleme. Asa ca radioactivitatea e departe de a fi pusa in problemă.

La 10.03.2015 la 16:20, iuli10 a spus:

Poate există o soluție mai simplă... O să încerc să mă uit mai atent pe acolo... Poate iau o sondă de la altul... erau mai multe aparate, dar sparte... dacă nu, o să construiesc cândva și un detector GM...

V-am lăsat in privat un număr de telefon.

Link spre comentariu
Acum 8 ore, icar a spus:

Din pacare, cu exceptia cadranelor "fosforescente" si pernelor electrice, in celelalte cazuri, detectarea cu "aparatura" gasita pe la OLX, este cavasiimposibila.

Atunci dacă e atât de greu detectabila bănuiesc și pericolul nu e la fel de mare ca la o sursa concentrata. 

Link spre comentariu
Acum 7 minute, doru3160 a spus:

Atunci dacă e atât de greu detectabila bănuiesc și pericolul nu e la fel de mare ca la o sursa concentrata. 

Marea lor problemă se pune in momentul in care ceasurile in cauza sunt deschise pentru diverse motive, inclusiv depanarea lor. E drept ca după anii 50-60 nu s-au mai fabricat, dar odata cu varsta vopseaua pe baza de radiu de pe cadrane si indicatoare devine friabila si se imprastie peste tot in momentul deschiderii lor. Similar, DP-63A sovietic (nu pot sa zic cu certitudine intre ce ani) avea un cadran al microampermetrului din sticlă pictata cu vopsea fosforescenta pe baza de radiu. Odata cu decojirea datorata varstei, vopseaua se împrăștie prin aparat si il contamineaza, acesta indicand valori haotice si eronate si indrumand la depanare, moment in care se pot produce imprastieri ale acestui produs peste tot prin casa. Din comoditate sau conștienți de situatie, românii au copiat DP-63A in AD-32 care in schimb are cadranul microampermetrului din sticlă transparenta pictata cu vopsea neagra, iluminarea fiind facuta de un bec de 1.5 V similar cu cele de lanternă.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări